Corona virüsü için telefonla takip başladı!


09 Nisan 2020 Perşembe 18:05
Corona virüsü için telefonla takip başladı!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca corona virüsüne yakalanan hastaları özellikle ev izolasyonunda daha iyi takip edebilmek için mobil uygulama geliştirildiğini kısa süre önce dile getirmişti. Cumhurbaşkanlı İletişim Başkanlığı, Pandemi İzolasyon Takip Projesi (İTP) olarak adlandırılan bu sistemin detaylarını açıkladı.

Pandemi İzolasyon Takip Projesi nedir?

Sağlık Bakanlığı, BTK ve tüm GSM operatörlerinin ortak çalışması sonucunda hayata geçirilen uygulama ile hem pozitif vakalar, hem pozitif vakaların yakınları hem de toplumun genelinin izolasyona uyup uymadığı takip edilecek.

Evde izolasyon altında bulunması gereken bir kişi evini terk ederse telefonuna uyarı mesajı gelecek. Buna ek olarak otomatik çağrı teknolojisi kullanılarak anında iletişime geçilecek. Bu kişilere izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri konusunda uyarı yapılacak.

Yol kontrolü gerçekleştiren emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek. Yapılan uyarıları dikkate almayan ve ihlale devam eden kişiler ile ilgili emniyete bilgi verilerek gerekli idari önlem ve yaptırımların uygulanması sağlanacak.

Bu projenin salgının önüne geçmekte büyük rol oynayacağı düşünülüyor. Dünyanın farklı ülkelerinde de benzer uygulamalar ile virüs bulaşan kişiler, bu kişilerin yakınları ve risk altında olduğu düşünülen kişiler takip ediliyor.

Proje kapsamında elde edilen verilerin salgınla mücadele dışında hiçbir amaçla kullanılmayacağı ve risk sona erdiği tarihte imha edileceği açıkça belirtiliyor. Bu kapsamda verilerin başka bir hiçbir amaçla kullanılamaması devlet güvencesinde olacak ve sistemin güvenliği sıkı bir şekilde kontrol edilecek.

Corona virüsü telefonla takip: Yasalara uygun!

6698 sayılı Kanun’un ‘Özel nitelikli verilerin işlenme şartları’ başlıklı 6. maddesinin üçüncü fıkrasında özel nitelikli kişisel verilerin ilgililerin açık rızası olmaksızın işlenmesini mümkün kılan istisnai amaçlar düzenleniyor. Buna göre, kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbi teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından özel nitelikli kişisel verilerin ilgililerin açık rızası aranmaksızın işlenebileceği öngörülüyor.

6698 sayılı Kanun gerekçesinde, mezkur maddede ifade edilen yetkili kurum ve kuruluşların Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve sağlık tesisleri olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla salgınla mücadele kapsamında hem konum bilgisi gibi kişisel verilerin hem de Covid-19 testinin pozitif olduğu bilgisi gibi özel nitelikte kişisel verilerin Sağlık Bakanlığı tarafından işlenmesi ve aktarılması 6698 sayılı Kanun hükümlerine aykırılık teşkil etmiyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Corona virüsü için telefonla takip başladı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Babamın telefonuna da geldi SMS. Babam test yaptırmadı hiç. Sanırım sistemde bir sorun var veya hasta takipten kaçmak için babamın numarasını vermiş:))

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Telefonu bırakıp evden çıkanlar olmayacak sanki

" Corona virüsü için telefonla takip başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Corona virüsü için telefonla takip başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Corona virüsü için telefonla takip başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 2. 2 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 3. 3 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 5. 5 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 6. 6 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 7. 7 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 8. 8 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 9. 9 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 10. 10 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!