Okunma

Devasa heykel Orbital Reflector, uzaya yollanıyor!


28 Kasım 2018 Çarşamba 23:00
Devasa heykel Orbital Reflector, uzaya yollanıyor!

2015 yılında ilk defa üzerinde çalışılmaya başlanan Orbital Reflector projesi, sonunda gerçekleştiriliyor. Sadece 2 gün sonra dev heykel, uzaya yollanacak.

Orbital Reflector projesi tamamlandı!

2015 yılından beri üzerinde çalışılmaya devam edilen proje, ilk defa 2017 yılında resmi olarak duyuruldu. 2018 yılında, bir müzede prototipi gösterime açılan heykelin tamamlanmış hali, 2 gün sonra, SpaceX vasıtası ile uzaya yollanacak.

orbital reflector

Elon Musk’ın bizzat ilgilendiği ve desteklediği bu proje, tam olarak nedir?

Basitçe açıklamamız gerekirse Orbital Reflector, devasa bir heykel diyebiliriz. Tamamen estetik bir görüntü oluşturmak amaçlı hazırlanan çalışma, Dünya’dan da çıplak gözle görülebilecek.

Proje, roketle uzaya doğru yollanırken Dünya’dan 575 kilometre uzaklaştığında, arkasında bulunan küp uydu dengesini sağlayıp heykeli dışarı çıkaracak.

Heykelin Dünya’dan görülebilmesi, heykelin Güneş’in ışığını yansıtması sayesinde olacak. Dünya’dan görüldüğünde, yavaşça süzülen yapay bir yıldız görüntüsü verecek. Projede geçen Reflector kelimesi de, bu yüzden kullanılmakta.

Orbital Reflector

Bu görevi ise, SpaceX’in tekrar kullanılabilir roketleri olan Falcon 9 adlı roket gerçekleştirecek. Falcon 9, heykeli bırakılması gereken yerde bıraktıktan sonra tekrar Dünya’ya inişini gerçekleştirecek.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Devasa heykel Orbital Reflector, uzaya yollanıyor!”

 1. Anonim dedi ki:

  Lan Elon; oğlum uzaya araba yolladın, heykel yolladın tamamda para bol geldiyse bana da bir 1000 dolar yolla ömrümün sonuna kadar sana dua edeyim. Bu neymiş be babacım böle …

 2. MAB dedi ki:

  Ya koskoca uzay bizim çöpümüzle mı kirlenecek?

 3. Anonim dedi ki:

  bir kaç tane dev ayna yollayın geceler aydınlansın …

 4. zambaklar dedi ki:

  Adamlar uzaya heykel dikiyor utanın utanın 😀 😀

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Allah akıl fikir versin gidişat hiç iyi değil…

  1. Anonim dedi ki:

   Sığ zihinlere böyle projeler ağır gelir.

 6. Kimseli dedi ki:

  İnsanoglu olarak kasiniyoruz. Sonunda kasiyacaklar

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dünyayı çöp ettiler yetmedi sıra uzaya geldi umarım marstan öteye gidemezsiniz onuda araçlarınızla çöp ettiniz

  1. Mustafa dedi ki:

   Cahil erif sende

" Devasa heykel Orbital Reflector, uzaya yollanıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Devasa heykel Orbital Reflector, uzaya yollanıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Devasa heykel Orbital Reflector, uzaya yollanıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "