OKI Sıfır Karbon’a Geçti


15 Mayıs 2010 Cumartesi 07:26
OKI Sıfır Karbon’a Geçti

OKI Printing Solutions markasının sahibi OKI Data Corporation (ODC) küresel iklim değişikliğini yavaşlatma çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla Tayland, Çin ve Japonya’da bulunan fabrikalarında sıfır karbon (carbon zero) uygulamasına geçti. OKI Data VER( Verified Emission Reduction) kredisi satın alarak, bu 3 fabrikadan atmosfere verdiği karbondioksidi dengelemeyi hedefliyor (Klima Satın Alma Rehberi).

 

OKI’nin karbon dengeleme (carbon offsetting) girişimi, Japonya Çevre Bakanlığı tarafından “Karbon dengeleme alanında örnek iş modeli olarak seçildi.


OKI, 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren, bu tesislerin 2007 mali yılında açığa çıkardıkları 11.230 ton CO2 emisyonunu baz alarak VER kredileri satın almaya başladı. Bu uygulama, Kyoto Protokolünün ilk fazı olan 2012 yılına kadar devam edecek (Daha Yeşil Yazdırmak Elinizde).

OKI Data’nın da desteklediği, CO2balance grubu tarafından gerçekleştirilen karbon dengeleme projeleri içinde “Afrika Verimli Enerji Fırını Projesi“de yer alıyor. Proje kapsamında Kenya’daki aileler için tuğla fırınlar inşa ediliyor ve dağıtılıyor. Böylece, ailelerin yemeklerini pişirmeleri için gerekli olan odun miktarı ve odun yakılması sonucu açığa çıkan karbon emisyonu yarı yarıya azaltılıyor. Karbon azaltımının yanı sıra proje ile ailelere daha ucuz ve hijyenik yemek pişirme olanağı sağlanıyor.

:: Ürün satın alırken bu tür verilere dikkat ediyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" OKI Sıfır Karbon’a Geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OKI Sıfır Karbon’a Geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OKI Sıfır Karbon’a Geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar