Okunma

OOXML’e İtirazlar Reddedildi


16 Ağustos 2008 Cumartesi 21:00
OOXML’e İtirazlar Reddedildi
Venezüella, Hindistan, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Brezilya tarafından Uluslararası Standartlar Organizasyonu‘na yapılan itirazlar sonuç vermedi. Bu ülkelerin yaptığı itirazların ilgili teknik komitelerden üçte iki oranında ilgi görmemesi sebebiyle itirazlar işe yaramadı. İtiraz süresinin dolması sebebiyle artık OOXML’in standartlaşması yönünde hiçbir engel kalmamış oldu. Önümüzdeki günlerde, artık itirazların da süreç olarak sona ermesi sebebiyle, yayınlanacak ISO bildirileriyle OOXML resmî bir ISO standardı olacak.

Şimdi Ne Olacak?

OOXML karşıtları tarafından ortaya sürülen savlar, OOXML‘in birçok fikrî mülkiyet altındaki teknoloji ve biçimlere yaptığı atıflar sebebiyle pratikte fazla da açık bir standart olmadığı yönündeydi. Bİr şekilde Microsoft ISO’nun teknik komitesinden bu standardı geçirmeyi başardı. Bundan sonra bir süre, OOXML’in sevdirilme aşamasında herhangi bir pürüz çıkmadan her türlü devlet dairesi ve resmî kurumda bu biçimin kullanılmaya başlamasını, 5-10 sene sonra ise Microsoft tarafından gönderilecek "falanca patenti ihlal ediyorsunuz, bilginize" yazılı bir mektubun ortaya çıkmasını bekliyoruz.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “OOXML’e İtirazlar Reddedildi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    saçma bir itirazdı zaten…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Yaşasın micropsoft ***** uyusun micropsoftun cebini hergün biraz daha ***** askeri kurumlarımız akıllılık edip büyük ölçüde pardus’a geç***** hala mindoz’un kusursuzluğundan bahsedenlere..Birgün herkes linuxlu olacak!!…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    bu haber chip dergisinde nasıl yayınlanacak onu merak ediyorum :))…

" OOXML’e İtirazlar Reddedildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere OOXML’e İtirazlar Reddedildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda OOXML’e İtirazlar Reddedildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "