Okunma

NVIDIA’dan Intel’e Saldırı


26 Haziran 2009 Cuma 07:42
NVIDIA’dan Intel’e Saldırı

 

İnsanların bilgisayarlarını genelde yaz aylarında geliştirdiğini bilen NVIDIA, bu dönemi iyi değerlendirmek için yeni bir pazarlama stratejisi geliştirdi. Bir süredir grafik işlemciler ile CPU‘lar arasındaki farkın azaldığı ve hangisinin sistem performansı için daha önemli olduğu konusunda haberler yayınlanıyordu. NVIDIA da bu konuda Intel‘i hedef alarak, insanları CPU almak yerine ekran kartı almaya ikna etmeye çalışıyor.

NVIDIA’nın iddiasına göre yeni bir ekran kartı almak, yeni bir işlemci almaya oranla performansa çok daha büyük katkı yapıyor. Bunu vurgulamak için kendi bünyesinde bir test yapan NVIDIA yetkilileri Intel Core 2 Duo E8400 işlemciye ve GeForce GTS 250 ekran kartına sahip bir sistemin fiyatını 506 dolar olarak belirlemişler. NVIDIA diğer tüm bileşenler değiştirilmeden sadece yeni bir GTS 250 alınıp SLI olarak kullanıldığında 150 dolar masraf olacağını, buna karşılık ise oyun performansında yaklaşık 10 FPS‘lik bir performans artışı olacağını belirtiyor. Eğer ekran kartı aynı kalır da onun yerine işlemci olarak Intel Core i7 920 satın almayı tercih ederseniz, oyunlarda hiçbir performans artışı göremeyeceğiniz iddia ediliyor, hem de 284 dolar harcadığınız halde.

Bu yapılan testlerin ne kadar doğru olduğunu anlamak güç, sonuçta taraflı bir şekilde hazırlanmış olabilirler. NVIDIA’nın Intel ile arasının bir süredir iyi olmadığı bilinen bir gerçek. O yüzden bu sonuçlara kesin gözüyle bakılmamalı.

:: Bilgisayarınızı yenilemeyi düşünüyorsanız, önce hangisine ağırlık veriyorsunuz? Ekran kartı mı? İşlemci mi?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NVIDIA’dan Intel’e Saldırı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA’dan Intel’e Saldırı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA’dan Intel’e Saldırı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "