Okunma

Obama’dan Apple’a Hayat Öpücüğü


04 Ağustos 2013 Pazar 13:00
Obama’dan Apple’a Hayat Öpücüğü

Teknolojik cihazlar arasında akıllı telefon pazarının her geçen gün daha da büyüdüğü ve pazarın en hareketli bölümü olmayı başardığını görüyoruz. Bu pazarın en önemli oyuncularından biri de ABD‘de. En çok satışın gerçekleştirildiği ABD pazarı, üreticilerin iştahını kabartan bir pazar olarak dikkat çekiyor.

Samsung ile Apple arasında yaşanan patent davalarından ABD‘deki ayağında, Apple‘ın iPad 2 ve iPhone 4 modellerinin AT&T ile satılan sürümlerinin,  ABD‘de satışını engelllemesi için açılan davada, Samsung lehine karar alan mahkemeye, Obama’dan müdahale geldi.

Eğer Obama kararı veto etmeseydi, Samsung’un mahkemeye itirazı sonrası nihai kararı ABD’deki Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından verilecekti. Fakat Obama durumu riske etmedi ve doğrudan veto etti.

Obama’nın veto kararının sebebi de açıklandı. Apple ürünlerinin satışının yasaklanma kararının ABD ekonomisi ve ABD tüketicisinin ürünlere ulaşabilmesi ve ABD’deki adil rekabet koşullarına uygun bulunmadığı için veto edildiği söylendi. 

Obama’nın vetosundan sonra ABD’de Samsung’un belli bir süre daha Apple’a karşı dava kararı almayacak olması düşünülüyor. 

:: Obama’nın vetosu sizce yerinde mi yoksa yargıya müdahaleyi etik bulmuyor musunuz?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

110 yorum - “Obama’dan Apple’a Hayat Öpücüğü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ipad 2 ile iphone 4 yasaklansa ne olur yasaklanmasa ne olur ? yüzüne bakan kalmadı yasaklanmasa bile apple yakında piyasadan kaldıracak 5s çıkacak ipad 5 çıkacak artık

 2. yokur dedi ki:

  Hukumet bosuna demiyor katma degeri yuksek urunler uretelim ***** />

 3. |SeYYaH| dedi ki:
 4. abdullahcelik dedi ki:

  bundan sonra kimse amerika özgürlük ve hukuk ülkesi demesin bana

 5. St. Benoit dedi ki:

  Olacak o kadar, zamanında euro 2016 için UEFA başkanı Platini de kendi ülkesine oy vererek bizi patlatmıştı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu da tayyipe benzemeye başladı 😀

 7. ahmtyks dedi ki:

  tartışmaya yeni bir boyut kazandırayım

  ipadddddd

  iphoneeee

  ya bu işte bir iş var yada bizim uçan arabayı hayal etmemiz gibi o dönemde insanlar bunları hayal edip filmlere koymuş ama kızın elindeki tablette apple logosu şaşırtıcı

 8. |SeYYaH| dedi ki:

" Obama’dan Apple’a Hayat Öpücüğü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Obama’dan Apple’a Hayat Öpücüğü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Obama’dan Apple’a Hayat Öpücüğü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "