Okunma

Pardus 2009’u Yakından Tanıyalım


17 Temmuz 2009 Cuma 13:23
Pardus 2009’u Yakından Tanıyalım

Pardus projesinin daha hızlı, kaliteli ve yepyeni bir masaüstü deneyimi sunan son sürümü Pardus 2009, kullanıcılarla buluşuyor. YALI ve PiSi‘de yapılan iyileştirmeler ile kurulum hızı 2 kat artan Pardus 2009, ortalama bir bilgisayara 15 dakikada kurulabiliyor. Ayrıca kurulu sistemde son yapılan güncellemeleri geri almak, silinen önyükleyiciyi tekrar yüklemek gibi kurtarma ve sorun giderme işlemleri de yeni YALI ile yapılabiliyor.

 

 Pardus, teknolojilerindeki yeniliklerin yanında birçok güncellemeyi de içeriyor.

 

Pardus kullanan sistemlerin açılışı YALI‘da güncellemeler ve açılış sisteminde yapılan iyileştirmelerin yanı sıra, temel teknolojileri olan PiSi ve COMAR‘a eklenen yeni özellikler sayesinde çok daha hızlı gerçekleşiyor. Pardus 2009‘un sunduğu yeni özellikler arasında uzak dosya sistemleri altyapısı için yapılan iyileştirmeler de göze çarpıyor.

Bağlanılan ağı hızlı bir şekilde değiştirebilen Ağ Plasma Programcığı ile sistem servislerini yönetme ve durumlarını masaüstünden takip etmeye yarayan Servis Plasma Programcığı da Pardus 2009 için yeni hazırlanan araçlar arasında yer alıyor. Bütün Pardus yönetim araçlarının yeni KDE4 teknolojileri ile uyumlu çalışacak şekilde gözden geçirilmiş ve iyileştirmeler yapılmış sürümleri de Pardus 2009‘da dikkat çeken özelliklerden.

 

Üstün Dosyalama Sitemi

Pardus için yapılan geliştirme ve iyileştirmeleri içeren en son kararlı KDE sürümü KDE4, Pardus 2009 ile öntanımlı olarak geliyor. Ayrıca tüm KDE yazılımları da yeni KDE ile uyumlu en güncel sürümleri ile Pardus depolarında yer alıyor. Her bileşenin masaüstünde herhangi bir yere konumlanabildiği ve özelleştirilebildiği Plazmoid teknolojisi, masaüstü ile tam uyumlu Strigi arama teknolojisi, masaüstü ortamı ile bütünleşik efektler ve uzaktan erişim gibi pek çok özellik içeren yeni nesil dosya sistemi yöneticisi Dolphin, kullanıcıları bekleyen yeniliklerden sadece birkaçı.

 

Yeni nesil dosya sistemi yöneticisi Dolphin ile tanışın.

 

Yeni nesil dosya sistemi Ext4 de Pardus 2009 ile birlikte öntanımlı dosya sistemi olarak geliyor. Ext3 ile kıyaslandığında hem dosya sistemi yetenekleri açısından hem de dosya sistemi kısıtlamaları açısından çok daha üstün olan Ext4, aynı zamanda Ext3‘ten çok daha hızlı çalışıyor. Yepyeni Pardus aracı Sistem Yöneticisi ise sistem genelinde klavye haritası, sistem dili, zaman dilimi gibi temel ayarların çok daha rahat yapılabilmesini sağlıyor.

Neden Pardus 2009

Herkesin kolayca kurup kullanabileceği, Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Pardus 2009, kullanıcıya bir işletim sistemiyle yapılabilecek her şeyi sunuyor. Hızlı, güvenli ve kararlı altyapısı ile Pardus 2009, kullanıcılar için özgür yazılımın kapılarını ardına kadar açıyor.

Pardus 2009, bilgisayar teknolojileri hakkında yüzeysel bilgiye sahip olan, kişisel bilgisayarlarını klasik ihtiyaçları için kullanabilen ve yapmak istedikleri için hangi uygulama ya da donanımı kullanacağını seçebilen “bilişim okur yazarı” tüm genel kullanıcıları hedefliyor. Pardus 2009 kullanmak için kullanıcının bir sistemin arka planının nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi olması gerekmiyor, sadece ihtiyacına yönelik uygulamayı bulabilmesi ve kullanabilmesi yetiyor.

 

 Pardus 2009, ortalama bir bilgisayara 15 dakikada kurulabiliyor.

 

Pardus 2009, kullanıcılara daha önce yaşadıkları masaüstü deneyimlerinden çok daha fazlasını yaşatacak özgür bir masaüstü ortamı olan KDE 4.2 ile birlikte geliyor. İhtiyacı olan her şeyi kullanıcının elinin altına getiren KDE, son derece hızlı ve verimliliği artırıcı bir çalışma alanı sunuyor.

KDE içinde temel masaüstü ihtiyaçlarını karşılayan her türlü araç sunuluyor. Pardus 2009 içinde kullanılan KDE 4.2 sürümünün en ilgi çekecek parçalarından biri ise plazma programcıkları. Kullanıcı, Pardus 2009 ile kurulu gelen yüzlerce plazma aracından birini seçerek, bilgisayarının masaüstüne yeni işlevler katabiliyor. Hava durumu, not kağıtları veya RSS aboneliklerini masaüstünden takip edebiliyor, hatta isterse masaüstüne bir analog saat bile ekleyebiliyor.

Pardus 2009 daha kolay

Pardus 2009‘un kurulumundan sonra kullanıcıyı karşılayan Kaptan programı, artık eskiye oranla çok daha becerikli. Kullanıcı, Kaptan ile masaüstünü yapılandırabiliyor, görev çubuğunun yerini, duvar kağıdı ve temasını seçebiliyor, kolayca İnternet bağlantı ayarlarını yapabiliyor. Akıllı arama seçenekleri ve çevrimiçi Pardus‘a ilk adım turunu da içeren Kaptan, kullanıcıya yüzlerce özgür yazılımı içeren Pardus katkı deposunu sistemine ekleme olanağı da tanıyor.

 

Dünyanın en çok tercih edilen özgür ofis paketi OpenOffice.org, CD/DVD yazıcısı K3b, profesyonel grafik düzenleyicisi Gimp, İnternet tarayıcısı Mozilla Firefox, çok sayıda müzik ve video oynatıcısı da Pardus 2009‘la beraber geliyor.

 

Kullanıcının bilgisayarını daha kolay kullanmasını ve yönetmesini amaçlayan çok sayıda özgün teknolojiyle donatılan Pardus 2009, kablolu veya kablosuz ağlara bağlanmak ise diğer işletim sistemlerine göre çok daha kolay. Kullanıcı, bu yönetim araçlarının hepsini ve daha fazlasını 2009 sürümü ile birlikte daha da gelişen yönetim arayüzlerinde bulabiliyor. Gelişmiş ağ yöneticisiyle oluşturulan profillerde farklı bağlantılar için sabit IP, farklı DNS sunucusu gibi farklı ayarlara tek bir tuşla geçilebiliyor ve kolayca İnternet’e bağlanılabiliyor.

Pardus 2009 daha hızlı

Pardus kullanıcıya, paket depolarında bulunan binlerce yazılımın tek bir tıkla bilgisayara kurulabilmesi olanağını da sunuyor. Bu yazılımlar, hiçbir ayar yapmadan ve uğraşmadan, PiSi paketlerinin paket yöneticisini kullanarak, tek tuşla bilgisayara yüklenebiliyor. Kullanıcıya tek kalan ise menüde yeni kurduğu programın simgesini bulup çalıştırmak oluyor.

 

Pardus 2009 Kurulum CD’sinde bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım bulunuyor.

 

Pardus 2009 ile gelen en devrimci yeniliklerden biri de Pardus yazılım depolarından yapılacak güncellemeler için tüm bir yazılımın baştan indirilmesine gerek kalmaması. Örneğin, kullanıcının MP3 dinlediği programın yeni bir sürümü çıktı. Yeni sürümü İnternet’te aramak, bulmak, indirmek, eski sürümü kaldırmak ve yeni sürümü kurmak için bir sürü “next” tuşuna basmaya gerek kalmıyor.  

Pardus Paket Yöneticisi, tüm güncellemeleri kullancının ayağına getiriyor. Üstelik bütün programı yeniden indirmeye de gerek yok, çünkü eski sürüm ile yeni sürüm arasındaki farkı, yani küçük bir delta dosyasını indirmek yeterli oluyor. Pardus 2009’un bu yeni özelliğiyle, güncellemeler yüzde 90’a varan oranlarda küçülüyor. Bir başka deyişle Pardus 2009, kotalı İnternet kullanıcısının limitlerini de koruyor.

:: Pardus işletim sistemini destekliyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Pardus 2009’u Yakından Tanıyalım”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  pardusta masaüstünde olan 1 2 3 4 ne anlama geliyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ***** hayır! Bu kadar kullanışsız bir program daha olamaz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar pardusla ilgili sorularınızı ***** da cevaplayabilirsiniz..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İşte size bir “Turkısh-Ma fısh” olay daha!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  pardusu kurdum ekran cözünürlüğünde sorun yok ama yazılar çok büyük oldu. hiç bişi yapamadım. değişik ekran kartlarında denedim değiş***** resimi sorunsuz ama yazılar çok büyük ekrana sığmıyor. ana kart gigabayt ga945gcmx-s2 modeli anakarttan olabilirmi acaba.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar iki saatte ancak indirme yapıyor. Ancak kurma olayı yok. indirdikten sonra lisan alın diyor. Anlayacağınız paralı. Parayı veren düdüğü çalar.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  etkileyci

 8. SDN Okuru dedi ki:

  2010 oldu hala 2009 çıkacak.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Anlatımınız için teşekkür ederim. Size bir sorum olacak. Acaba .exe uzantılı dosyaların kurulumu Pardus’ta nasıl oluyor? diğer sorum ise sanırım Pardus’un veri saklama tipi Windows’a göre farklı(Fat32, NTFS ***** bu konuda ne gibi işlemler yapılması gerekiyor?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  çıktı bile, siz uyuyun…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yine bir pardus reklamı daha…Kaç defadır,kaç cd boşa gitti. 512 hızda indirmek için sabahladığımız artık yetti. Bir türlü kuramadık gitti… Videolara baktık, ne dendiyse yaptık, çalıştıramadığımız pardustan daha kullanamadan bıktık! Şimdi bunu da bir denemeye değer mi? Yoksa elimde biriken ve çalışmayan eski (cd lerin) versiyonlarına bir yenisini ekler mi? Ne dersiniz? Siz
  bu milli yazılımı,tüm bunlardan sonra nasıl bilirsiniz?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İşletim sistemi, Pardus’tur!

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Windows nasıl vistadan vazgeçtiyse pardus da kde’den artık vazgeçmeli ve gnome kullanmalıdır. Hele son derece kararsız olan kde 4 ile hiçbir yere varabileceğini sanmıyorum.
  Yine de windowsa her zaman tercih ederim Pardus’u!

 14. SDN Okuru dedi ki:

  saat 21’de ftp’ye yüklenmiştir

 15. SDN Okuru dedi ki:

  way be okuyunca canım cekti ha:)

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Pardusun geliştirilmesini ve yaygınlaşmasını istiyoruz. Milli yazılımımıza sahip çıkalım. Lafla milliyetçilik olmaz!

 17. SDN Okuru dedi ki:

  denemediğim Linux sürümü kalmadı gibi. Pardus kadar kolay ve işlevsel olanına rastlamadım. destek verilirse insanlarımızın neler başarabileceğinin en güzel kanıtı Pardus. emeği geçen herkese binlerce teşekkürler.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  hp yazıcıyı, datron modemi, ses kartını, web cami vb. tanıyor mu acaba. Ya da bunları tanıtmanın bir yolu var mı, sürücü desteği nasıl?

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ***** kurulabilir mi?

 20. SDN Okuru dedi ki:

  devlet kullanmaya başlasin artik

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Verdiğiniz bilgilerden dolayı sağolun, acaba yakın zamanda shiftdelete.net te parduse özel bi bölüm yapıla bilirmi böyle bir proje varmı? olsa çok güzel olur ipuçları eğitim filan bunalar için…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  yahu neden indiremiyor ? siteye girmiyor..

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Hayırlı olsun.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  1 gün değil saatler kaldı 🙂 Merakla bekliyoruz.

" Pardus 2009’u Yakından Tanıyalım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pardus 2009’u Yakından Tanıyalım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pardus 2009’u Yakından Tanıyalım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "