Okunma

Oyunlar Gerçek Hayatı Yansıtıyor


02 Mart 2009 Pazartesi 07:30
Oyunlar Gerçek Hayatı Yansıtıyor

Devasa online oyunların çığ gibi büyüyen kitlesi, akademisyenlerin de gözünden kaçmıyor. EverQuest ve World of Warcraft gibi oyunların devasa nüfusu, artık gerçek hayattaki toplulukları yansıtacak kadar sağlam araştırma ortamları olarak görülüyor.

Minnesota Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar da, koltuklarından bile kalkmadan, sadece bu oyunlardaki verileri inceleyerek insan davranışlarına dair yaptıkları araştırmayı sürdürebiliyor.

Davranış Dinamikleri Mercek Altında

EverQuest 2’nin 60 terabaytın üstündeki üç yıllık sunucu girdilerini inceleyen akademisyenler, 300 binin üzerinde oyuncunun haftada ortalama 26 saat oynadığı MMO’yu baz alarak davranış dinamikleri hakkında ipuçları elde ediyor.

Sony işbirliği ile yapılan araştırmanın Ulusal Bilim Vakfı ve ABD Ordusu tarafından finanse edilmesi de, işin ciddiyetini gösteriyor olsa gerek.


:: Araştırmalar artık bu arkadaşlara emanet ::

:: Sizce MMO oyuncuları gündelik hayattaki toplumu yansıtıyor mu?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Oyunlar Gerçek Hayatı Yansıtıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    hayır olamaz

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ever questi açmak istiyorum

  3. SDN Okuru dedi ki:

    yazan:Efe Karaman

" Oyunlar Gerçek Hayatı Yansıtıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyunlar Gerçek Hayatı Yansıtıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyunlar Gerçek Hayatı Yansıtıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "