Okunma

NVIDIA Turing ve Quadro RTX duyuruldu!


14 Ağustos 2018 Salı 16:30
NVIDIA Turing ve Quadro RTX duyuruldu!

NVIDIA merakla beklenilen Turing mimarisi ile birlikte Quaddro RTX grafik kartı serisinin resmi duyurusunu gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen etkinlikte Ray Tracing (Işın İzleme) teknolojisinin öne çıkarıldığının da altını çizelim. Bu durum gelecek hafta gerçekleştirilecek olan GeForce etkinliği hakkında da ipuçları vermiş oldu. Şimdi isterseniz NVIDIA Turing mimarisi ve Quaddro RTX ailesi hakkında detaylara bir bakalım.

NVIDIA Turing mimarisi ve Quadro RTX grafik işlemciler neler sunuyor?

Aylardır süregelen sızıntı ve iddialar sonrasında NVIDIA sonunda yeni mimarisinin kesinlikle Turing olacağını onaylamış oldu. Şirket bu mimariyi kullanan Quadro RTX markalı 3 yeni grafik kartının duyurusunu yapmayı da ihmal etmedi. Bunlar ise RTX 8000, RTX 6000 ve RTX 5000 olarak sıralanıyor.

NVIDIA Turing, Quadro RTX

Turing mimarisinin 2006 yılında tanıtılan CUDA çekirdeklerinden bu yana gerçekleştirilen en büyük atılım olduğuna dikkat çekiliyor. Yeni RT çekirdekleri, ray tracing ve Volta ile sunulan Tensor çekirdekleri yapay zeka çıkarımını hızlandırma görevi görüyor. İki teknolojinin birleştirilmesi ile gerçek zamanlı ray tracing mümkün hale getiriliyor. Yani gerçek zamanlı film kalitesinde görseller gerçeğe dönüşüyor.

NVIDIA Turing, Quadro RTX

20 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan etkinlikte ise RTX 2080 grafik kartlarının duyurulması bekleniyor. Quadro RTX özellikleri ise şu şekilde:

Quadro RTX 8000
Bellek:
48 GB Samsung GDDR6
NVLink ile bellek: 96 GB
Ray-tracing: 10 GigaRays/saniye
CUDA çekirdekleri: 4,608
Tensor çekirdekleri: 576

Quadro RTX 6000
Bellek:
24 GB Samsung GDDR6
NVLink ile bellek: 48 GB
Ray-tracing: 10 GigaRays/saniye
CUDA çekirdekleri: 4,608
Tensor çekirdekleri: 576

Quadro RTX 5000
Bellek: 16 GB Samsung GDDR6
NVLink ile bellek: 32 GB
Ray-tracing: 6 GigaRays/saniye
CUDA çekirdekleri: 3,072
Tensor çekirdekleri: 384

Tahmin edeceğiniz üzere böyle güçlü grafik kartlarının fiyatları da oldukça yüksek. RTX 8000 10,000 dolar, RTX 6000 6,300 dolar ve RTX 5000 2,300 dolar fiyat etiketine sahip.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “NVIDIA Turing ve Quadro RTX duyuruldu!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    An itibariyle otobana gidiyorum

  2. Anonim dedi ki:

    bunlar neeeemiş la böle

" NVIDIA Turing ve Quadro RTX duyuruldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA Turing ve Quadro RTX duyuruldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA Turing ve Quadro RTX duyuruldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "