NVIDIA’dan süper bilgisayar hamlesi! En hızlısı mı?


15 Ağustos 2020 Cumartesi 21:06
NVIDIA’dan süper bilgisayar hamlesi! En hızlısı mı?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, veri kullanımı da büyük oranda arttı. Bu verilerin depolanması ve işlenmesi için de, büyük veri merkezleri ve süper bilgisayarlar birer ihtiyaç haline geldi. Özellikle büyük şirketler, süper bilgisayarları oldukça verimli bir şekilde kullanabiliyor. Bu bilgisayarlar, çeşitli hesaplamaların yanı sıra yapay zeka işlemlerinde de yardımcı oluyor. Son gelen haberlere göre ise, NVIDIA Selene adında yeni bir süper bilgisayar üretti.

Süper bilgisayarlar, büyük şirketlerin yanı sıra araştırma laboratuvarları için de oldukça önem arz ediyor.

NVIDIA sadece bir ayda süper bilgisayar üretti

Haziran ayında süper bilgisayar üretimine giren NVIDIA, şimdilerde bu üretim sürecini detaylandırmış durumda. Selene isimli süper bilgisayar, dünyanın en hızlı yedinci süper bilgisayarı olma unvanını taşıyor. COVID-19 salgını sürecinde sadece 6 kişilik ekip ve bir robot yardımıyla kurulan bilgisayar, toplamda üç buçuk haftada bir araya getirildi.

NVIDIA Selene

NVIDIA tarafından üretilen süper bilgisayar Selene, bilindik özel işlemci ağırlıklı bir tasarım yerine NVIDIA’nın kendi tasarımı olan GPU hızlandırmalı DGX SuperPOD mimarisini kullanıyor. Bu sayede Selene, güç açısından Green500 listesindeki en verimli süper bilgisayarlar listesinde ikinci sırada yer alıyor. AMD’nin 64 çekirdekli Epyc 7742 işlemcisinden tam 560 tane barındıran Selene, 2240 adet NVIDIA A100 ekran kartına sahip. Teorik olarak toplam performans ise 35 bin TFLOPS’un biraz altında.

NVIDIA’nın belirttiğine göre, önceki süper bilgisayarlarının yapımı aylar sürdü. Bu süper bilgisayarların bakımı ve yükseltmesi ise oldukça zordu. Selene ise, rakiplerine kıyasla oldukça basit ve modüler halde tasarlanmış durumda. Toplamda 280 bölmeden oluşan süper bilgisayar, her bölmesinde iki adet AMD EPYC işlemci ve 8 adet NVIDIA A100 ekran kartı barındırıyor.

Selene, hata kontrol sistemlerinde de yeni bir teknoloji kullandı. İçeride olan biteni gözlemlemesi için uzaktan kontrol edilebilen Trip adında küçük bir robot satın alındı. Ayrıca, donanımlardan birisi hatalı çalıştığında veya bir kablo gevşediğinde teknik ekibe bildirim gönderen bir Slack botu geliştirildi.

Selene, şu anda çoğunlukla yapay zeka geliştirme ve sinir ağı eğitimine yönelik yaklaşık bin görev üzerinde çalışıyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “NVIDIA’dan süper bilgisayar hamlesi! En hızlısı mı?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  nvidia v100 14 nm olmasına rağmen enerji verimliliğinde rakiplerine göre oldukça başarıydı şimdi onun yerini 7 nm üretilen a100 alıyor, süper bilgisayar listesini değiştirecek bir gpu.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Değil GTA 5 yapımcısını gece yataktan kaldırır bu djkgifkfkf

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Gta 5 kaldırır mı?

" NVIDIA’dan süper bilgisayar hamlesi! En hızlısı mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA’dan süper bilgisayar hamlesi! En hızlısı mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA’dan süper bilgisayar hamlesi! En hızlısı mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 2. 2 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 3. 3 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 4. 4 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 5. 5 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 6. 6 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 7. 7 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 8. 8 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 9. 9 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 10. 10 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!