Okunma

Oracle Google’ı Meteliksiz Bırakacak


18 Haziran 2011 Cumartesi 10:30
Oracle Google’ı Meteliksiz Bırakacak

Teknoloji dünyasını takip eden ve akıllı telefonlarla ilgilenen herkes Google’ın Android işletim sistemini biliyordur.

Birçok farklı markanın onlarca modelinde kendine yer bulan Android‘in yakaladığı başarı gerçekten takdire şayan.

Android ile bu kadar önemli bir başarı yakalayan Google‘ın başı yine Android yüzünden beladan kurtulmuyor. Google’ın belalısı ise Oracle.

Sun Microsystems’i satın aldıktan sonra Java haklarını ve patentlerini de üzerine alan Oracle geçtiğimiz yıl Google’a, Android işletim sisteminde kullandığı Java kodları nedeniyle dava açmıştı.

Kazanan Oracle olursa, Google çok büyük bir tazminat ödemek zorunda kalabilir

Milyar Dolarlık Tazminat

Google’ın izinsiz bir şekilde, kendisine ait Java kodlarını kopyaladığını iddia eden Oracle‘ın açtığı dava hala devam ediyor. Oracle’ın, davayı kazandığı takdirde yüklü bir tazminat talep etme hakkı doğacak.

Geçtiğimiz günlerde Oracle‘ın mahkemeye sunduğu dosyada, Google‘dan talep edilecek miktar ilk kez dile getirdi. Reuters’in haberine göre Oracle’ın talebi milyar dolarlarla ifade ediliyor.

Tam miktarı açıklanmayan talebe Google‘dan hemen cevap geldi. Google avukatları Oracle’ın tazminatı hesaplama metodunun temel hukuk kurallarına aykırı ve çok abartılı olduğunu belirttiler.

:: Oracle davayı kazanırsa, Android’in geleceği nasıl şekillenir?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Oracle Google’ı Meteliksiz Bırakacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  BİLİŞİM DÜNYASI MİLYAR DOLARLARDAN BAHSEDİYOR. AKILLARA ZİYAN RAKAMLAR HAVALARDA UÇUŞUYOR. BİLİŞİM DEVLERİNİN HESAPLAŞMASI DA BÖYLE OLUYOR İŞTE.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Google’ın chrome os’yi bir an önce hazırlaması lazım, win8 yolda ARM ile çatır çatır çalışıyor, WP7 mango dedi nokia ile uçuşa geçecek, android için işlemci hızları tavan yapıyor sanal motordan dolayı cihazların bataryaları 1 gün bile gitmiyor. Oracle davayı kazanacak gibi.
  Ve evet oracle microsoft kadar tehlikeli bir firma.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft oracle yanında süt dökmüş kedi kalır, bu gidişle millet javayı bırakacak

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ORacle alır…

 5. y_ates dedi ki:

  Bu Oracle, en az Microsoft kadar tehlikeli bir firma.

 6. davut dedi ki:

  Ne istereler bu google dan anlamamki bin türlü çorap örüyolar başlarına

 7. raxetul dedi ki:

  Ya Google kardeş hazırlıklı ol, al Qt’yi Humanoid isimle alternatif OS hazırlamaya başla hem beni sevindir hem de sen üzülme

" Oracle Google’ı Meteliksiz Bırakacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oracle Google’ı Meteliksiz Bırakacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oracle Google’ı Meteliksiz Bırakacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "