Orijinal OKI Kartuş Farkları


09 Haziran 2010 Çarşamba 10:41
Orijinal OKI Kartuş Farkları

OKI Printing Solutions tarafından İngiltere merkezli bağımsız BLI laboratuarına yaptırılan araştırma, orijinal olmayan kartuşların güvenli ve kaliteli olmadığını gösterdi. Bu tip kartuşlarda, toner sızması, akması, kartuşun yazıcılara tam uyum sağlamaması, verimsizlik (Daha az baskı adedi) ve baskı kalitesinin düşüklüğü gibi sorunlar yaşanıyor.

BLI tarafından OKI Printing Solutions C5900 renkli yazıcı üzerinde orijinal olmayan toner kartuşları ve orijinal OKI kartuşlar kullanılarak karşılaştırmalı testler gerçekleştirildi. Testlerde kullanılacak orijinal olmayan kartuşlar için yapılan ön araştırmada, bir kartuşun taşıma aşamasında toner sızdırdığı, 2 kartuşta ise 1000 adet baskı yapıldıktan sonra mekanik arızalar meydana geldiği gözlendi.

Tüm kartuşların eşit koşullar altında verimlilik, güvenilirlik ve görüntü kalitesi kriterlerine göre test edildiği çalışma sonucunda, bir kartuşla yapılan baskı miktarı  gözönüne alındığında, orijinal OKI kartuşun siyah beyaz baskıda yüzde 46.3’e varan avantaj sağladığı, renkli baskıda ise aynı ” verimlilik” avantajının ortalama yüzde 19 olduğu belirlendi.

Baskı kalitesinde ise açık bir fark yaşandı. Orijinal olmayan kartuşlarla yapılan siyah-beyaz ve gri baskılarda renkler açık ve silik çıktı. Renkli baskılarda ise renk kontrastının tam anlamıyla sağlanamadığı, bu nedenle görece olarak soluk ve flu görüntülerin ortaya çıktığı tespit edildi.

Araştırmada 10 bin baskıya gelindiğinde, orijinal OKI kartuşun renk uyumunun, orijinal olmayan ürünlerden yüzde 50 ile yüzde 70 daha iyi olduğu gözlendi. Orijinal OKI kartuş 20 bin renkli baskıyı başarıyla tamamlarken, test edilen iki orijinal olmayan marka 20 bin baskıya ulaşamadı.

:: Kartuş alırken orjinal olmasına dikkat eder misiniz?
yazarAhmet Dokuzmegapiksel

SDN'de çok sık yazmasa da, yazdığında taşı gediğine oturtan Ahmet Dokuzmegapiksel, sitenin ilk yazarları arasında olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Orijinal OKI Kartuş Farkları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Orijinal OKI Kartuş Farkları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Orijinal OKI Kartuş Farkları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  2. 2 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  3. 3 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  4. 4 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  5. 5 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  6. 6 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  7. 7 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  8. 8 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  9. 9 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  10. 10 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!