Okunma

OCZ Slate ExpressCard SSD


04 Mayıs 2009 Pazartesi 13:06
OCZ Slate ExpressCard SSD

OCZ bellek ürünleriyle tanıdığımız bir üretici ve ürün gamını sürekli olarak genişletiyor. Genişleyen ürün gamında sürekli ilginç ürünlerle karşılaştığımız OCZ’nin Slate Series isimli ürünleri, kullanıcılara 8, 16 ve 32 GB’lık ExpressCard yuvasından bağlanan flask depolama ürünleri sunuyor. Kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarında rahatlıkla kullanabileceği bu depolama çözümü, yedekleme kavramına farlı bir açıdan bakmanızı sağlayacak.

Nedir?

OCZ Slate Series, dizüstü bilgisayarların en yeni nesil bağlantı arayüzü olan ExpressCard teknolojisini kullanıyor. ExpressCard 34 yuvası, şu sıralarda birçok dizüstü bilgisayarda kullanılan ve PC Card’ın yerini alan bir teknoloji. Duruma göre daha geniş yapıda olan ExpressCard 54 yuvalarında da kullanılabilen ürün, bu durumda yanında bir miktar (20 mm) boşluk bırakıyor. Bu durum, ürünün çalışması konusunda bir engel teşkil etmiyor.

Neden Gerekir?

Bu tür bir ürünü neden kullanmak isteyeceğinizi sorgulayabilirsiniz. Özellikle pratik şekilde yedekleme yapmak istiyorsanız veya dosya kayıtlarını günün sonunda bir başka mecraya aktarıyorsanız, Slate Series ürünleri işinizi görebilir. Bunun haricinde sisteminizde fazladan depolama isterseniz 32 GB’a kadar bir alan size sağlayabilir.


Nasıl Kullanılır?

Eğer dizüstü bilgisayarınızda bir ExpressCard yuvası varsa (daha önceden dediğimiz gibi 54 veya 34 fark etmez) tek yapmanız gereken bu sürücüyü bilgisayarınıza takmanız. Eğer kurulum sırasında kurulumdan sürücüleri ayıklamadıysanız, otomatik olarak tanınacak ve kullanıma hazır hale gelecek. Hemen veri yazmaya başlayabilirsiniz.


Slate üzerindeki mini USB yuvası burada görülebiliyor

USB Üzerinden Kullanım

OCZ’nin tüm SSD ürünlerinde olduğu gibi Slate üzerinde de bir mini USB
yuvası bulunuyor. Bu yuva sayesinde, örneğin yedekleme yaptıysanız,
bunu Slate üzerinden masaüstü bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Bu
noktada bağlantının USB 2.0 standardında olduğunu söyleyebiliriz.
İlginçtir ki, USB üzerinden okuma yazma yapmak, ExpressCard sistemine
kıyasla benzer bir performans veriyor.


Performans

OCZ Slate, okuma hızı olarak 29 MB/s, yazma hızı olarak ise 12,8 MB/s hızlara çıkabiliyor. Özellikle OCZ‘nin kendi ürün sayfasında belirttiği hızları okuma konusunda aşıyor olması da ilginç bir durum.

Yorumlar

OCZ Slate, dizüstü bilgisayar depolamasına değişik bir bakış açısı getiriyor. Hem yedekleme hem de hızı sebebiyle isterseniz bazı yazılımları bu diskten çalıştırma fikri kötü görünmüyor. Bunun yanında, kullanıcıların SSD anlamında çok fazla maliyetli işlere girişmelerini beklemek yanlış olacağı için OCZ fiyatları makul seviyede tutmuş. Zaten ürünün performansı sabit disk yerine geçen, klasik 2,5 inçlik SSD ürünlerine göre düşük. 32 GB’lık model 109 dolarken, 16 GB’lık model sadece 69 dolar.

OCZ Slate Series ExpressCard
ExpressCard SSD

Bağlantı arayüzü: ExpressCard 34 (54 uyumlu), USB 2.0
Okuma hızı: 29 MB/s
Yazma hızı: 12,8 MB/s

Üretici: OCZ / ABD
Ülkemize getiren: Akortek
Telefon: (212) 210 97 99

:: Slate sizin için iyi bir yedekleme ortamı olabilir mi?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “OCZ Slate ExpressCard SSD”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çok merak ettim 🙂
    acaba bunlardan bi tane alsak hdd yerine kullanıp
    windows kurabilirmiyiz?
    yetkili bir arkadaşımız cevaplarsa çok sevinirim

" OCZ Slate ExpressCard SSD konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OCZ Slate ExpressCard SSD ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OCZ Slate ExpressCard SSD ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "