Okunma

Oyunların Tek Derdi Şiddet Değil


27 Aralık 2008 Cumartesi 10:40
Oyunların Tek Derdi Şiddet Değil

Devil May Cry, Prince of Persia ya da Tomb Raider oynadıktan sonra kendi görnüşünüzü beğenmemeye başladıysanız, yalnız değilsiniz. Kansas Eyalet Üniversitesi‘nde psikoloji profesörü olan Richard Harris‘in yaptığı araştırma, Dante, Lara Croft ya da diğer ideal görünümlü ve atletik oyun karakterlerini gören kişilerin, kendi görünümlerine daha olumsuz baktıklarını gün yüzüne çıkardı. Üstelik bu değişim için sadece 15 dakika yetiyor.

Kendine Güven Zedeleniyor

Üniversite öğrencilerini gruplara ayırıp, kızlara voleybol, erkeklere de güreşle ilgili birer video oyunu oynatan Harris, oyuna başlamadan önce ve sadece 15 dakika oyun süresinin ardından gerçekleştirdiği anket sonucunda, öğrencilerin kendi vücutlarına daha olumsuz gözle bakmaya başladıklarını tespit etti. Ancak profesör, gereksiz tartışmaların başlamasını engellemek adına açıklamasını şöyle tamamladı: “Görünüşüyle ilgili büyük sıkıntılar çekenlerin tamamen video oyunlarından etkilendiğini söylemiyorum; ancak video oyunlarıyla ilgili şiddet eğiliminden başka sıkıntılar da olabileceğini belirtmek istiyorum.”

:: Sizin de özendiğiniz oyun karakterleri var mı?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Oyunların Tek Derdi Şiddet Değil”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hadi yola nedenini

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hadibay

 3. SDN Okuru dedi ki:

  internet de oyunlar acımuyoneden olur biliyomusun

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Metin2’deki ninja karakteri olmak güzel olabilirdi zira uzun zamandır oynadığım ve en sevdiğim oyun ve oyun karakteri de bu karakter zaten. :):)

" Oyunların Tek Derdi Şiddet Değil konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oyunların Tek Derdi Şiddet Değil ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oyunların Tek Derdi Şiddet Değil ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "