Okunma

Orman Yangınları İle On-Line Mücadele


19 Haziran 2009 Cuma 13:31
Orman Yangınları İle On-Line Mücadele

Türkiye genelindeki orman yangınlarıyla daha etkin ve verimli mücadele edilmesi amacıyla Arvento firması tarafından özel olarak geliştirilen sistem, Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde çıkan yangına anında en yakın araçları yönlendirilerek, operasyonun on-line yönetilmesine olanak sağlıyor. Olay anında yangına hangi yöntemle müdahale edilebileceği gibi sorularda sistemden gelen bilgilerle kolayca yanıtlanabiliyor. Orman yangınlarına müdahale etmek amacı ile kiralanan helikopter ve uçaklara da takılan sistem aracılığı ile yangın anında araçların hangi yöne, kaç km hızla ve ne kadar sürede gittiği gibi bilgiler Ankara’daki komuta merkezinden ve hatta cep bilgisayarlarından aynı anda takip edilip yönetilebiliyor.

 

Bu sistem, Orman Genel Müdürlüğü’ne ait 3.747 araca takılmış durumda.

Sistem, can ve mal kayıplarının önüne geçilmesinin yanı sıra, orman yangınlarının yönetiminde kullanılan bütün kalemlerde, ciddi oranlarda tasarruf edilmesini sağlıyor.  Orman Genel Müdürlüğü geçtiğimiz yıl uygulamaya başladığı sistem sayesinde yaklaşık 10 Milyon TL tasarruf sağladı.

:: Bu proje sizce etkili olacak mı?




yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Orman Yangınları İle On-Line Mücadele konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Orman Yangınları İle On-Line Mücadele ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Orman Yangınları İle On-Line Mücadele ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "