Okunma

Oyunlar Irkçılık mı Yapıyor?


30 Temmuz 2009 Perşembe 08:00
Oyunlar Irkçılık mı Yapıyor?

Piyasada bulunan en popüler 150 oyun arasında yapılan araştırmada oynanabilir karakterlerin büyük bir çoğunluğunun erkek, beyaz ve yetişkin olduğu ortaya çıktı.

Örneğin oyunlarda bulunan karakterlerin sadece %3′lük bir kısmının İspanyol kökenli olduğunu belirten araştırmacılar bunların hiçbirinin oynanabilir olmadığını belirttiler. Afrika kökenli Amerikalıların oyunlarda daha çok bulunduğunu belirten araştırmacılar bunların genelde spor oyunlarında ya da 50 Cent Bulletproof’ta olduğu gibi klişe karakterler olduğunu söylediler.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı çalışma sonucunda kadın ve çocuk oynanabilir karakterlerin de oldukça az olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya konu olan 150 oyunun sadece %10’luk bir kısmında kadın oynanabilir karakter olduğu belirtildi.

:: Oyunlar sizce ırkçılık yapıyorlar mı?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Oyunlar Irkçılık mı Yapıyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Canı sıkılan araştırma yapıyor.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Güzel bir araştırma ama sonuçları hiçbir şeyi açıklayamaz. Boş…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    süper olmuş

" Oyunlar Irkçılık mı Yapıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyunlar Irkçılık mı Yapıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyunlar Irkçılık mı Yapıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "