Orijinal OKI Kartuş Farkları


09 Haziran 2010 Çarşamba 10:41
Orijinal OKI Kartuş Farkları

OKI Printing Solutions tarafından İngiltere merkezli bağımsız BLI laboratuarına yaptırılan araştırma, orijinal olmayan kartuşların güvenli ve kaliteli olmadığını gösterdi. Bu tip kartuşlarda, toner sızması, akması, kartuşun yazıcılara tam uyum sağlamaması, verimsizlik (Daha az baskı adedi) ve baskı kalitesinin düşüklüğü gibi sorunlar yaşanıyor.

BLI tarafından OKI Printing Solutions C5900 renkli yazıcı üzerinde orijinal olmayan toner kartuşları ve orijinal OKI kartuşlar kullanılarak karşılaştırmalı testler gerçekleştirildi. Testlerde kullanılacak orijinal olmayan kartuşlar için yapılan ön araştırmada, bir kartuşun taşıma aşamasında toner sızdırdığı, 2 kartuşta ise 1000 adet baskı yapıldıktan sonra mekanik arızalar meydana geldiği gözlendi.

Tüm kartuşların eşit koşullar altında verimlilik, güvenilirlik ve görüntü kalitesi kriterlerine göre test edildiği çalışma sonucunda, bir kartuşla yapılan baskı miktarı  gözönüne alındığında, orijinal OKI kartuşun siyah beyaz baskıda yüzde 46.3’e varan avantaj sağladığı, renkli baskıda ise aynı ” verimlilik” avantajının ortalama yüzde 19 olduğu belirlendi.

Baskı kalitesinde ise açık bir fark yaşandı. Orijinal olmayan kartuşlarla yapılan siyah-beyaz ve gri baskılarda renkler açık ve silik çıktı. Renkli baskılarda ise renk kontrastının tam anlamıyla sağlanamadığı, bu nedenle görece olarak soluk ve flu görüntülerin ortaya çıktığı tespit edildi.

Araştırmada 10 bin baskıya gelindiğinde, orijinal OKI kartuşun renk uyumunun, orijinal olmayan ürünlerden yüzde 50 ile yüzde 70 daha iyi olduğu gözlendi. Orijinal OKI kartuş 20 bin renkli baskıyı başarıyla tamamlarken, test edilen iki orijinal olmayan marka 20 bin baskıya ulaşamadı.

:: Kartuş alırken orjinal olmasına dikkat eder misiniz?
yazarAhmet Dokuzmegapiksel

SDN'de çok sık yazmasa da, yazdığında taşı gediğine oturtan Ahmet Dokuzmegapiksel, sitenin ilk yazarları arasında olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Orijinal OKI Kartuş Farkları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Orijinal OKI Kartuş Farkları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Orijinal OKI Kartuş Farkları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!