Otomobillerde Sesle Kontrol Devri


13 Ekim 2009 Salı 07:26
Otomobillerde Sesle Kontrol Devri

Filmlerde görüpte hep özendiğimiz olaylardan birsi de gerçek oluyor. Batman‘in sesle kontrol edilen milyar dolarlık otomobili yakın gelecekte standart hale gelecek. Blue & Me adlı sistem Microsoft‘un ve Magneti Marelli şirketlerinin ortaklığıyla hayat buldu.

Şu anda Fiat‘ın yeni araçlarına eklemeye başladı USB girişi sayesinde sesle komut sistemi kullanılıyor. Günlük kazaların büyük çoğunluğu araç kullanırken, radyoya kanalı değiştirmek ya da cep telefonu mesajlarına bakmak gibi ufak şeylerden ortaya çıkıyor. Bu teknolojinin esas amaçlarından birisi de böyle kazaların önüne geçmek. Blue & Me, sayesinde sürücüler radyo ve müzik ayarlarını sesle yapabilecekler.

Ancak teknolojisin kullanıcılar için en faydalı yanı ise cep telefonlarıyla ortak çalışması. Artık araç kullanırken yasal sorunlar yaşamadan telefona cevap verebileceksiniz. Bunun dışında sistem gelen mesajları da sesli olarak sürücüye okuyabiliyor. Avrupa ve Güney Amerika’daki birçok otomobil üreticisi bu sisteme ilgi gösterdi.


Arabanıza sesli komut vermek için artık Batmobil’e gerek yok

Yakın gelecekte piyasaya sürülecek birçok araç Blue & Me desteğine sahip olacak. Sistem Windows‘un da kullandığı popüler Dragon ses tanıma yazılımıyla çalışıyor. Blue & Me, 23 dili sesle tanıyabilecek 34 dili ise konuşma kapasitesine sahip olacak.


Bu teknolojiyi kullanmak için Bluetooth destekli cep telefonuna sahip olmanız gerekiyor. Şu anda sadece belirli telefonları destekleyen teknoloji önümüzdeki yıldan itibaren genişleyecek. Ufak eklentilerle daha da kullanışlı bir hal alacak.

:: Otomobillere sesle komut vermek sizce yaygınlaşacak mı?
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Otomobillerde Sesle Kontrol Devri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otomobillerde Sesle Kontrol Devri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otomobillerde Sesle Kontrol Devri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  2. 2 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  3. 3 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  4. 4 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  5. 5 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  6. 6 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  7. 7 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  8. 8 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  9. 9 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  10. 10 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!