Okunma

Ödüllü Programlama Yarışması


07 Mart 2007 Çarşamba 14:00
Ödüllü Programlama Yarışması

ODTÜ Bilgisayar Topluluğunun her sene geleneksel olarak düzenlediği  ulusal programlama yarışmasının bu yıl onuncusu düzenleniyor. Linux işletim sistemi tabanlı olarak düzenlenen ilk ulusal yarışma olan etkinlik, bilgi birikimi ve emek veren insanları ile ulusal bilgisayar olimpiyatlarına da önemli katkılar sağlıyor. Yarışma, web üzerinden yapılacak bir ön eleme ve bilgisayar başında gerçekleştirilecek finalden oluşuyor.


Gelenekselleşen yarışmanın bu sene onuncusu düzenlenecek

Programlar Linux tabanlı olarak geliştirilecek
Ön eleme soruları 1 Mart-13 Nisan 2007 tarihleri arasında yarisma.cclub.metu.edu.tr adresinde ve bazı gazete ve dergilerde ( Bilim ve TeknikFocus) yayımlanacak. Yarışmaya katılmak isteyenler yarisma.cclub.metu.edu.tr adresindeki on-line başvuru formunu doldurduktan sonra en az bir tane sorunun çözümünü topluluğa iletmeliler.

Çözümlerde C, C++ veya Java proglamlama dilleri kullanılacak.  Çözümler kontrol edilirken gönderilen programlar (çekirdek (kernel) ve gcc sürümü belirtilecek) bir Linux makinesinde gcc, g++ veya javac ile derlenerek kontrol ediliyor.

Başvurular içinde değerlendirmeler sonucunda en fazla puanı alan en çok 20 aday, bir baraj gözetilmek koşuluyla finale katılmaya hak kazanıyor.

Bütün bunlar dışında ön eleme sorularıyla birlikte duyurulan fakat finalistlerin belirlenmesinde kullanılmayacak olan özel ödüllü soruyu, ön eleme süresi içerisinde en verimli çözen ve yollayan kişi,  yarışmaya katılmamış olsa dahi ödülü verilmek üzere Ödül Töreni için ODTÜ‘ye davet ediliyor.

Final 29 Nisan da Ankara’da
Finale katılmaya hak kazanan yarışmacılar Ankara’ya davet edilecek ve yol, konaklama masrafları karşılanacak. Final, 29 Nisan Pazar günü ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği binasında gerçekleştirilecek olup finalde 3 soru bulunacak.

Yarışmacılardan en yüksek puanı alan 3 kişiyi ise sürpriz ödüller bekliyor.

Bilgi için: ODTU
Yazar
: Hakan Aydemir
SDN –  http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Ödüllü Programlama Yarışması”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bence süper bir etkinlik.. ancak şöyle birşeyler demiş arkadaşımız “baba coderler tanıyorum orda okuyanlara toz yuttururlar” . ben bu düşünceye katılmıyorum çünkü coder olmak çok farklı birşey bir problemi çözmek için algoritma kurmak apayrı biş***** bu ikisini birbirinden ayırmak gerek.. Herhangi bir sorunun çözümünü 300 satır kodla yapmak vardır ya da 500 satır kodla yapmak vardır bir de üzerine kodun işlevselliği önemlidir :)) o yüzden bence herkes coder olabilir ancak mühendis olamaz derim ben 😀
  yarışmaya gelince ise süper bi etkinlik ..! :))

 2. SDN Okuru dedi ki:

  valla bilmiyorum pc muhendisi felan ama baba coderler tanıyorum orda okuyanlara toz yuttururlar ama reklamcı degiller ki öyle babayigit coder çok tozunu attırırlar odtününde başarılar girenlere ne diyem

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Liselileri de alsalar tam süper olurdu ama yemiyo …

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Benim dayım kazandı. Süper Birşey laptop…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Niye delphi değilki 🙁

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yarışma girmek güzel olmalı ama üniversite öğrencileri arası demekte bende birşeyler çizmek karalamak isterdim ama üniversitede okumuyorum suan neyse şansımı öteki senelerde denicem artık

 7. SDN Okuru dedi ki:

  keşke katılabilecek kadar linux kullanmayı ve c yi orta derece bilseydim. kardeş python programlama dili zaten .net dillerinin öncüsü hükmünde neredeyse. microsoft için pythonun kullanılması için bile visual python var.
  python c kütüphanelerini kullanarak güçlenebiliyorken bi visual ***** böylemi acaba. onunla da sistem programlama yapılabiliyormu ekran kartı yazılabiliyor mu. python’un tkinterını kullanma kolaylığı yeter. bol linuxlu günler 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  “Yerli malı yurdun malı herkes pardus kullanmalı ama önce pardus kullanmayı öğrenmeli o bile linux karneline bağımlı onu türkler mi yazdı :D”

  kendi açıklamalarında neden yeniden bir kernel yazılmadığı açıklanıyor sanırım dikkat etmediniz 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ya ya değil mi ama? arkadaş doğru söylemiş bravo

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İstanbula Özgür yazılım günleri ile ilgili günler yapılıyor bir avuç insan katılıyor. Microsoft öcü ama kardeşim yazılım piyasanın %90 dan fazlası microsoft ürünleri kullanıyor, yazıyor ediyor satıyor. Bari .net le ilgili bir yarışma yapında biz de fazydalanalım değil mi? ODTU den mezun olan adamlar Linıx üzerinde C++, java, python la yazarak mı para kazanıyor anlamam bu üni lerin unix çi mantığını dünya nereye biz nereye 😀 Tamam özgür olsun bizim olsun kullanalım ama herkes mars a gitmeye çalışırken biz neden Venüs rüyası görüyoruz java içini yırtsa şurada kalmış en fazla 10 yıl ömrü kendi içinde patinaj çekiyor çünkü adamlar ne varsa yapmışlar etmişler microsft un .net i onun yanında daha bebe ama bu bebe öyle bir büyüyor ki az daha büyüsün dövecek indirecek javayı C++ deseniz ölmez ama öldürmez de ben böyle düşünüyorum. Yerli malı yurdun malı herkes pardus kullanmalı ama önce pardus kullanmayı öğrenmeli o bile linux karneline bağımlı onu türkler mi yazdı 😀

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke program yazmaktan anlasaydım valla cicigim sarkıyor böyle seylere maşallah

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Nadide üniversitelerin bilgisayar müh.’de falan okumuyorsanız hiç boşuna heveslenmeyin…
  rakipleriniz ODTU Bilg. mühendisliğinde okuyan olimpiyatçılar olacak…
  ezildiğinizle kalırsınız :))

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tür uygulamalar çok güzel ama sadece ODTÃœ tarafından yapılması ise üzücü…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bir arkadaş katılmıştı çoook zor olduğunu söylüyordu. ODTU okuyor(du) akıbetini bilmiyorum en son hapse girmişti 🙂 Hepiniz tanırsınız ya neyse, reklam olmasın 🙂

" Ödüllü Programlama Yarışması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ödüllü Programlama Yarışması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ödüllü Programlama Yarışması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "