Okunma

Operation Flashpoint: Dragon Rising


12 Ağustos 2009 Çarşamba 13:49
Operation Flashpoint: Dragon Rising

FPS türünün önde gelen örneklerinden Operation Flashpoint, henüz geliştirilme aşamasında olmasına karşın, basın sürümü elimize ulaştı. Ekim 2009‘da satışa sunulması planlanan yapım, Codemasters tarafından geliştiriliyor.

Elimizdeki oyun, ön inceleme sürümü olduğu için tamamlanmış değil. Bu yüzden sınırlı sayıda görev oynanabiliyor. Evvela zorluk seviyesini seçerek ilk görevimize giriş yapıyoruz. İlk dikkatimizi çeken, serinin en önemli özelliklerinden biri olan geniş haritalar oluyor. Yeni yapımda da bir hayli büyük mekanlar modellenmiş.

Genellikle doğayla iç içe, bolca saklanacak ağaç gölgesi(!) bulunan haritalarda, geniş vadilar veya yüksek tepeler bulunuyor. Düşmanlara kolay yem olmamak için son derece dikkatli ilerlemelisiniz. Oyunda yalnız olmadığınızı da belirtmem gerek. Ekip arkadaşlarınız, çoğu zaman sizinle beraber yürüdüğü gibi, ayrıca siz bir araç kullanmaya kalktığınızda, yanınıza atlıyorlar.

Zorluk seviyesine göre yapay zekanın farklı hamleleri var. Kolayda oynuyorsanız, düşmanla karşı karşıya geldiğinizde bile vurulmanız güçleşiyor. Hatta o sizi algılayana kadar siz onu avlıyorsunuz. Zorluk arttığında ise birkaç kurşun ile yerle yeksan olmanız olası. Ayrıca düşmanlar gördükleri yerde de silahlarına davranıyor…

 

Görevlerde gideceğiniz yerler, sarı bayrak logosuyla resmediliyor. Hemen altında mesafeyi de bulabileceğiniz için, hemen hemen ne kadar yol kat etmeniz gerektiğini görüyorsunuz. Gitmeniz gereken noktaya vardığınızda, ya yeni görev çağrısı alıyorsunuz ya da orada yapmanız gereken işlemi yapıyorsunuz. Örneğin ilk haritada bir radar kulesine bomba koymanız isteniyor. Bunun için silahlar menüsünden bombayı seçip, kurulumu gerçekleştirmelisiniz. Ardından uzaklaşıp, bombayı patlatarak, sonraki göreve yerinize doğru yola koyuluyorsunuz.

Genel olarak bakıldığında, geniş haritalarda askeri stratejiler kurup, düşmanları avlamak istiyorsanız, Operation Flashpoint: Dragon Rising tam aradığınız oyun olabilir. Henüz satışa sunulmasına epey bir zaman olduğunu ve yapımcılar üzerinde değişiklikler ve geliştirmeler yapabileceğini dikkate alırsak, yeni yapımdan hayli ümitli olduğumuzu söyleyebiliriz. FPS tutkunları için bu yılın sürprizi Operation Flashpoint’ten gelebilir…

:: Operation Flashpoint serisini beğeniyor musunuz?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Operation Flashpoint: Dragon Rising konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Operation Flashpoint: Dragon Rising ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Operation Flashpoint: Dragon Rising ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "