Hava Kalitesine Bakarken Hava Atın!


17 Haziran 2013 Pazartesi 05:14
Hava Kalitesine Bakarken Hava Atın!

İlginç tasarımları ve fikirleri ile tanıdığımız Yanko Design, karşımıza bu seferde kullanıcıların herhangi bir bölgedeki hava kalitesini öğrenebileceği bir fikir ile çıktı.

Aerio ismindeki bu fikir, üzerinde bazı sensörler olan kol saati kadar bir cihazdan ve bir iOS uygulamasından oluşuyor.

Birbirlerine entegre olarak çalışan mobil uygulama ve cihaz, diğer kullanıcılara anında verileri ulaştırıp bölgelerin hava kalitesi hakkında bilgiler sunuyor.

Ayrıca konsept ürüne fazladan bir sensör daha eklendiğinde sistem kullanıcının kendi Carbon Footprint oranını da kendisine gösterebiliyor.

Aerio nasıl çalışıyor?

Herhangi bir yere gitmek istiyorsunuz ancak hava kalitesini de öğrenmek istiyorsunuz ya da bulunduğunuz bölgedeki hava kalitesi nasıl, bilmek istiyorsunuz.

İşte tam bu noktada Aerio isimli bu konsept ürün devreye giriyor. Aerio, kullanıcının üzerinde bulunan cihazın sensörleri sayesinde elde edilen hava kalitesi verileri, cihazdan mobil uygulamaya Bluetooth ile aktarılıyor.

Uygulamaya aktarılan bu verilerde aynı zamanda bir veri merkezine gönderilerek başka bölgedeki kullanıcıların bu bölgelerdeki hava kalitesinden de haberdar olması sağlanıyor.

Bu bilgiler, gerçek zamanlı güncellendiği için hava kalitesi hem kullanıcının kendi iOS cihazında hem de diğer kullanıcıların cihazlarında anında görüntülenebiliyor.

Kullanıcı bireysel kirlilik oranını da görebiliyor!

Havanın azot ve karbondioksit gibi oranlarını öğrenip kullanıcıya gösteren Aerio, havanın durumuna göre yeşilden kırmızıya doğru beliren simgeler ile kirliliği ve temizliği gösteriyor.

Ayrıca metreküpe düşen azot oranı gibi verileri tek tek gösterebilen uygulama hava kalitesini 10 üzerinden derecelendirebiliyor.

Aerio cihazının üstüne bir sensör daha eklendiği zaman, kullanıcısı bireysel Carbon Footprint yani kendisinin üretip doğaya saldığı kirli gazların oranını da görebiliyor.

Bu sayede kullanıcı kendisinin doğaya salmış olduğu karbondioksit ve benzeri gazların, kirlilikteki kendi başına düşen oranını da görebiliyor.

 

Aerio’nun kullanılabilirliği!

Aerio ürünü tasarım ve fikir olarak gayet şık bir alet. iOS uygulamasının olması sayesinde de tüm iOS kullanıcıları ürünün verilerinden faydalanabiliyor.

Bu sayede oldukça kullanışlı olan ürün, kullanıcıların kol saati şeklinde yada rozet takımı şeklinde kullanacağı bir ürün olduğu içinde kullanılabilirliği daha da artıyor.

Ancak ürünün, havanın kalitesini ölçmek için rozet yada kol saati gibi giyilebilir bir teknoloji olması kullanılabilirlik açısından bazı olumsuz etkenlerde getirebilir. Bu bakımdan ürünün yağmur ve toz gibi faktörlerden etkilenip etkilenmeyeceği ve doğru veriler verip veremeyeceği ise muallakta. Tüm bu durumları ise eğer ürün konseptlikten kurtulursa görebileceğiz.

Aerio bir işe yarar mı?

Aerio şuan konsept olarak tasarlanmış bir ürün ancak böyle bir sistemin ne gibi yararları olabilir? Aerio sistemi bölgelerin hava kalitesini gösterdiği için yaşanılabilecek bölgelerin seçilmesi açısından yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca eğer hava kirliliği ve temizliği konusunda işler yapıyorsanız bu sistem işinizi daha da kolaylaştırabilir.

Son derece dikkat edilmesi gereken ve ölümlerin sık yaşandığı doğalgaz kaçağı gibi durumlarda Aerio cihazı anında uyarı yapabilir. 

Aerio belirttiğimiz gibi konsept bir ürün. Hayata geçirilir mi geçirilmez mi bilinmiyor ancak gerek fikir olarak gerek getireceği teknoloji olarak farklı bir gündem oluşturabilir.

:: Aerio konsept ürünü hakkında ne düşünüyorsunuz? Tıklayın forumda tartışalım.

 
yazarMustafa Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, boş vakitlerinde fotoğraf çekmektedir. Yazar, farklı yazılımları ve iOS uygulamalarını incelemeyi sevmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Havan kime yabancı demezler mi adama

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

sıradan bir kimsenin hiç ihtiyacı olmayan saçma sapan bir ***** meteoroloji bilimi ile ilgisi olanların işine yarayacak bir ***** bilimsel amaç için faydalı olabilir.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

kmsenin işine yaramaz bunun yaptığı işi yapacak meteoroloji daireleri yokmu nem oranı havaki kükürtdioksit azot dioksit oranını ölçen cihazların verilerine ulaşabilen bir meteoroloji uygulaması olsa kimse birbirine hava durumu verisini aktarmaya çalışmaz ama diğer taraftan bu tür cihazlar kapalı bir veri paylaşım alanı oluşturur bu gibi bir araç bize kendi özel haberleşme alanımızı sağlayacak bir kripto cihazı olursa daha mı faydalı olur?

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

bugünlerde Türkiye’de olsa çok satacağı kesin :))

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Benim gibi ciddi alerjisi olan insanlar için harika bir alet arkadaşlar.. gereksiz demişsiniz ama benim gibilerin çektiği sıkıntılardan bihabersiniz.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

hava kalitesizse nefes almayacağız mı =D

" Hava Kalitesine Bakarken Hava Atın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hava Kalitesine Bakarken Hava Atın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hava Kalitesine Bakarken Hava Atın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  3. 3 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  4. 4 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  5. 5 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  6. 6 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  7. 7 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  8. 8 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  9. 9 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  10. 10 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!