Okunma

ÖTV Zammı Cepleri Vuracak


13 Ekim 2011 Perşembe 11:04
ÖTV Zammı Cepleri Vuracak

Hükümetin yürürlüğe koyduğu değişikliklerden biri de dün gece duyuruldu. Bakanlar Kurulu, bazı ürünlerden alınan Özel Tüketim Vergisi‘nin (ÖTV) oranlarını yeniden belirledi.

Buna göre motorlu taşıtlar, içki, sigara ve cep telefonundan alınan ÖTV oranları artırıldı.

Ucuz telefonlar darbe alıyor

 Cep telefonlarında yüzde 20 olan ÖTV oranı yüzde 25‘e yükseltildi. Eğer bu orana göre hesaplanan rakam 100 TL’nin altında kalırsa vergi otomatikman 100 TL olarak belirlenecek. Bu rakam daha önce 40 TL idi. Örneğin daha önce gümrüğe geliş fiyatı 800 TL olan bir telefonda vergi oranı 160 TL iken, bu rakam yeni sistemde 200 TL’ye yükselecek.

Yeni düzenleme özellikle uygun fiyatlı telefonları vuracak. Örneğin gümrüğe geliş fiyatı 350 TL olan bir telefonda ÖTV vergisi olarak (eski sisteme göre) 70 TL alınıyordu . Yeni sistemde ise bu rakam 87.5 TL tutuyor. Ama 100 liranın altında olduğu için otomatikman bu rakam 100 TL’ye yuvarlanacak. Bu da verginin yüzde 10 oranında zamlandığı anlamına geliyor. 

Konuyla ilgili olarak ShiftDelete.Net‘e açıklama yapan General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, bu artıştan öncelikli olarak ucuz telefonların etkileneceğini belirtti. Gölcü sözlerine şöyle devam etti: 

 “OTV ithalat Cif bedeli 400 TL’ye kadar olan ürünlerde maktu yani sabit mininum 100 TL’ye çıkmıştır. Bu 400 TL’nin üzerindeki ürünler ise yüzde 20’den yüzde 25 e yükseltilmiştir. Bildiğiniz gibi Cif fiyati 400 TL üzerinde bir kaç ürün bulunmaktadır. Bu ucuz cihazlarda yaklaşık 2 kat artış olduğundan bundan sonra orta ve üst fiyat gurup urunler daha aktif rol oynayacaktır. Orta gurup fiyatlarında ise ortalama yüzde 50 artışa tekabul etmektedir. Sonuç olarak bu vergi artışı üst segment dediğimiz akıllı telefonlara doğru bir yöneliş sağlayacaktır. Dünyada Future Phone’dan Akıllı Telefonlara bir geçiş başlamıştı. Bu ÖTV artışı Akıllı Telefona geçişi de hızlandıracak.”

:: Bu zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

49 yorum - “ÖTV Zammı Cepleri Vuracak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  dünyada herşeyi en pahalı satan ülkeyiz .bu hükümet halkı soymaktan başka birşey bilmiyor, yurtdışından elden getiricez başka bir çaresi gözükmüyor.

 2. spybot dedi ki:

  Az bile.

 3. quaint dedi ki:

  Ötv geçici idi ama kalıcı ***** bunaldık artık.Elektriğe senelerdir zam gelmemiş diyen arkadaş önceki ve sonraki elektrik faturalarını bir görsek nasıl olur acaba?Maaşın yarısı vergi ise Asgari ücret normalde 350 tl ***** koruyan hükümet bu iş***** geçin geç***** ne zaman asıldan önemli olursa o zaman işimiz bitmiştir(O zaman Bu zaman).Allah yardımcımız ***** yapanları başkaları seçmedi biz seç***** kendimizde arayalım.

 4. way_be dedi ki:

  zam gelmeyen şey kalmadı

 5. cobra11 dedi ki:

  ÖTV: Özel Türk Vazelini

 6. fatihcamli dedi ki:

  Onu bunu bilmem Ezilen Türkiye nin fakirleri Yani okadar mal dışarıdan geliyor tamam donlastigimiz bile dışarıdan geliyor devlet kursun fabrikayı ne ihtiyacımızvar şu kur fabrikayı kaldır ver fazla vergileri ideal fiyata almayan kalmaz. herşeyden geriyiz tamam ama dışarıya bagımlı kalmamak için en ince ayrıntısına kadar kendimiz üretmemizlazım. da… ama nernde saolsun baştakiler… hakkakımısoracam onlara öbürtarafta

 7. fraud3 dedi ki:

  %50 ye selam olsun

 8. Worlock dedi ki:

  Emekliler yaşadı çünkü en çok onlara yaradı dengeleme yapıyorlar açığı kapatmak için zam söz verdiler birkere

 9. karizmaxi dedi ki:

  devletin yaptığı zam yüzde beş fırsatçı ş…sizlerin yaptığı yüzde 25 bu o…çocuklarına da biraz sövmek gerek bi telelefone ihtiyacım var 1 haftadır falan araştırıyorum para denkleştirmeye çalışıyorum en son bi model beğenim alayım dedim daha önce sorduğumda 310 tl olan makine bugün alıyım diye çıktım olmuş 370 peki soruyorum sizlere telefondan alınan vergi yüzde5 arttırıldığına göre bu geri kalan fark ne birde hepsinde aynı bahane devlete söyle derdini vergiyi arttırdı VERGİYİ SAVUNMUYORUM ama bu fırsatçıların yaptığıdıda s..sizlikten de öte s..siz desen ş…sizler alınır biz bile bu kadar adileşemezdik derler

 10. brio dedi ki:

  zam zam zam

 11. muratteas dedi ki:

  Sözde Türkiye’nin ekonomisi devleşiyor, teğet geçiyor felan filan… Sen ülkende ki gelir dağılımını, vergi dağılımını yapmadıktan sonra, denetlemedikten sonra bu büyüme halka yansımadıktan sonra yemişim öyle büyümeyi…

 12. xxalfaxx dedi ki:
 13. Al Arabi dedi ki:

  Devlet vatandaşı yolmanın yolunu bulmuş.

 14. muratteas dedi ki:
  Alıntı acer Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Aynen öyle dün akşam izledim zaten. Buyursunlar görsünler para nereye gidiyor. Türkiye’nin gerçek gündemi budur. Ağlancak halimize gülüyoruz…

  Hoca çok iyi konuşuyordu, sakinliği ve ses tonu çok iyiydi, inceden inceden lafları soktu.

 15. acer dedi ki:
  Alıntı muratteas Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Düün Cüneyt Özdemir’in 5n1k programını tekrar izleyin beyler, çok iyi programdı, kısacası kazandığımız maaşın yüzde 53 ü vergilere gidiyor.

  Aynen öyle dün akşam izledim zaten. Buyursunlar görsünler para nereye gidiyor. Türkiye’nin gerçek gündemi budur. Ağlancak halimize gülüyoruz…

 16. mylife.eg dedi ki:

  pırlantadan vergi alma gel milletin alcağı 200 – 300 liralık telefona o kadar vergi koy olursa bu dünyada olmazsa öteki dünyada çeksinler inşallah.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  şansa bak arkadaş tamda tel alıcaktım.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  arabalara yapılan zam oldukça iyi bence. düşük motor alın benzin daha az harcasın. telefon ise haksızlık diye düşünüyorum. fiyatı atıyorum 500 olanlara gelse daha mantıklıydı. tütün alkol ise iyi oldu.

 19. dajumrar dedi ki:
  Alıntı acer Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Zam değil güncellemeymiş!!!

  Utançlarından zam oldu güncelleme.Bunlar zam zam diye milletin iliğini kemiğini kurutur.Seçim zamanı bi one minute.Oylar gene bunlara.Sonra gene devam"Tut şunun ucundan döşeyelim abi".

 20. POWER dedi ki:
  Alıntı CieM Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  ÖTV artışları için "Bu bir zam değil, güncelleme" diyen Maliye Bakanımız, canımsın!!!

  Milletin kazandığı parayı da güncellesek tamamdır <

 21. CieM dedi ki:

  ÖTV artışları için "Bu bir zam değil, güncelleme" diyen Maliye Bakanımız, canımsın!!!

 22. 7.42 dedi ki:

  Görünen köy uzakta değildir.

 23. harun.arslan dedi ki:

  İnsanların bir kısmı korkuyla yaşar, bir kısmı ümitle yaşar.

  Korkuyla yaşayanlar zararlı çıkmıştır.

  Ümitle yaşayanlar karlı çıkmıştır.

  Tiryakilerimiz sağolsunlar…. Ben onlara güveniyorum…

 24. 7.42 dedi ki:

  Bu gidişle harita nasıl olacak bir düşünelim.
  Google Sevr haritası

 25. harun.arslan dedi ki:

  Eeeee petrolümüz yok. (Var ama neden çıkarılmıyor, o da garip.
  Doğu-güneydoğuda ağzı kapatılmış bakir kuyular ***** />

  Devlet en iyi vergiyi ÖTV den kazanıyor. Bunu Ali Babacan açıklamıştı.

  Bu olmazsa 16. sırada ekonomi olması mümkün değ***** />

  Memurların peşim maaşı, ÖTV sayesinde ***** />

  Şu petrolümüz, tankımız, topumuz, atak helikopterlerimiz, kanal istanbulumuz, Anka insansız hava aracımız bi üretilsin, faaliyete geç***** />

  O zaman 2050 yılındaki haritaya ulaşırız gibi geliyor. (google, Türkiye 2050 haritası…)

 26. deli_kovboy dedi ki:

  Türkiye Cari Açık 60 Milyar Dolara Geldi Zararı Milletten Çıkarıyorlar Bu Ülkede Bu Zihniyetlerden Hesap Sorulmayacak Belki ama öteki tarafta iki elimiz yakanızda ***** />

 27. virusizmir dedi ki:

  Verginin vergisini alarak suyunu çıkarıyoruz zaten yeterince

  İthalat arttığı için vergi vs diyorlar da e arkadaş sormazlar mı sen adam gibi yerli teknoloji ürettin, yaygınlaştırdın da millet ille de yabancı mal mı dedi? Haberdeki örneklerden gidersek yerli malı bir cep telefonu var mı ki biz alacağız? İthalat arttığı için vergiymiş… Külahıma anlat sen onu.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  şarj edilmesine de vergı alırlarsa şaşırmam

 29. turgutreisfb dedi ki:

  aklıma "zam zam zam hani bize ** " diye isyan eden amca geldi

 30. karizmaxi dedi ki:

  Aç gözlü fırsatçı ş..sizler hemen 10lira zammı 40 lira olarak geçirmiş telefona, hesap şöyle telefonda %5 vergi artışı oldu ama bizimkiler 20 liralık telefonda 10 lira yerine 40 lira bindirmiş hemen anında

 31. fatihcamli dedi ki:

  yerinde bir zam alıştık artık …. ileride nasıl yaşıyacagız bilemem varlık içinde yokluk görecegiz..

 32. SDN Okuru dedi ki:

  I memnunmusunuz?

 33. acer dedi ki:

  Zam değil güncellemeymiş!!!

 34. 7.42 dedi ki:

  Benzine yarından itibaren yeni zamlar gelmiş.

 35. preferst dedi ki:

  Hadi hayırlı olsun durmak yok kazığa devam…

 36. 7.42 dedi ki:

  Ulen ekmekten bile %1 kdv alınırken bu ülkede yakut, elmas, pırlanta gibi mücevherlerden vergi alınmıyor. Vergiye çok ihtiyaçları varsa kodamanlardan alsınlar biraz da. Hep yurttaşa yüklen nereye kadar. Bazılarının vergilerini affetmeyi, vergi kaçıranlara göz yummayı biliyorlar.

 37. rtsbora dedi ki:

  Lüks tüketime vergi koyarsın anlarım. zengin adam versin fazldan para. ona koymaz nasılsa. ama 300 liralık telefona vergi bindirmek nedir arkadaş? soygunculuk bu resmen!

  eyy "sözde muhafazakar" idareciler! 1 allah kuruşu hakkım bile varsa size helal etmiyorum. haram, zehir, zıkkım olsun! sizin de, ecdadınızın da burnundan fitil fitil gelsin. (amin)

 38. celalim93 dedi ki:

  özel tüketim diye bir vergi olmaması gerekiyor ya gümrük vergisi alındıktan sonra kdv alırsınız tamam da ötv nedir arkadaş

 39. uygar2580 dedi ki:

  ithalat artınca mecbur fren koymak gerekiyor, düşünsenize bütün vergileri %10 a çekseler, sonumuz yunanistan gibi olurdu artık, zaten lükse düşkün milletiz heryer BMW Porsche olur akıtırız bütün paraları yurt dışına.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  İphone 4s 3000TL olur herhalde

 41. IThelp dedi ki:

  dağıt milletin vergi de aldığın parayı mısıra libya ya filistine sonra böyle cık paramız kalmadı doğal gaz zam sonr ötv zamm

  Ö zgür T ürkiye V ergileri bunlar gel vatandaş gel

 42. raxetul dedi ki:

  Ne diyeyim, bu kadarı da abartı…

 43. 7.42 dedi ki:

  Otomobillerde de 1600-2000 cc motorlu araçlarda ÖTV %60’tan %80’e çıktı. 2000 cc üzeri %130. Hayırlı olsun, iyi şeyler oluyor.

  Millete kazık, vekillerine de yıllık 22 bin TL’ye kadar ulaşım ve iletişim desteği geldi.

 44. xyz1234 dedi ki:

  lüks tüketimi savurganlığı frenler mi acaba, sigara ve alkollü içkiler içinde geçerli olması yerinde olmuş.
  sanıyorum amaç, ithalat ürünlerin tüketimini azaltmak. başarılı olunur inşallah…

 45. SDN Okuru dedi ki:

  zam Allah zam. şabanın filmlerine döndük valla…
  gönlümüzün şampiyonu yine zammmmmmmmmmm

 46. SDN Okuru dedi ki:

  sağlığa zararlı şeylere tamamda . herşeyede konmazki bu zam

 47. muratteas dedi ki:

  Soygunculuktan başka birşet değil bu…

 48. SDN Okuru dedi ki:

  zam zam zam ama maaşlara zam yapan yok vergide amerika’yı geçtik başka vergi almadıgınız tuvaletler kaldı yakında tuvalete gırme vergisi cıkar..

" ÖTV Zammı Cepleri Vuracak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ÖTV Zammı Cepleri Vuracak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ÖTV Zammı Cepleri Vuracak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "