Okunma

Oyun Bilgisayarı Topluyoruz


26 Mart 2009 Perşembe 19:43
Oyun Bilgisayarı Topluyoruz

Yeni nesil oyunları rahatlıkla oynayabileceğiniz bir bilgisayar toplamak gerçekten bilgi ister. İşlemciden tutun, seçeceğiniz anakart, ekran kartı hatta kullandığınız güç kaynağı bile sistem performansını önemli derecede etkileyen parçalar. Bu alanda yapacağınız doğru veya yanlış bir seçim sizi çok sevindirebileceği gibi hayal kırıklığına da uğratabilir. SDN ekibi bu yüzden size, bir oyun bilgisayarı toplamadan önce hangi teknolojilere ve dolaysıyla hangi parçalara dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyor.

Böyle bir ürüne kim sahip olmak istemez ki.

 

İlk olarak temel donanım parçalardan başlayacağız. Ardından da çevre birimler için bazı tavsiyelerde bulunacağız. Tavsiyelerimizde üç farklı kullanıcı kitlesine hitap edeceğiz. Uygun fiyatlı, fiyat/performans oranı ile ilgi çeken ve üst kesime hitap eden kullanıcılara donanım tavsiyelerinde bulunacağız. Tavsiyelerimiz elbette güncel teknolojileri de içerecek. Bu sayede alacağınız herhangi bir ürün, ileriye dönük bir yatırım olarak da yansıyabilecek.


Anakart’ın  Seçimi Çok Önemli

Anakart seçimi gerçekten çok zor. Piyasada birçok marka ve model mevcut. Buna ek olarak alacağınız herhangi bir anakart başka anakartlarda olmayan teknolojileri üzerinde bulundurabiliyor. Bu yüzden ilk olarak sahip olmak istediğiniz teknolojileri seçmelisiniz. Örneğin, SATA RAID, firewire, E-SATA, optik ses çıkışı veya harici HDMI bağlantısını isteyip istemediğinizi belirlemelisiniz. Bu yapıldıktan sonra sıra geldi yonga setinin seçimine. İlk başta Via, Nvidia, AMD ve Intel olmak üzere üç farklı yonga seti üreticisi arasında seçim yapılmalı. Via genelde giriş seviyesine oynadığı için bu alanda pek söz sahibi olamıyor. Bu yüzden esas olarak AMD, Nvidia ve Intel yonga setlerinden birini tercih etmek gerekir.

Bu ürün aynı zamanda AMD’nin yeni nesi AM3 işemcilerini de destekliyor.

 

Uygun fiyatlı bir sistem kurmak istediğinizde AMD ve Nvida yonga setleri arasında seçim yapılabilir. Bizim tavsiyemiz, bu kategori için AMD’nin 770 yonga setini seçmek. Buna en güzel örnek, Gigabyte’ın MA770-DS3 adlı anakartı.

790GX, AMD’nin çıkardığı en yeni yongasetlerinden biri.

 

Fiyat performans kategorisi için seçimimiz 790GX yonga setinden yana. Bu yüzden de ASUS M3A78-T anakartı iyi bir seçim olduğunu düşünüyoruz. Bu alanda Intel’in de başarılı seçenekleri olduğunu söylemeden edemeyeceğiz. Örneğin MSI’ın P45 NEO-F adlı ürünü gibi.

 

Intel’in P45 adlı yonga seti daha fazlasını isteyen kişiler için biçilmiş kaftan.

Profesyonel Kullanıcılara Anakart Seçimi

Üst seviye kategorisinde yine iki seçeneğimiz mevcut. AMD anakartlarda kesinlikle 790FX yonga seti tercih edilmeli. Bu alanda en iyi seçeneklerden biri ASUS M4A79 DELUXE. Bu anakart şu an satın alabileceğiniz en iyi AMD bazlı anakart. Yalnız şunu belirtmekte fayda var. Aynı modelin AM3 ve DDR3 destekli ürünü çok yakında piyasaya çıkacak. En son teknolojiye sahip olmak isteyen kişilere (ASUS M4A79T DELUXE) duyurulur.

AMD tabanlı PC sistemler için bundan daha yi bir yonga seti yok.

 

Intel cephesinde benzer bir durum söz konusu. Üst seviye bir sistem toplamak isteyen kişiler mutlaka X58 yonga setli bir ürün seçmeliler. X58 için tavsiyemiz yine Asus’dan yana. ASUS P6T X58 burada iyi bir seçenek. Fakat en iyisini isteyen kişilere bu yetmez. Bu kişileri fiyatı oldukça yüksek olan  P6T Deluxe’i tercih edebilirler. Unutmadan söyleyelim. Intel X58 yonga setli bir anakart tercih ettiğinizde mutlaka Core i7 işlemcilerini tercih etmeniz gerekiyor.

Asus P6T, X58 yonga setli anakartlar arasında en iyi seçimlerden biri.

 

İşlemci Seçiminde Dörtlü Çekirdek Devri

İşlemci seçmek diğer donanım parçalardan çok daha kolay. Intel ve AMD bu pazarın hakimleri. Dolaysıyla işlemci seçimi bu markaların ürün aileleri arasında olacaktır.

AMD’nin üç çekirdekli işlemcilerini kesinlikle göz ardı etmeyin.

 

AMD işlemciler uygun fiyatları ile ilgi çekerler. Intel buna karşın üstün performans ürünleri ile kendisinden söz ettirmeyi başarıyor. Her iki marka iki ve dört çekirdekli işlemcilere sahip.  AMD buna ek olarak üç çekirdekli işlemciler de bulunduruyor. Üç çekirdekli AMD işlemciler iki çekirdekli Intel işlemcilere karşı üretildi. Uygun fiyatı ile de göze çarpan bu işlemciler iki çekirdekli Intel işlemcilere pazarı dar ediyor. Bu yüzden uygun fiyatlı oyun bilgisayarı seçiminde AMD Phenom II X3 710 adlı ürünü tavsiye ediyoruz.

 

AMD Phenom 9550, uygun fiyat/performans oranı ile ilgi çekiyor.

 

Fiyat/performans kategorisinde seçimimiz dört çekirdekli AMD Phenom 9550’den ( 2,2 GHz) yana. Bu kategoride Intel’in de ciddi söz sahibi olması, diğer seçimimizi Intel Core 2 Quad Q8300 adlı işlemciden yana kullandığımızı  söylemeliyiz. 2,5 GHz çalışma frekansına sahip olan bu işlemci Intel’in dört çekirdek işlemci ailesinin en iyi fiyat/performans ürünlerinden biri. 

Q8300, 1333 FSb değeri ile çalşan dört çekirdekli bir işlemci.


En İyisini İsteyenlere

En iyi performansı isteyen kullanıcılar için seçim çok kolay. Burada ilk seçenek 3 GHz’lik bir çalışma frekansı olan AMD Phenom II X4 940 adlı işlemci. AMD’nin Black Editon serisi işlemcilerinden biri olan bu ürünün özelliği çarpan kilidinin olmaması. Yani Overclock tutkunlarına hitap etmesi.

Overclock tutkunları bu ürünü sevecekler.

 

Intel tarafında, 2.66 GHz’lik çalışma hızı ile iyi bir seçenek olduğunu düşündüğümüz Intel Core i7 920 işlemcisini tavsiye ediyoruz. Bu işlemci Intel’in en yeni işlemcilerden biri ve yüksek performansı ile ilgi çekiyor. Bundan çok daha fazlasını isteyen kullanıcılar şu an en performanslı işlemci konumunda olan Core i7 965 işlemcisini tercih edebilirler. Bu ürünün en büyük dezavantajı oldukça yüksek bir fiyat ile piyasada satılması.

Core i7, Intel işlemci ailesinin en genç üyesi.

Bellek Deyip Geçmeyin

Bellek seçimi, alınacak olan anakart’a göre yapmak büyük avantaj sağlar. Burada önemli olan belleklerin çalışma frekansı ve zamanlama değerleri. Uygun fiyatlı oyun sistemimizde kullandığımız anakart DDR2 1066 MHz bellek desteğine sahip. Dolaysıyla bizim alacağımız bellekler de bu yönde olacak. Bu kategori için seçtiğimiz bellekler Kingston HyperX 1GB 1066MHz (5-5-5-15) adını taşıyor. Bu bellekten iki tane almanızı tavsiye ederiz. Böyle bir seçim çift kanal teknolojisi için büyük bir avantaj sağlar.

HyperX, Kingston’un performans serisi belleklerine verilen ad.

Fiyat/Performans oranı ile ilgi çeken oyun sistemimizde gerek AMD gerekse de Intel bazı sistem tavsiyemizde, DDR2 bellekleri tercih ettik. Bu kategori için OCZ Titanium 1GB 1066MHz belleklerin iyi bir seçim olduğunu düşünüyoruz. Uygun fiyat için tavsiye ettiğimiz Kingston bellekler burada da iyi bir seçenek teşkil ettiğini biliyoruz. Fakat OCZ, P45 yonga setli anakartlar için özel olarak tasarlanmış (Intel yonga setlerle uyumlu çalışması için özel olarak tasarlandı )olması bu kategoride onun daha iyi bir seçenek olacağını düşünmekteyiz.

OCZ, çok uygun fiyatı ile göz dolduruyor.

 


En Performanslı Bellekler

Sıra geldi üst seviye bellek modüllerinin seçimine. Burada toplam 4 Gbyte’lık bellek modülleri kullanılabilir. Windows XP ve Vista işletim sistemleri 3 Gbyte’ın üstündeki bellekleri görmemesi kafanızı çelmesin. 32 bit işletim sistemi yerine 64 bit’i tercih ederseniz bu sorunu ortadan kaldırır.

64 bit işletim sistemi kullanan kişiler için tavisiyemiz en az 2×2 GByte kapasteli bellekler kullanmak.

 

AMD tabanlı üst seviye sistemimizde bu yüzden Kingston HyperX 2GB 1066MHZ DDR2 bellek modülleri tercih ediyoruz. Intel tabanlı sistemimizde ise durum biraz daha farklı. Burada DDR3 bellekler kullanmak zorundayız. Bu yüzden de seçimimiz 1600 MHz çalışma frekansına sahip olan CORSAIR TW3X2G1600 adlı üründen yana.

 

Corsair, Overclock tutkunlarının yabancı olmadığı bir marka.

Ekran Kartı Tercihinde Cimri Davranmayın

Gelelim bu yazının
en önemli bölümlerinden biri. İstediğiniz kadar iyi bir sistem
toplayın, iyi bir ekran kartına sahip olmadıktan sonra yaptığınız tüm
işler boşuna. Ekran kartı seçiminde kesinlikle cimri davranmamak şart.
Aksi halde oyun zevkinizi kendi kendinize kısıtlamış olursunuz.

Ekran
kartı satın alırken, veri yolunun PCI-X 2.0 ve kapasitenin mümkün
olduğunca yüksek olmasını tercih edin. Tercih edeceğiniz ekran kartı en
azından DX10 teknolojisini desteklemeli. Buna ek olarak bellek ve
GPU’nun çalışma frekansının standart değerlerden üstün olması büyük bir
avantaj.

Bu ürünü kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

 

Uygun fiyatlı sistemimizde POV’un Nvidia 9800GT
1GB 256BIT
DDR3 adlı ürününü tercih ettik. Bu ürünün özelliği yeni
nesil oyunları rahatlıkla açması ve DX10 teknolojisini de desteklemesi.
1 GByte’lık bellek bu ürüne önemli bir güç katıyor. Ayrıca üzerinde
bulunan HDMI çıkışı da önemli bir avantaj katıyor.


HD4850 vs. 9800 GTX+
Uygun
fiyat/performans
kategorisinde gönlümüz Sapphire ATI HD 4850 adlı
üründen yana. ATI’nin 4850 yonga seti üstün performans ve uygun fiyatı
ile kendisinden çok ses ettirdi. Öyle ki yaptığımız testlerde bizim en
sevdiğimiz kart
olmayı da başardı.

HD4850 en sevdiğimiz grafik işlemcilerden biri.

 

Yalnız Zotac’ın NVIDIA GeFORCE
9800GTX+
adlı ürününü göz ardı edemeyeceğimiz de ortada. Bu ürün ATI
HD4850
’nin başarısını yakalamak için piyasaya sürüldü. Testlerde bazı
kategorilerde daha iyi olduğunu da ispatladı. Bu yüzden ikisi arasında
yapılan bir seçim yanlış olmaz.

 

HD4850’nin en ciddi rakiplerinden biri.

Üst Sınıfta Nvidia Üstünlüğü

Üst
sınıfta Nvidia’nın şu günlerde başarılı olduğu bir gerçek. ATI’nin
HD4870 adlı ürününe karşın GTX260 adlı ürünü çıkarmaları iyi bir hamle
oldu. GTX260 tüm dünyada bu yüzden büyük ilgi topladı. ATI iki
işlemcili HD4850 X2 ile karşılık vermeye çalıştı ama bu pek işe
yaramadı. Bu kategoride Asus’un dlı ekran
kartı iyi bir seçenek oluşturdu.

GTX260, oyun tutkunlarını kesinlikle yarı yolda bırakmayan bir grafik işlemci.

 

SLI ve Crossfire çözümlerini bu
alanda örnek göstermeyi uygun görmedik. İki ekran kartını tek bir ekran
kartı gibi çalışmasını sağlayan bu çözümler gereksiz pahalı ve %30’u
geçmeyen performans değişimleri gösteriyorlar. Bu teknolojileri tercih
edeceğinize Gigabyte’ın Nvidia GTX 280 adlı ürününü almak daha
mantıklı. Bu ekran kartı ne de olsa piyasada alabileceğiniz en
iyilerden ve aynı zamanda da en pahalılardan biri.

Daha iyisi çıkana kadar en iyisi bu.

 

Kapasite Canavarlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Disk teknolojisi yavaş da olsa sürekli bir gelişme içinde. Bu alanda tercih edeceğimiz disklerde, ön bellek ve bağlantı türlerine dikkat etmemiz gerekiyor. SATA 2 arabirim ve NCQ destekli bir ürün tercih ettiğinizde yanlış yapma şansınız çok azalır. Yalnız ön belleğin mümkün olduğunca büyük olmasına dikkat edin. Örneğin 32 MByte gibi.

Tüm bunları topladığımızda ilk tercihimiz Seagate 500GB 7200RPM 32MB NCQ SATA2 ürününden yana. Burada 500 GByte’lık modeli seçmemizin iki nedeni var. Bunlardan ilki oyun bilgisayarında kapasitenin önemli bir rol oynaması. Oyuncular bilgisayarlarına sürekli oyun yüklerler, fakat aynı kişiler nedense oyunları bilgisayarlardan silmeye kıyamazlar.  İkinci ve bundan daha önemli neden ise, 32 MByte ön belleğe sahip sabit disklerin en az 500 GByte’lık kapasitelere sahip olmaları.

32 MByte ön bellekli sabit diskleri tercih edin.

 

Biraz daha fazlasını isteyen kullanıcılara tavsiyemiz aynı üründen iki tane almak ve onları RAID 0 modunda çalıştırmak. RAID 0 modu sabit disklerin performansını %30’a kadar arttırması ile ilgi çekiyor. Bundan da güzeli ise kapasitenin de katlanması.

RAID 0 sistem performansını %30’a kadar arttırır.

 

Üst seviye kullanıcılar elbette aynı tercihi yapabilirler. Fakat bu kullanıcılar için farklı çözümlerin de olduğunu unutmamak lazım. Bunlardan biri Western Digital’in RaptorX serisi sabit diskleri. RaptorX, 10000 rpm’lik dönüş hızı ile piyasanın en hızlı masaüstü disklerden biri. Bu ürünün veriye erişim zamanı bir SCSI disk’ten farklı değil.  RAID 0 modunda kullanıldığında inanılmaz bir performans sergiliyor. En büyük dezavantajı ise oldukça yüksek bir fiyat ile satılması.

WD Raptor, masaüstü sistemler için geliştirilen en hızlı sabit disklerden biri.

 

SSD disk teknolojisi şimdilik bir tercih olamaz. Bu ürünler düşük kapasitelere sahipler ve çok pahalılar. Bu alanda beklemekte fayda var.

 

SATA ve Blu-Ray Sürücüler

Gelelim optik sürücü kısmına. Burada CD yazıcı yok artık. Bununla birlikte DVD-Combo sürücüler de yok. Burada yapılacak tek şey mutlaka bir DVD yazıcı almak. 22X bir DVD yazıcı sizin için fazlasıyla yeterli. Bunun için de ilk olarak Samsung SH-S222A adlı ürünü tavsiye ettik.

Bu ürünün tavsiyesi PATA arabirimini desteklemesi. 22X DVD yazma özelliğini destekliyor. Buna ek olarak çift katmanlı DVD’leri de rahatlıkla izleyebiliyor.

22X DVD yazma özelliğine sahip. PATA arabirimini destekliyor.

Bunun dışında yapılabilecek en iyi seçim SATA DVD yazıcıları tercih etmek olacak. LG DVD RW 22X bu alanda oldukça iyi. SATA arabirimine sahip olan bu yazıcı 2 MByte’lık bellek ve DVD medyaları hatalara karşı korumaya yönelik olan SecurDisc teknolojisi ile birlikte geliyor.

SATA arabirimini kullanıyor. Oldukça uygun fiyatlı bir ürün.

Bunun dışında pek bir şey yok. Blu-ray optik sürücüler şu an için pek hazırlıklı değiller. Bu ürünler yazma fonksiyonları ile çalışmıyorlar. Buna ek olarak birçok sorunu da beraberinde getiriyorlar. Bu yüzden de bu teknolojiyi beklemekte fayda var.


Oyunculara Özel Monitörler

İyi bir monitör olmadan oyun zevki ne işe yarar. Yüksek çözünürlüklere çıkabilen, geniş ekran teknolojisini destekleyen ve oyun modları ile oyun oynamayı daha zevkli kılan bir monitöre kim sahip olmak istemez ki. Bu alanda dikkat edilmesi gereken başlıca özellik, DVI girişinin ve ekranın tepki süresinin en az 5 ms olması. Buna ek olarak kontrast ve parlaklık değerleri de yüksek olması şart. Elbette LCD monitörlerden bahsediyoruz. Bu yüzden ilk tavsiye edeceğimiz ürün, 22 inç’lik bir dev olan NEOVO H-W22 (3ms tepki süresi)

Neovo H-W22 oldukça uygun bir fiyat’a sahip.

 

İkinci tercihimiz analog ve DVI bağlantısının yanı sıra HDMI bağlantısı ile de ilgi çeken BENQ X2200W adlı ürün. 22 inç’lik bir görüntü alanına sahip olan bu ürün 2 ms’lik tepkime süresi sayesinde özellikle oyun sevenlere hitap ediyor.

Benq X2200W, özellikle oyun tutkunlarına hitap eden bir LCD monitör.

 
Benq X2200W üst seviye kullanıcıları da mutlu edebilen bir ürün. Fakat bu ürünün tek dezavantajı 1680 x 1050 çözünürlük değerinin üzerine çıkamaması. Bu değerin üzerine çıkmak isteyen kullanıcılar Samsung’un 24 inç’lik Syncmaster T240 adlı ürününü tercih etmeleri gerekiyor. Samsung T240, 1920 x 1080 çözünürlük değerine çıkabilen bir ürün. Yüksek bir kontrast ve parlaklık değerine sahip olan bu ürün üzerinde HDMI çıkışına da sahip. T240’ın en büyük dezavantajı 2 ms yerine 5 ms’lik tepkime süresi ile çalışması.

Samsung T240, 1920 x 1080 çözünürlüğünü destekleyen nadir ürünlerden biri.


İyi Bir Güç Kaynağı Şart

Kasa sistemi elbette önemli. Fakat ondan da önemlisi iyi bir güç kaynağına sahip olmak. Piyasada satılan kaliteli kasa sistemlerin birçoğunda güç kaynağı yoktur. Bu tür kasa sistemlerine sonradan alacağınız bir güç kaynağı takmanız gerekir. Bizim tavsiyemiz öncelikle iç montajı rahat olan bir kasa sistemini tercih etmek.  Kasa sistemini yakından bakın. Mümkünse içini açın ve iyice inceleyin. Ardından da size uygun güç kaynağını seçin.
Güç kaynağı seçiminde dikkat edilmesi gereken temel kural güç kaynağının sağladığı güç ve verimlilik değeri. Yeni nesil donanımlarla oluşturulan bir kasa sisteminde 500 Watt’lık bir güç kaynağı yeterli. Tabi verimlilik değerinin yüzde 80’nin üzerinde olması şartıyla. Böyle bir ürün uygun fiyatlı oyun sistemimiz için ideal bir seçenek. Örneğin sizler için seçtiğimiz High Power  HP-500-A12S adlı güç kaynağı gibi.

High Power HP-500-A12S uygun fiyatlı bir oyun PC’i için iyi bir seçenek.

 

Daha iyisini isteyen kullanıcılar için tavsiyemiz OCZ’nin StealthStream 600W adlı ürünü. Bu ürün sahip olduğu 92 mm’lik fan sistemi ile oldukça sessiz çalışıyor. Ürünün verimliliği %80’nin üzerinde. Buna ek olarak SLI ve Crossfire teknolojilerini de destekliyor.

SLI ve Crossfire desteğine sahip, uygun fiyatlı bir ürün.

 

Üst seviye bir kasa sisteminde güç kaynağını abartmaya gerek yok. 1000 Watt’lık bir güç kaynağını tercih etmek çoğu zaman fuzuli. Bu kategoride 700 Watt’lık bir güç kaynağı kullanmak fazlasıyla yeterli. Bu yüzden de Seasonic’in M12 (700W) adlı ürünün iyi bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. Seasonic özellikle yüksek performanslı ve sessiz güç kaynakları ile ilgi çekmesi, tercihimizi bu yöne doğru olmasını sağladı.

Yüksek performans ve sessiz çalışmasıyla ilgi çekiyor.

Kasa Sistemi İçin Bilmeniz Gerekenler

Küp bilgisayar veya HTPC gibi bir kasa toplamak bizim için pek uygun değil. Zaten aldığımız ürünler çok performanslı. Bu ürünler aynı zamanda oldukça yüksek bir ısı sağlıyorlar. Küçük bir kasa sistemi hem daha düşük bir hava sirkülasyonu hem de daha yüksek bir ısı sağlıyor. Bu yüzden de büyük bir kasa sistemine ihtiyaç duyulur.

Tabi burada önemli olan kasa içi soğutma, kasa yapısı ve ön panelleri. Burada plastik kasaları da tercih etmiyoruz. Bu ürünler çok ısınıyorlar ve bizim hiç de işimize gelmiyor.

40 cm’lik bir fan’a sahip.

Bizim sizler için sevdiğimiz kasalardan biri Aerocool Aeroracer Pro adlı ürün. Bu ürünün özelliği kasasız vida tasarımına sahip olması. Buna ek olarak oldukça rahat bir tasarıma sahip. İnsanlar rahatlıkla donanım birleşenlerini koyabiliyorlar. Buna ek olarak 40 cm’lik bir fan’a sahip.

Oldukça hoş bir görünüme sahip.

Diğer bir kasamız Asus’un Vento TA 7700 adlı ürünü. Bu ürün bir oyuncu için mükemmel bir seçim. Üç adet 80 mm’lik bir fan’a sahip olan bu ürün 0.8 mm’lik kalınlıkta bir metal kafese sahip. Toplam dört adet 5,25 ve altı adet 3,5 inç’lik bir sürücü yuvasına sahip olan bu ürün hoş görünümü ile ilgi çekiyor.

Toplam dokuz adet fan takılabiliyor.


Daha fazlasını isteyen
kullanıcılar için tek seçimimiz Coolermaster Evolution 830-KKN4-GP adlı ürün. Bu ürün aluminum malzemesinden yapılmış. Her türlü anakart ile uygun bir şekilde çalıştırılabiliyor. Bu ürün toplam dokuz adet fan üzerinde çalıştırabiliyor. Bu ürün Overclock tutkunları için kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir ürün.

Etkili Soğutma Performansa Güç Katar

Yapabileceğiniz en büyük hata aldığınız işlemci ile birlikte gelen AMD veya Intel’in stok fanlarını kullanmak. Bu fanlar etkili bir soğutmaya sahip değiller ve piyasadaki benzer ürünlerle kıyasla daha sesliler. Bu yüzden iyi bir fan sistemi seçmek şart. Uygun fiyatlı PC sistemimizde OCZ Vanquisher iyi bir seçenek.  92 mm’lik bir fan’a sahip olan bu soğutma sistemi oldukça sessiz çalışabiliyor. Bu ürün hem Intel hem de AMD tabanlı sistemlerde rahatlıkla monte edilebiliyor.

OCZ Vanguisher, çok uygun fiyatlı bir ürün.

 

Fan sistemlerinin büyüklükleri etkili soğutma ile doğru orantılı değil. İyi bir fan sistemi mümkün olduğunca büyük bir fan, çok sayıda ısı boruları ve saf bakır malzemeden oluşmalı. Ancak böyle bir fan sistemi iyi bir soğutma ile birlikte sessiz de bir çalışma sergileyebilir. Fiyat/performans oranını dikkate alarak oluşturduğumuz PC sisteminin fan’ını bu yüzden Zalman CNPS7700-ALCU olarak seçtik. 12 cm’lik fan ve bakır malzeme bu ürüne önemli bir güç katıyor. En büyük özelliği ise küçük yapılı kasa sistemlerinde de rahatlıkla çalışabilmesi.

12 cm’lik fan ve bakır malzeme Zalman’ın bu soğutma çözümünü farklı kılıyor.

 

Overclock Tutkunlarına Özel

Üst seviye sistemimizde tercihimiz Thermaltake Bigtype CL-P0477D adlı üründen yana. Bu ürün kocaman bir yapıya sahip. Buna karşın en iyi hava soğutma çözümlerden biri olma özelliğini taşıyor. Bu ürün aynı zamanda Overclock tutkunlarının sevdiği soğutma çözümlerinin başında geliyor.

Overclock tutkunları bu ürünü çok sevecek.

 

Yalnız dikkat. Intel’in Core i7 işlemcilerini tercih eden kullanıcılar farklı soğutma çözümlerini tercih etmeleri gerekiyor. Core i7 işlemcilerin piyasaya çıkması  ile birlikte  işlemci yuvaları köklü bir değişikliğe (LGA 1366) uğradı. Bu yüzden de Akasa Nero  AK-967 gibi LGA 1366 uyumlu bir fan sistemi tercih edilmeli.

 

Intel’in yeni nesi Core i7 işlemcilerini soğutmak için geliştirildi.


Oyunculara Özel Klavye-Fare Setleri

Kablosuz klavye fare setleri her ne kadar ilgi çekseler de, oyun sevenler kablolu ürünleri tercih ederler. Oyuncular burada pek haksız sayılmazlar. Kablosuz ürünler bırakın oyun oynarken normal uygulamalarda bile zaman zaman takılabiliyorlar. Bu bir oyuncunun kesinlikle kabul edemeyeceği bir durum.

Uygun fiyatlı bir oyuncu faresi arayan kişiler için ideal bir seçenek.

 

Uygun fiyatlı PC seçimimizde bu yüzden kablolu ürünleri tercih ettik. A4-Tech’in XL-750BF adlı faresi burada iyi bir seçenek oluşturuyor. Klavye tarafında ise yine A4-Tech markasının X7-G800MU adlı ürününü tercih ettik.

Sıradışı tasarımı ile ilgi çekiyor.

 

 


Fiyat/Performans İçin Uygun Olanlar

Fiyat/performans’a önem veren kişiler için tavsiyemiz mutlaka Genius markalı ürünleri dikkate almak. Genius Navigator 535 adlı Lazer fare, burada çok iyi bir seçenek teşkil ediyor. Bu farenin yanında oyuncular için özel olarak tasarlanmış Genius Luxe Mate 525 adlı klavye’yi kullanmak kullanıcıyı mutlu edeceğini düşünüyoruz.

Bu ürün 2000 dpi tarama çözünürlüğüne sahip.

 

Kısa yol tuşları sayesinde oyun zevkini bir sonraki adıma taşıyor.


En iyisini İsteyenler

Üst kategoride gerçekten sıra dışı ürünler yer alıyor. Bunlardan ilki Razer Diamondback 3G adlı fare ürünü. Razer, oyuncular için özel fare üretimi ile kendisini ispatlamış bir firma. 1800 dpi taranma çözünürlüğü ve üzerinde bulunan yedi adet tuş  ile kendisini farklılaştıran Razer, kendi alanının en iyi ürünlerden biri.

Profeyonel kullanıcılarının vazgecemedikleri yegane fare.

 

Klavye tercihimiz, Logitech’in G15 adlı ürününden yana. Bu ürünün özelliği üzerinde bir LCD ekranı olması ve bu LCD ekranı sayesinde oyunun FPS değerlerini verebilmesi. Logitech bunun yanı sıra oldukça ergonomik bir yapıya sahip. Ürünün tek dezavantajı Türkçe tuş takımına sahip olmaması.

Sahip olduğu LCD ekran oyunlarda elde edilen FPS değerini veriyor.

 

 

Oyun Zevkinizi Bölmeyen Hoparlör Sistemleri

Bilgisayarımızı oluşturduk. Şimdi  sıra geldi oyun sistemimizi uygun hoparlör sistemleri ile buluşturmaya. Yeni nesil oyunların hemen hemen hepsi 5.1 ses teknolojilerini destekliyorlar. Bu yüzden biz de bu kategoride 5.1 ses sistemlerini tavsiye edeceğiz.

İlk tavsiyemiz  Creative’in SBS A500 adlı ürününden yana. Toplam 47 Watt’lık bir ses çıkışına sahip olan bu ürün özellikle Bass eslerinde kendisinden söz ettirmesini biliyor.

Altı kanal hoparlör setleri yeni nesil oyunların oynanabilirliğine önemli bir katkı sağlıyor.

 

Fiyat/performans tavsiyemizi Logitech’in X-540 adlı ürününden yana kullandık. Toplam 70 Watt’lık bir ses çıkış gücüne sahip olan X-540, oyun konsolları için çevirici bir adaptör ile birlikte satılması iyi düşünülmüş bir özellik.

Logitech X-540, oyun konsolları ile bağlantı kurması sayesinde fark yaratıyor.

 

Daha fazlasını isteyen kişiler için 7.1 ses desteğine sahip olan Creative Inspire T7900’ü tercih edebilirler. Bu ürün 8 kanal ses desteği ile ilgi çekiyor. Oyun keyfinin yanı sıra THX sinema keyfi için de kullanılabilen bu ürün 6 ve 7 kanallı ses kartları ile kullanıldığında 7.1 ses teknolojisini simule edebiliyor.

 

Sekiz kanallı ses teknolojisini denemeye ne dersiniz.

 

:: Bu donanımların hangisi ilginizi çekti?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Oyun Bilgisayarı Topluyoruz”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Anakart:ASUS1866MHz 1151Skt DDR3 502 TL Islemci:Intel i5 6600K 3,5GHz 6m 876 TL E.Karti:EVGA 4Gb 128Bit ***** 433 TL Ram:KINGSTON 8Gb Hyperx 1600MHz 173 TL Disk:WD 1Tb Sada 3.0 64 Mb Cache 263 TL Kasa:EVEREST RANGE 650W Usb 3.0 267 TL 1.Uyumlulukta sorun varmi? 2.Parasinda degilim,kasayi alinca icinde surucu var mi?3.Sizin buradaki parca degistirme onerileriniz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben istemem çünkü nasıl olsa aldıktan 2 ay sonra yeni sürümü gelcek.
  Para tuzağı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bilgisayar çokkkkkkkkkkk güzelllllll

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bir tavsiye değilki bu piyasadaki bütün ürünlerin özellikleri verilmiş.tavsiye dediğin yüzlerce ürün arasından birkaçını ö***** mi yoksa ***** için amd demek tavsiyedir ama ikisinin de göze çarpan ürnlerini vermek tavsiye değil bence

 5. FLİP DEAMS dedi ki:

  PEKİ INTEL PENTIUM D 820 İŞ YAPAR MI ?

 6. FLİP DEAMS dedi ki:

  MSI 7255 ANA KART INTEL PENTIUM D 820 İŞLMECİ NASIL ÖNERİRMİSNİZ

 7. FLİP DEAMS dedi ki:

  ABİ HER PARÇA İÇİN AYRI AYRI YORUM YAPIP SENİ YORMAK YERİNE BNM SİSTEN ÖZELLİKLERİNİ CPU-Z ADLI PROGRAMDAN GÖNDEREİM BNA TAVSİYELERDE BULUNURMUSUN

 8. SDN Okuru dedi ki:

  çok bilgi aldım teşekkürler

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bunların çoğu hepsiburada sitesinde yok iyi araştırma yapmak lazım fiyatlar değişebiliyo siteye göre

 10. SDN Okuru dedi ki:

  burdakı rakamlara göre 1750 liraya güzel bi kasa toplanıyor ben bunlara göre batmısım ya

 11. SDN Okuru dedi ki:

  MÃœKEMMEL BİR ÇALIŞMA OLMUŞ ELLRİNİZE SAĞLIK

 12. SDN Okuru dedi ki:

  YA ABİ TAMAM DEDİKLERİN DOĞRU AMA BUNLAR İKİBİN LİRAYI GEÇER BE

 13. SDN Okuru dedi ki:

  sevgili sdn yöneticileri,siteye,hazır olarak toplanmış,sizin kendi tavsiyeleriniz doğrultusunda oluşturulmuş bilgisayarlar koyarsanız çok daha iyi olu,kanımca:D

 14. SDN Okuru dedi ki:

  samsungu tavsiye ettiyseniz sizde bişeyden anlamı***** son alınacak dvd yazıcısı yoksa hiçbiryerde nec Lg gelmeyecekse mecbursan ozaman alaçaksın samsung

 15. SDN Okuru dedi ki:

  paylaşımın için teşşükr ederm

 16. SDN Okuru dedi ki:

  abi herşey olağan üstü ama bunun fiyatı 4 milyar filab varmı yoksa dahamı yüsek 😀

 17. SDN Okuru dedi ki:

  heralde bu bileşenleri uzay montaj bağlayacağız kasa nerede:D

 18. SDN Okuru dedi ki:

  hiçbir monitör hp den daha net olmayı başaramadı.san diego dan hp nin 21 ” modelini getirttim ve çok ***** ise samsung t240 ***** kalitesi olarak kesinlikle hp net ve fiyatta aynı…her seçiminizi çok başarılı buldum bir yazılımcı olarak,bilgileriniz için elinize sağlık

 19. SDN Okuru dedi ki:

  gerçekten harika görünüyor ama onbord ethernet kartı yok bunda galiba o çok kötü olmuş işte

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Ya Bu Kasanın Markası Ne? Harika Bir Tasarımı Var Yahu 🙂

 21. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzel seçimler yapılmış fakat sadece oyun üzerine durulmuş bunun yanısıra cad ve 3dsmax kullanıcılarına yönelik tavsiyeleride görmek isterdim işinaçıkcası

 22. SDN Okuru dedi ki:

  26 Mart 2009 tarihli bir yazıda 512 dolarlık GTX 280 tavsiye edilmesi, 409 dolarlık GTX 285’in yanında ne kadar mantıklı bir öneri olur bilemem ancak, yazının genelinden donanım alanındaki gelişmelerin pek fazla takip edilmediği sonucuna vardım maalesef.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi olur hocam 😉

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık..

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Reklam kokusu alıyorum bu işten ama yine güzel böyle bir çalışmayı yaptığınız için

 26. SDN Okuru dedi ki:

  çok çok güzel bir yazı olmus ellerinize sağlık teşekkür ederim

 27. SDN Okuru dedi ki:

  bir de bu sistemlerin toplam maliyetlerini yazsaydınız çok güzel olacaktı..

 28. SDN Okuru dedi ki:

  SDN sitesindeki eksiklerden birisi bu heray sistem önerileri yazarsanız kullanıcılar daha iyi sistem toplayıp daha çok ilgilenecektir.
  1-Ofis/Medya/İnternet İçin Sistem Önerileri
  2-Giriş Düzeyi Sistem Önerileri
  3-Fiyat/Başarım Sistem Önerileri
  4-Performans Sistem Önerileri

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Abi Kasa göremedik biz.
  Şöyle Thermaltake, Raidmax gibi firmaların kasalarını görmek isterdik.

" Oyun Bilgisayarı Topluyoruz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyun Bilgisayarı Topluyoruz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyun Bilgisayarı Topluyoruz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "