Okunma

NVU: HTML Düzenleyici


26 Temmuz 2005 Salı 14:00
NVU: HTML Düzenleyici

kullanabilirsiniz. Her ne kadar tma anlamıyla bir Dreamweaver veya FrontPage klonu olmasa da temel sayfa tasarım işlevlerini yapabilirsiniz. Biz, açık kodlu ve GPL benzeri özgür yazılım lisanslarıyla dağıtılan yazılımın 28 Haziran 2005’te çıkan 1.0 sürümünü inceledik.

NVU, herkesin kullanabileceği kadar basit olmasa da bir süre başında vakit harcadığınızda tablolar ve hücreleri kullanarak güzel sayfalar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Mozilla Composer kodlarından yola çıkılarak hazırlanmış olan NVU, en
temel WYSWYG html düzenleme işlerinizi rahatlıkla yapmanıza olanak
veriyor. Yazılımın Windows sürümünün kurulumunda özel bir ayar bulunmuyor.
Yazılımı ilk çalıştırdığınızda sol tarafta bir sütun olarak görülen NVU Site Manager kısmından sitesiz için bir klasör seçip dosyaların ilişkili olmasını sağlayabilir, isterseniz de sitenizin hâlihazırda bulunduğu yerdeki FTP hesabınızın bilgilerini girerek sitenizin doğrudan düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Sol taraftaki sütun sitenizdeki dosyaların oluşturduğu klasör ağacında rahatça gezinebilmenizi sağlayacaktır.


Normal görünüm (solda) ve HTML Etiketleri Görünümü


Yazılımı ilk çalıştırdığınızda, önceden hazırlanmış bir sayfayı düzenleyecekseniz öncelikle View > Character Encoding > Auto-Detect menüsünden girerek Universal seçeneğini seçmeniz, sayfaların düzgün görüntülenmesi konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca Türkçe sayfa yaratmak için Tools > Preferences > New Page Settings menüsünden en alttan Character Set olarak Turkish (8859-9) seçmemiz faydalı olacaktır.

Bunların yanında Insert menüsünden bir çok sayfa bileşenini (tablo, bağ, form, özel karakter ve benzeri) sayfaya ekleyebilirsiniz. Format menüsü ise aslında varsayılan görünümde bir çok tuşa atanmış işlevi size sunuyor. Bunların yanında sayfaya çizdiğimiz tabloların görünüm ve özeliklerini ayarlayabilir, sayfayı tam olarak şekillendirmek için diğer menülerdeki bileşenleri ve hâlihazırda ekranda görünen tuşlardaki biçimlendirme komutlarını kullanabilirsiniz.

:: NVU‘yu buradan indirebilirsiniz.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “NVU: HTML Düzenleyici”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  LİNK ÖLÃœ ADAMIM

 2. SDN Okuru dedi ki:

  valla ben türkçe yamasını bile indirdim ama yinede anlayamıyorum çok allak bullak

 3. SDN Okuru dedi ki:

  GÃœzel de banada yolla [email protected]*****

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ben denedim ama pek kullanışlı gibi değil, yayınlarken de epey hata veriyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ii güzelde aynen nasıl indircegiz yaw
  8)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İyi güzel de nasıl indireceğiz?:upset

 7. SDN Okuru dedi ki:

  nvu için spell türkçe sözlük bulamadım. Frontpage’de var ama, acaba nvu için bir şekilde uyarlanabilir mi?

" NVU: HTML Düzenleyici konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVU: HTML Düzenleyici ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVU: HTML Düzenleyici ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "