Opera Püf Noktaları


19 Temmuz 2007 Perşembe 13:00
ABONE OL
Opera Püf Noktaları
Opera‘nın Firefox‘a göre bir eksikliği eklentilerinin daha basit olmasıdır. Opera‘nın bileşen denilen eklentileri pek kullanışlı değildir ve çoğu kullanıcıyı tatmin etmez. Opera‘ya bir şey eklemek o kadar zor ki piyasada Opera uyumlu araç çubuğu bulmak neredeyse imkânsız. Bu kısıtlı değiştirilebilirliğe rağmen Opera, daha iyi bir internet deneyimi yaşatmak için azımsanmayacak sayıda seçenek sunuyor. İşte onlardan derlediğimiz püf noktaları.


Aktarımlar Görünmesin

Aktarımlar sekmesinin her dosya indirmede ön plana gelmesi çoğu kullanıcıyı rahatsız eder. Bunu engellemek için resimde görülen seçeneği seçmeniz yeterli. Hatta aktarımları hiç görmek istemeyen kullanıcılar onun altındaki "İndirme başladığında aktarımları asla gösterme" seçeneğini işaretleyebilir.

Aktarımlar sekmesini ayarlayın

Sayfaları Tek Tıklamayla Aktarın

Bilenler bilir, Opera bütün siteleri sevmez, bazılarını düzgün göstermemekte diretir. Böyle siteleri Internet Explorer ya da Firefox ile tekrar ziyaret etmek gerekir. İşte böyle bir durumda, tek tıklamayla o an gezdiğiniz sayfayı Internet Explorer ya da Firefox ile görüntüleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki düğmeleri Opera‘nın araç çubuğunda istediğiniz yere sürükleyip bırakmak. Çıkan uyarıya "Evet" cevabını vermelisiniz.

Gerekli düğmeler

Düğmeleri araç çubuğundan kaldırmak içinse sağ tıklayıp "Araç çubuğundan kaldır"a tıklamanız yeterli.

Bir Seviye Yukarı Gidin

Gezilen adresten bir dizin yukarı hızlıca gitmek için Ctrl + Backspace tuşlarını kullanabilirsiniz. Örneğin http://shiftdelete.net/forum adresindeyken bu kısayolu kullanarak http://shiftdelete.net‘e gidebilirsiniz.

Sekme Kilitleme

Bazen çok fazla sekme açınca kapanmasını istemediklerinizi yanlışlıkla kapatabilirsiniz. Bunu önlemek için Opera sekme kilitleme özelliği sunuyor. Bir sekmeyi kilitlemek için sağ tıklayıp "Sekmeyi kilitle"ye tıklayın. Ayrıca bir sekmeye farenizin orta tuşuyla tıklayarak kolayca kapatabilirsiniz, tabi kilitli değilse. Orta tuşu, tıkladığınız bağlantıları arkaplanda yeni bir sekmede açmak için de kullanabilirsiniz.

Pencereler Öne Gelmesin

Bazı siteler sürekli kendini ön planda tutarak diğer sekmelerde dolaşmanızı zorlaştırabilir. Bunu engellemek için Araçlar > Tercihler > Gelişmiş > İçerik > JavaScript Seçenekleri penceresinden "Pencerelerin açılmasına izin ver" ayarını iptal etmelisiniz.

Sekmeleri Klonlayın

O an açık olan sekmeden bir tane daha açmak için sekmeye sağ tıklayıp "Çoğalt"ı seçin. Bu işlem sadece o anki sayfayı değil "Geri" düğmesiyle ulaşılabilen önceki gezilen siteler listesini de birlikte kopyalayacaktır. Kapattığınız bir sekmeyi Opera’nın "Kapatılmış Sayfalar" düğmesiyle açabildiğinizi biliyorsunuzdur. Son kapatılan sekmeyi açmak için kısayol tuşu ise Ctrl + Z.

Bahsettiğimiz özellik

BitTorrent‘i İptal Edin

Etrafta onlarca BitTorrent yazılımı varken, Opera‘nınki biraz yetersiz kalıyor. Siz de Opera ile torrent dosyası indirilirken otomatik olarak Opera ile indirilmeye başlamasından şikayetçiyseniz BitTorrent özelliğini kapatarak rahat edebilirsiniz. Bunu yapmak için buraya tıklayıp açılan pencerede "Enable" seçeneğinin karşısındaki işareti kaldırmalısınız. Daha sonra "Kaydet"e tıklamayı unutmayın.

Opera‘nın imkânları bunlarla sınırlı değil. Yakın bir gelecekte bu yazının devamını sitemizde görebilirsiniz. Son olarak Opera‘yla ilgili güzel bir Türkçe kaynak arayanlara Opera Türkiye sitesini önerelim. Yazımızdaki görüntülerde buradan indirebileceğiniz ShadowGuard temasını kullandık.

     :: Bildiğiniz diğer püf noktalarını bizimle forumumuzda paylaşın ey Operaseverler. Bir olalım, güçlü olalım!

Bilgi İçin: Opera

Yazar:
Saner Apaydın
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
37 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

EN İYİSİ KIZIL TİLKİ.. FIREFOX’TAN ŞAŞMAM..

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bir gün herkes opera kullanacak…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bir gün herkes firefox kullanacak…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ne kızıl tilkisi yau ateş tilkisi değilmi o

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Ya muhalefet gibi algılanacak ama Firefox sen bizim herşeyimizsin 😀

Hem site beğendireceğiz diyemi uğraşacağız birde bu işin standartları diye birşey var uysun onlarda firefox gibi sorun çıkartmasın.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Şu BitTorent olayını öğrendiğim iyi oldu…
Thanks SDN 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bu aslan opera tilkiyi ne yapar bilemem

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

forever ***** bazı siteleri düzgün çalıştırmıyor doğ***** benimde bir sitem ***** o siteye değişik tema yenilikleri yaptığım zman opera çok güsel gösteriyor ama firefoxda bozukluk çıkarı***** adı çıkmış 9 a inmez 8 e .ama firefox kullananlara tavsiye operayı iyice kullanmadan opera kötü demeyin

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

operada reklamlar da engelleniyor. sağ tık içerik engelle-daha sonra reklamı shift tuşunabasılı tutup sol tıkla bu işi hallediyorsunuz.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Eskiden opera kullanıyordum ama firefoxta karar kıldım.Firefox’un çok güzel eklentileri var mesela IE TAB (firefox sekmesinde internet explorer açıyor bölece tarayıcı değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz),MENU EDITOR (Dosya düzen vb menülerini istediğiniz gibi düzenleyip beğenmediklerinizin gözükmemesini sağlıyor)…
Ve arkadaşlar lüften şu tarayıcı iyi bu kötü demeyelim ama bu bedava tarayıcılara da gereken değeri verelim. At gözlüklerinizi atın lütfen.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

En iyi Opera…Firefox kimmiş…Opera ilklerin tarayıcısı.Kullananlar bütün işlerini halledebiliyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Güzel yazı teşekkürler SDN..

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ayhan
opera yorumunu yapan operayı hiç tanımamış profösyenelim ve daha mükemmmelini bulsam indireceğim
temalardan media player 11 veya vistayı seç yeter

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bu nasıl bir püf nokta açıklamak yaa. Resmen yerde yere vurulmuş.. Saçma

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

harika bir yazı olmuş gerçekten, tebrikler. bittorent ve sayfaların öne gelmemesi hayatımı kurtardı diyebilirim. ie’de açma tuşu da aynı şekilde.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

keskin yorumlara gerek yok ie,firefox ve opera kullanan biri olarak ben operayi tavsiye ***** komut ozelligi bile var ozellikle farenin sag tusuna basiliyken sayfa uzerinde saga sola yaptiginizda sayfayi ileri ve geri goturmesi cok pratik daha bir suru kombinasyonu var kullanan pisman olmaz en azindan sekme acmak ie daki gibi kolay firefoxta hala ctrl+t ile aciliyor saniyorsam…:)

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Operayı çeşitli defalar son sürümleri de dahil olmak üzere kullandım. Yeni kurulmuşken hızı gerçekten iyi ancak 1 ay sonra korkuç bir şekilde anlamsız kasılmalar yaşıyor. Tüm temporary dosyaları ve diğerlerini temzileseniz dahi bu böyle. Öte yandan web sayfalrı ile bıktırıcı bir uyumsuzluğu var. Yaşasın Firefox.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

opera rulz site speedy gonzales gibin açılıo 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

1 senedr FİREFOX kullanıyorum çok memnunum opera la internet eziqsplorer un yapamadıgını o yapıyo özellikle web tasarımda yazılan hatalı kodların çok başarılı bi şekilde düzeltebiliyo

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

operayı bırakın baleye başlayın 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

arkadaşlar opera güzelde yalnız hotmaile giriyorum mail ve şifremi yazıyorum şifre yalnış hatası veriyor oysa ie de giriyor …

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

no script,adblockplus,dictionary tooltip,tab mix plus,fasterfox,cute menus,flashgot,menu editor,mcaffee siteadvisor,phishtank..etc..Sınırsızca Hayal edin o eklenti mutlaka vardır.***** böle bi şey ***** operası kardeşim. Firefox artar.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bende az önce speed dial olayını iptal ettim, geri açamı***** bir yolu ?

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

opera bütün web standartlarına uyumu belgelenmiş bir tarayıcı. sayfa beğenmemesinin sebebi ie’nin standartalara uymamakta ısrar etmesi ve site hazırlayanlarında ie’ye göre site hazırlaması. Firefox ise artık popülerlik namına standartlara uymayan ie’nin “kendi standartlarına” uyarak kendi kendine ihanet ediyor. Ayrıca bu haberde püf noktası anlatmaktan çok opera kötülenmiş. firefoxun eklentilerle yapabildiği hemen hemen her şeyi opera standart kurulumuyla yapabiliyor. (bittorren uygulamasının yetersiz olduğu doğru ama.)

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

operada bulamadığım bir ö***** çubugu ile hemen üstündeki tab çubuğunun yerlerini değiştiremedim ne yaptıysam eğer bunları yer değiştirebilirsem sürekli opera kullanabileceğim artık.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

OPERA kullanmak belli bir bilgi seviyesi gerektirir. Bu bilgi seviyesinde değilseniz OPERA’yı anlayamazsınız.

Kısacası bu konularda cahil olanlar, takım tutar gibi browser tutanlar… OPERA’yı anlamak kim, siz kim?

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

operanın hızı firefoxun eklentileri..ikisini birden kullanıoom:D

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

opera kullanmak bilgi seviyesi gerektirir diyen arkadaş!!
sen operayı kullanmaya devam et tamammı?sen de operayı takım tutar gibi tutmuşsun ahkam ***** firefox kullanma’.senin gibi operacıların firefox la işi ***** yavrusu şahan ***** operaya devam et çok bilgili kardeş***** firefox kullandığın her an bunu hatırlayıp utanırsın.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

en iyi tarayıcı bence. vazgeçilmezlerim arasında

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

vazgecilmez bişey opera ya firefoxtaki eklentilerin bi cogu önceden düşünülmüs sekilde standart kurulumda hazır geliyo hatta cok daha fazlası birazda ayarlardan anlayıp iyi bi ayar cekilince tum isteklerinize cvp verebiliyo burdaki yeni özelikleri bilmiyodum bunlarıda örenince süper oldu hele su öne cıkan sayfa delirtiyodu beni tsk sdn

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

opera nın güzel özelliklerinden biride opera widgets.
*****

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

avant browser

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Benim Favorim OPERA.
Bilgisayarda kullandığım her türlü programı değiştiririm ama Brovserda OPERA olmazsa olmazım.

Bazı sitelere girmez. Eklentilerinde sorun olabilir.
Fakat hız konusunda ***** çıkan yerlerde başka browser kullanır devam edersin bukadar basit.

özellikle benim gibi girdiği siteler belli olan kişiler için vazgeçilmezdir.
İlk defa girsiğim sitelerdede hızı iyi

Ben 4 aydır aynı sürümünü kullanıyorum yavaşlama yok.

4EVER OPERA

Farukopat

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

“opera bütün web standartlarına uyumu belgelenmiş bir tarayıcı. sayfa beğenmemesinin sebebi ie’nin standartalara uymamakta ısrar etmesi ve site hazırlayanlarında ie’ye göre site hazırlaması. Firefox ise artık popülerlik namına standartlara uymayan ie’nin “kendi standartlarına” uyarak kendi kendine ihanet ediyor. Ayrıca bu haberde püf noktası anlatmaktan çok opera kötülenmiş. firefoxun eklentilerle yapabildiği hemen hemen her şeyi opera standart kurulumuyla yapabiliyor. (bittorren uygulamasının yetersiz olduğu doğru *****

diyen arkadaş, ellerine sağlık yau bana söyleyecek tek kelime bırakmamışsın! özellikle ilk iki cümleni herkesin tüm dikkatiyle okumasını tavsiye ediyorum.. opera ve microsoft bu sebepten dolayı şu an mahkemelikler(!)

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Merhaba,yeni sekme’De sürekli görülen Öneriler illetini nasıl kapatabilirim?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Merhaba,

Ayarlar>Gelişmiş ayarlar>Başlangıç sayfası bölümünde Hızlı erişim önerilerini göster’i kapatın.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 ay önce

Merhaba, opera’da kullanımı aşırı tatmin eden bir özellik var

Misal bir sitenin arama kutusuna, vikipedi diyelim, arama motoru oluşturup bir harf veriyorsunuz. örneğin ‘v’ için vikipedi. Adres çubuğuna ‘v taş devri’ yazınca taş devrini vikipedi de aratıyor.

senaryo bol. film izleme sitesine arama motoru oluşturabilir ordan var mı diye aratabilirsiniz mesela.

" Opera Püf Noktaları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Opera Püf Noktaları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Opera Püf Noktaları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!