Okunma

OLPC İçin Yeni Arayışlar


13 Ocak 2008 Pazar 22:00
OLPC İçin Yeni Arayışlar
Yüz dolarlık dizüstü projesi her ne kadar Her Çocuğa Bir Dizüstü adını almış şekilde yola devam ediyorsa da bu büyük hizmet projesinde bazı sorunlar mevcut. Geçen gün haberini verdiğimiz, OLPC yetkilileri ve Microsoft arasında süren XO‘nun çift işletim sistemi ile başlatabilme yeteneği konusundaki görüşmeler sonlanmış durumda. Microsoft’un XO için ayrı bir işletim sistemi sunmayı planladığı konuşulmaya başlandı.

Projenin donanım tarafında firma büyüklüğü olarak en büyük destekçisi olan Intel ise projeden çekildiğini açıkladı. Proje bundan sonra AMD ve VIA üzerinde gidecek gibi görünüyor. Üretimin nasıl ilerleyeceğini ise bekleyip göreceğiz.

Bilgi için: OLPC
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “OLPC İçin Yeni Arayışlar”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    zatan windows ile maliyeti yüksek olurdu. Ayrıca çocuklarımızı açık kaynak koduna alıştırmalıyız. ve ülkemizin teknolojik alanda gelişmesi için Linux’e destek vermeliyiz.

" OLPC İçin Yeni Arayışlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OLPC İçin Yeni Arayışlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OLPC İçin Yeni Arayışlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "