Okunma

Orkide Gerçek Oluyor!


29 Haziran 2009 Pazartesi 09:07
Orkide Gerçek Oluyor!

 Dünyanın en derin yer altı laboratuarının yapımına başlandı. Case Western Reserve, Brown ve birkaç diğer üniversiteden bilim adamlarının “karanlık madde” araştırmaları yapacağı laboratuar önceleri altın madeni olan bir mağranın derinliklerine inşa edilecek.

Laboratuarın yerin yaklaşık 1,5 km altına kurulacağı söyleniyor. Bunun sebebi ise kozmik ışınların bu derinliğe ulaşamaması. Böylece yapılan deneyler daha izole bir ortamda gerçekleştirilebilecek.

Bu derinliğe yerleştirilecek olan LUX (Large Underground Xenon) adlı cihaz Büyük Patlama araştırmaları dahilinde yapılacak ilk karanlık madde deneyinde kullanılacak. Laboratuarın 2016 yılında hazır olacağı belirtiliyor.

Karanlık madde araştırmaları son dönemde fizik dünyasında önemli bir yer edindi. Karanlık madde olmadan galaksilerin oluşamayacağı bilim adamları tarafından iddia ediliyor. Ancak bu “karanlık maddenin” tam olarak ne olduğu henüz bilinmiyor. Bu araştırmaların sonucunda evrenin oluşumu hakkında daha sağlıklı bilgiler elde edileceği belirtiliyor.

İnşa edilen bu laboratuarın Lost dizisindeki Orkide İstasyonu’na ne kadar benzediğini farkettiniz mi?

:: Karanlık madde teorisini daha önce duymuş muydunuz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Orkide Gerçek Oluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Orkide Gerçek Oluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Orkide Gerçek Oluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "