Okunma

Online Oyunlar Virüs Saçıyor


14 Ağustos 2009 Cuma 08:44
Online Oyunlar Virüs Saçıyor

Zararlı yazılımları istatistiksel olarak günlükleme sistemi olan ESET ThreatSense.Net raporlarına göre “Win32/PSW.OnLineGames” adlı bu yazılım tüm malware tespitlerinin % 16.18‘ini oluşturuyor. Bu yazılım, özellikle masif, çok eşli, çevrimiçi oyunlar (MMORPG) ve bu oyunlara katılımlar hakkında bilgi toplama amaçlı ve rootkit, keylogging yeteneklerine sahip bir Truva atı ailesine mensup. Genel olarak bilgiler davetsiz misafirin bilgisayarına gönderiliyor.

 

Lineage, World of Warcraft ve Secondlife gibi MMORPG oyunlar, sadece taciz için değil phishing ve diğer dolandırıcılık yöntemleri gibi gerçek dünyada finansal kayıplarla sonuçlanabilecek tehditlerle maruz kalıyor.

 

Temmuz ayı boyunca “Win32/Agent” adlı zararlı yazılım, ikinci önemli tehdit olarak raporlandı. ESET bu etiket ile, kullanıcı bilgilerini uzaktaki saldırgana göndermeye çalışan bir dizi malware’i tanımlıyor. Bu malware genellikle kendini geçici (temporary) dizinlere kopyalıyor ve kayıt defterine, gizlice yerleştirdiği ve rastgele başka dizinlere kopyaladığı dosyalar ile ilgili kayıtlar ekliyor. Bu da dosya tespit edilip silinse dahi sistem her başladığında zararlı işlem tekrar yürütülecek anlamına geliyor.

Bir süredir gündemde olan ve üçüncü tehdit sırasında yer alan “Win32/Conficker” ise Windows işletim sistemlerindeki bir açığı kullanarak ağ üzerinde yayılan bir solucan türü. Bu açık sayesinde saldırgan geçerli kullanıcı bilgilerine ihtiyaç duymadan sisteme girebiliyor. Sürümüne bağlı olarak güvenli olmayan paylaşımlar ve çıkarılabilir medyalar aracılığı ile de Windows’un Autorun özelliğini kullanarak yayılabiliyor.

:: Bu tehditlere maruz kaldınız mı?




yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Online Oyunlar Virüs Saçıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    allah razı olsun ne diyelim dünyadan haberimiz yok bilgisayara giren virüsten nasıl haber alacaz sizin gibiler olmasa yandık

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ya önce bulduğun virusleri silmeyi becer sayın eset, kaspersky 2010 forever

" Online Oyunlar Virüs Saçıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Online Oyunlar Virüs Saçıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Online Oyunlar Virüs Saçıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "