Okunma

Opera’nın Amacı Ne?


16 Aralık 2007 Pazar 22:00
Opera’nın Amacı Ne?
Hatırlarsanız Opera geçtiğimiz günlerde Microsoft ile ilgili AB komisyonuna şikayette bulunmuştu. Yayınlanan soru-cevap makalesi tam da tartışılan sorulara cevap vermeyi amaçlıyor. Özellikle forumumuzda dile getirilen konulara cevap vermesi açısından, giriş yazısını kısa kesip bu uzun makaleye geçelim.

Biraz Uzun mu Ne?

Soru: Neden şimdi?

Cevap: Çünkü AB şu sıralarda Microsoft’u inceliyor. Bu, Microsoft’u davranışlarından dolayı göreve çağırmak için bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirmezsek, tamamen yok olabilir ve açık web için mücadeleyi kaybetmiş olabiliriz.

S: Microsoft’u standartlara uydurmakla tarayıcı seçiminin alakası ne?

C: Teknolojiyle haşır neşir olan biri için farklı bir tarayıcı yüklemek kolay olsa da, birçok site Microsoft’un sahip olduğu ve sadece IE tarafından desteklenen teknolojileri kullandığı için ya da IE’nin standartlara desteğini sağlamak için (diğer tarayıcılarla sorun çıkartan) çözüm yolları içermesinden dolayı hâlâ MSIE kullanımını gerektiriyor. Ortada gerçek bir tercihin olması için, web kullanıcıları başka bir tarayıcı seçebilmeli ve istediği sitede onu kullanabilmelidirler.

S: Önceden yüklenmiş bir tarayıcı olmadan kullanıcılar başka bir tarayıcıyı nasıl indirecek?

C: Bizim şikayetimiz, Windows tüm tarayıcılar yüklü şekilde dağıtılmalı anlamına gelmiyor. Önemli olan ortada gerçekten bir seçimin olması.

Şu anda, Microsoft tarayıcısını baskın konumda olan işletim sistemiyle birlikte dağıtıyor. Bu, Microsoft etkin bir biçimde açık standartları sarsmaya çalışmasaydı problem olmazdı. Basitçe, Microsoft‘un tarayıcı alanındaki konumu kullanıcıları kendi sahip olduğu teknolojilere bağlamasına olanak tanıyor.

Bu iki uçlu yaklaşımla, Microsoft standartlara uymaya zorlanacak ve tarayıcıları gelecekte bu kadar baskın olmayacağı için aynı hareketleri tekrarlaması önlenecektir.

S: Fakat Opera da çeşitli cihazlara yüklü geliyor. Bu Opera‘yı iki yüzlü yapmaz mı?

C: Yazılımı birlikte dağıtmak tek başına problem yaratmıyor. Internet Explorer‘ın durumundaki sorun, Microsoft‘un pazardaki güçlü konumunu rekabeti bastıracak şekilde kullanıyor olması.

S: Apple Safari ile/Ubuntu Firefox ile yüklü geliyor, buna ne diyeceksiniz?

C: Üstteki cevap bunun için de geçerli. Yazılımı birlikte dağıtmak, pazardaki baskın bir şirket bunu başka taktiklerle birlikte diğerlerinin rekabetini önleyecek şekilde kullanmadıkça sorun değil.

Lütfen Safari‘nin, Firefox‘un standartlara uyumluluk konusunda gayet başarılı olduğunu unutmayın. Eğer MSIE uyumluluğu ile uğraşmak zorunda kalmasalardı, bu tarayıcılar (ve Opera) standartlara desteğini artırmak için daha geniş bir zaman ayırabilirlerdi.

S: Opera sadece şikayet etmek yerine reklama ağırlık vermeli. Firefox‘u örnek alın.

C: MSIE‘yi tahtından etmek için milyarlarca dolar ve birçok yıl harcandı ve IE hâlâ pazarın %80’inden fazlasına sahip. Microsoft aynı zamanda rekabeti önlemek için standartlara karşı gelmeye devam ediyor. Firefox, Google ve IBM gibi şirketlerin yardımıyla gayet iyi gidiyor, ancak %80-90 pazar payı geçmişinde pazar konumunu kötüye kullanmış olan bir tarayıcı için çok yüksek bir oran.

S: Opera bunu umutsuzluğundan yapıyor.

C: Opera Software finansal olarak; bankada hatırı sayılır bir miktarda nakit, kârlı işlemler ve 2007’nin 3.
çeyreğinde 2006’ya göre %50’den fazla gelir artışıyla (masaüstü
gelirleri %100’den fazla arttı) gayet iyi konumda. Taşınabilir aygıtlar ve diğer cihazlar alanındaysa Opera Software‘in müşterileri arasında Nintendo, Sony, Nokia, Samsung ve Motorola gibi tanınmış şirketler bulunuyor. Bunun yanında ücretsiz kullanılabilen mobil tarayıcımız pazar payını hızla artırmaktadır.

Ne yazık ki, Microsoft‘un hareketleri sonucu oluşan problemleri çözmek için çok miktarda kaynak harcanmaktadır. Opera Software bu sorundan şikayetçi olan tek firma değildir. Diğer tarayıcı üreticileri de web geliştiricileri gibi bu sorunlarla uğraşmak için azımsanmayacak paralar harcamaktadırlar.

S: Yine de hiçbir tarayıcı standartlara %100 uyumlu değildir, değil mi?

C: Bu doğru. Her zaman düzeltilmesi gereken hatalar vardır, ve her standarda kısa sürede tam olarak uyum sağlamak mümkün değildir. Fakat, tarayıcı üreticileri diğer tarayıcıların nasıl çalıştığını incelemeye bu kadar çok zaman ayırmak zorunda kalmasa ve bunun yerine sadece standartları düzgün biçimde uygulamaya yoğunlaşsaydı ne olurdu? Ayrıca, uyum sağlamada hataların olmasıyla hiç uyum sağlamaya çalışmamak ve hatta etkin biçimde diğerlerinin yolunu kesmek amacıyla uyum sağlanmasını önlemeye çalışmak arasında fark vardır.

S: Opera aslında açık standartları önemsemiyor. Bu sadece popülerlik kazanmak için tribünlere oynamak!

C: Bu olay Opera Software‘e kesinlikle bir miktar popülerlik kazandırmış olsa da bilinmesi gereken, açık standartların Opera Software için merkezi konumda olduğudur. Opera yıllardır açık standartları yaygınlaştırmak için çok miktarda para harcamıştır; bunun nedeni açık standartların bizim gibi, pazardaki diğerlerine oranla daha küçük oyuncuların rekabetini kolaylaştırmasıdır.

Öyle denilebilir ki açık standartlar için mücadele etmek Opera Software‘in iş modeli içindeki kilit bileşenlerden biridir.

        :: Hâlâ aklınızda kalan soru işaretleri varsa gelin forumumuzda tartışalım.

Bilgi İçin: Opera
Yazan: Saner Apaydın
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Opera’nın Amacı Ne?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ne ie ne firefoks nede opera benim için en önemlisi google araç çubuğu web tarayıcıyı açtığımda en yoğun kullandığım özellik. bide google web tarayıcı programı yapsa çok güzel olacak. işte o zaman ie’nin tahtı sallanmaya başlar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Forever ie alayina isyan ie’ye devam

 3. SDN Okuru dedi ki:

  öncelikle şunuda unutmamak gerekir henüz düne kadar yazılımların ücretsiz alternatifleri ve açık kaynak denen olay yoktu ama biz yinede web tarayıcılara ek ücret ödemeden ücretsiz kullanabiliyorduk tabiki microsoft sayesinde hatta bu yüzden netscape tarafından mahkemeye bile verildi ama sonuç alınamadı. tabiki standartlar konusunda ie gerçekten kötü, hatta kendi standartını oluşturmuş başkalarını önemsemiyoda denebilir fakat bir noktayı daha unutmamamız gerekiyor. firefox ve opera daha kullanışlı olmasına rağmen sizce gerçekten yeterli mi? yani mümkün olsa sistemiziden ie yi tamamen kaldırıp sadece firefox yada opera (ie eklentisi de olmadan) kullanmayı göze alabilir misiniz?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Birçok kişinin uğurluğu sayısı vardır.Benim ise uğurlu bir harfim var.

  ”O”

  FARUKOPAT

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Önceki yazımın arkasındayım ve davadada operanın arkasındayım. Fakat gereksiz bi dava sonuçta Microsoftun hakkı İşletim sisteminin yanında istediği tarayıcıyı koyabilir. Ama elbette gönul isterki işletim sisteminin yanında seçenekler sunulup hangi tarayıcıyı yüklemek istiyosunuz diye sorulsun.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Birde programcı açısından bakın IE nin png uyumsuzluğu yüzünden kıvranıyoruz be ( IE6 tam uyumsuz IE7 ise kısmen uyumludur tam uyumludur diyenler flashlarında arka planda png kullansınlar denesinler 🙂 ) velhasıl diğer hiçbir browserda yaşamadığınız problemi IE de yaşarsınız ona göre ayrı diğerlerine göre ayrı css ler yazarsınız vs.. IE standartlara tam uyum sağlayıp ondan sonra baskın politika izlese kısacası ardındaki yolu kirletmese zaten kimse birşey demeyecek. Opera belirttiği fikirlerde sonuna kadar haklı. Nasılki bakkallar süper marketlerin baskın satış politikalarından satış görüyorlar buda ona benziyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hep ayni kitlik. IE den kurtulduk ne oldu peki simdi Firefoxtan kim kurtaracak bizi. Opera ! …. 3-5 sene sonra Operadan kim kurtaracak peki ?

  Ozgurluk bagimsizlik demektir. Birinsinden kacip baskasina bagimli olmak degildir. Herkes x programi kullaninca ozgur oluyorda y ve z yi kullananlar neden ozgur olmuyor? Ozgurluk ile [pile of shit] karistiriliyor!

  Opera Software acik standarttan kasti nedir? Hani Browser’in kaynak kodu?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle opera hakli bu dava da ve ben zaten 1 seneden beri opera kullaniyorum belki daha cok ve en hizli tarayici

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ms ie rekabeti önlüyor. Bütün tarayıcılarda eşit şekilde çalışan internet istiyoruz. Windows’a , ie isterse yüklü gelsin önemli değil. Yeterki eşit şartlarda yarışa başlansın. Biz firefox’u rahatlıkla yayarız. Opera her nekadar reklamda yapsa bunu hak ediyor. Çünkü bu onurlu bir duruş. Rekabetsiz bir hayat düşünülemez.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Mükemmel bir yazı…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bir daha helal olsun Opera’ya.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bnce bu çok saçma ilk olarak ”Yazılımı birlikte dağıtmak, pazardaki baskın bir şirket bunu başka taktiklerle birlikte diğerlerinin rekabetini önleyecek şekilde kullanmadıkça sorun değ***** o halde sorun ne?eğer bu bir sorunsa microsoft kullanıcıyı nasıl ie ye bağımlı hale getiriyor ? herkes istediği tarayıcıyı seçmekte özgür ve firefox ya da opera gibi yazılımları kullananların tekrar tekrar ie yi kullandığını hiç sanmı***** nin desteklediği her teknolojiyi Firefox,Opera da destekliyor eğer desteklemiyosa(ki firefox destekliyor diye biliyorum)bu onların eksikliğidir.

" Opera’nın Amacı Ne? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Opera’nın Amacı Ne? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Opera’nın Amacı Ne? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "