Okunma

Online Alışverişte Bunlara Dikkat!


29 Aralık 2013 Pazar 10:00
Online Alışverişte Bunlara Dikkat!

Son yıllarda online yani internet üzerinden alışveriş birçok kişi tarafından tercih edilen bir yöntem olarak kullanılıyor. İnternet üzerinden alışveriş yaparken genelde bilgisayar, tablet ya da cep telefonu gibi cihazları kullanıyoruz.

Bu tip kullanım sırasında belli noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Bunların bir kısmı genel olarak güvenlikle ilgiliyken bir kısmı ise fiziksel olarak almamız gereken önlemleri içeriyor. İşte bu ipuçları

Güvenlik yazılımı şart

Özellikle bilgisayar üzerinden online alışveriş yaparken cihazın üzerinde bir güvenlik yazılımı kurulu (antivirüs, anti mallware gibi) olduğuna emin olun. Ayrıca bilmediğiniz ve güvenliğinden emin olmadığınız bilgisayarlar üzerinden online alışveriş yapmayın.

Şifrelere dikkat

Alışveriş için gireceğiniz sitede kullandığınız şifrelere dikkat edin. Kolay tahmin edilebilir (mesela 1234 gibi) ve basit şifrelerden kaçının. Bu şifreleri başkaları ile de paylaşmayın.

Adrese dikkat

Girdiğiniz sitenin adresinin doğru olduğuna emin olun. Küçük bir kelime farkı ya da kandırmaca içeren sitelere karşı dikkatli olun.

Sahte e-posta yönlendirmeleri

Sahte e-posta adreslerinden gelen pishing yani olta saldırılarına karşı hazırlıklı olun. Kullanıcı adını değiştirin ya da ‘şu kadar ödül kazandınız’ başlıklı e-postalara karşı dikkatli ve hazırlıklı olun.

Yukarıda anlattıklarımızı rehber videomuzda detaylandırıyoruz.

:: İnternet sitelerinden alışveriş yapıyor musunuz?   

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Online Alışverişte Bunlara Dikkat!”

 1. balaban6162 dedi ki:

  En önemlisini söylemediniz. Alışverişlerde mutlaka sanal kart kullanın, bilgileri başkası çalsa bile harcama ***** />
  Ben asla 4-5 binlira limiti olan bir kartın bilgilerini internet ortamında kullanmam. Ne olur ne olmaz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  beles antıvıruslerden bır beklentı beklemeyın kaspersky alın olsun bıtsın 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  o kelime zaten password ve fishing in birleşmesiyle oluşuyor 😛

 4. SDN Okuru dedi ki:

  pishing saldırılara dikkat edelim 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  pishing değil fishing

 6. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft security essentials beş para etmez

" Online Alışverişte Bunlara Dikkat! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Online Alışverişte Bunlara Dikkat! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Online Alışverişte Bunlara Dikkat! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "