Okunma

Yeni Opera Mini, Android’i Güçlendiriyor


29 Ocak 2009 Perşembe 09:25
Yeni Opera Mini, Android’i Güçlendiriyor

HTC’nin T-Mobile için ürettiği Android platformunun ilk üyesi G1’in önemli bir sorunu Opera’nın geliştirdiği mobil tarayıcı ile aşılmış oldu. G1 uygulamaları ve içerikleri harici microSD karta saklama konusunda sıkıntı yaşıyordu. Tarayıcı önbelleği 10MB’ın üzerine çıktığında ‘düşük hafıza’ hatası veren G1‘in rahatlaması için önbellek temizliği yapmanız gerekiyordu. Ancak bu durumda da tüm geçmiş, sık kullanılanlar ve benzeri bilgiler de uçup gidiyordu.


HTC’nin ürettiği G1’in daha incesi için MWC 2009’u bekliyoruz

Bu G1’in kullanımı açısından can sıkıcı bir durum oluşturuyordu. Ancak Opera’nın Android Market’e sunduğu Opera Mini 4.2, yeni geliştirmesi ile web sayfalarını, indirme ve yüklemeleri direkt microSD karta kaydedebiliyor. Bu geliştirme ile G1 kullanıcıları için artık varsayılan tarayıcı olarak Opera Mini 4.2‘yi seçmeleri kuvvetle muhtemel.


Android yolun başında ama geleceği parlak

Opera’nın başarı sağladığı diğer geliştirmeler arasında internette bulduğunuz videoların sistemin varsayılan video oynatıcısı ile oynatılabilmesi de yer alıyor. G1’in video oynatıcısı diğer uygulamaların çalıştıramadığı, bağımsız çalışan bir uygulamaydı ancak Opera bu konuda da başarı sağlayarak, örneğin YouTube’da bulduğunuz bir videoyu  (TÜrkiye’den bulmanız biraz zor olacak ama) G1’in özel YouTube oynatıcısında veya kendi video oynatıcısında da çalıştırabiliyor.

 

:: Cep telefonunuzda hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yeni Opera Mini, Android’i Güçlendiriyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu önbellek hatası beni üzdü google’a olan güvenim sebebiyle android de iyidir şeklinde bir düşünce vardı kafamda ama şu an silindi. demekki google bu sefer vitrin yapmış sadece

" Yeni Opera Mini, Android’i Güçlendiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Opera Mini, Android’i Güçlendiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Opera Mini, Android’i Güçlendiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "