Okunma

Nvidia Yapay Zeka ile Slow Motion video üretti


20 Haziran 2018 Çarşamba 15:10
Nvidia Yapay Zeka ile Slow Motion video üretti

Yapay Zeka, teknoloji dünyasının her noktasında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Ekran kartı üreticilerinden Nvidia yapay zeka ile normal hızda çekilmiş videoları, slow motion hale getirmeyi başardı!

Nvidia Yapay Zeka ile Slow Motion video yapacak

Nvidia’da çalışan bir grup araştırmacı, yapay zeka ve deep learning teknolojilerini kullanarak, 30 FPS videolardan yüksek kaliteli slow motion videolar üretmeyi başardı. Nvidia çalışanları, yıllık olarak düzenlenen, Computer Vision and Pattern Recognition, (CVPR) konferasında, bu önemli çalışmayı sergiledi.

Nvidia’nın bu çalışmasındaki ana gerekçe ise, teknik ve maddi imkansızlıklar nedeniyle standart FPS hızlarında çekilmiş olan videoların içinde yer alan ancak, 30 FPS nedeniyle görüntülenemeyen detayların, yapay zeka ile izlenebilir hale getirilmesi. Piyasada yer alan çok sayıda kamera ve telefon 240 FPS videolar çekemiyor ancak, Nvidia bu durumu yapay zeka ile ortadan kaldırmayı başardı.

Nvidia Tesla V100 ekran kartları ve CUDA Deep Neural Network (cuDNN) ile hızlandırılan PyTorch deep learning yazılımı kullanan ekip, günlük olarak farklı kategorilerden 11000 video ile bu sistemi test ediyor. Hedeflenen rakam ise 240 FPS. Eğitime giren yapay zeka sistemi, videoya uygun ekstra frame ekleme yolu sayesinde, 30 FPS olan bir videoyu 240 FPS yapabiliyor.

Nvidia yapay zeka, platformu sayesinde, orjinal video kaydında olmayan kareleri, video içinde oluşturarak, slow motion video üretmeyi başarmış oldu.
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Nvidia Yapay Zeka ile Slow Motion video üretti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Nvidia Yapay Zeka ile Slow Motion video üretti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Nvidia Yapay Zeka ile Slow Motion video üretti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "