Okunma

Online yurtdışı alışveriş rehberi!


10 Ekim 2017 Salı 11:00
Online yurtdışı alışveriş rehberi!

Ülkemizde internetten alışveriş yapma, her geçen gün daha da büyüyor. İnternet kullanıcıları eskiden sadece yerel alışveriş sitelerini kullanırken, artık bu sitelerle beraber yurtdışı alışveriş sitelerine de ilgi göstermeye başladı.

Yurtdışı alışverişleri konusunda internette araştırma yapıldığında birçok bilgi insanları karşılıyor. İnsanların da doğal olarak bu kadar bilgi yığını arasında kafası karışıyor.

Bizler de bunu göz önüne alarak daha iyi bir online yurtdışı alışveriş deneyimi yaşamanız için sıkça merak edilen sorulardan oluşan bir online yurtdışı alışveriş rehberi hazırladık. İşte karşınızda sıkça merak edilenler!

Online yurtdışı alışveriş rehberi

Gümrük olayı nedir?

Online yurtdışı alışveriş

Yurtdışından posta veya kargo yolu ile gelen ürünler için ülkemizde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanan bazı kurallar ve limitler var. Bunlara dikkat edilmediği taktirde ürününüz gümrüğe takılabilir veya yüksek vergi vb. çeşitli ücretlerle karşılaşarak ürün Türkiye’ye getirilirken sıkıntı çekebilirsiniz.

75 Euroya kadar vergi ücreti yok!

Yurtdışından tek seferde getireceğiniz 30 euro ve altında ücrete sahip ürünlerden vergi alınmıyor. Yani sadece varsa kargo ücreti ve ürün ücretini ödeyerek ürüne doğrudan sahip olabiliyorsunuz.

Ürünün ücreti 30 euro ve 1500 euro arasında ise ürünün fiyatına ek olarak vergisini de ödeyerek ürünü gümrükten geçirebilirsiniz.

AB ülkelerinden gelen kargolar için yüzde 18, diğer ülkelerden gelen kargolar için ise yüzde 20 oranında vergi uygulanıyor. Bu vergiyi ürün teslimi sırasında ödemeniz mümkün.

Vergi fiyatlarına ve gümrükten geçiş limitine kargo ücretleri dahil edilmiyor. Bunlara ek olarak kargonuzun en fazla 30 kg olması gerektiğini de belirtelim.
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

150 yorum - “Online yurtdışı alışveriş rehberi!”

 1. Anonim dedi ki:

  gümrük vergilendirme 22 euro ya düştü. biz beklemeye devam edersek her halde 2 euro ya kadar düşecek.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  1500 türk lirasına ps4 aldım birleşik devletlerden. Gümrükte sıkıntı yaşar mıyım? Satıcı ile görüştüm paketin üzerine hediye olarak yazacak. Başka ne yapabilirim gümrüğe takılmaması için

  1. Anonim dedi ki:

   yaşadınmı?

" Online yurtdışı alışveriş rehberi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Online yurtdışı alışveriş rehberi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Online yurtdışı alışveriş rehberi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "