Okunma

Pardus Üniversite Öğrencileriyle Buluştu


15 Şubat 2010 Pazartesi 13:55
Pardus Üniversite Öğrencileriyle Buluştu

TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus, 10-12 Şubat tarihlerinde Muğla Üniversitesi’nde gerçekleşen Akademik Bilişim 2010 Konferansı çerçevesinde Üniversitelerde Özgür Yazılım temasıyla bir dizi etkinlik düzenledi.

Etkinlik süresince gerçekleştirilen panelde, üniversitelerde özgürleştirilmiş bilişim altyapısı kullanım yaygınlığının arttırılması için yapılması gerekenlere ve özgür yazılımın sunacağı, birlikte çalışılabilirlik platformların gerekliliklerine dikkat çekilmesi amaçlandı.

Üniversiteliler Pardus’u tartıştı

İki bölüm halinde gerçekleştirilen panelin Üniversitelerde Özgür Yazılım: Başarı Hikayeleri başlıklı birinci bölümünde, bilgi sistemleri altyapısında özgür yazılım çözümleri kullanan üniversitelerden yetkililerin paylaşacağı başarı hikayelerine yer verildi. Panelin özgün yazılımların  yaygınlaştırılması başlıklı ikinci bölümünde ise üniversitelerin bilgi işlem yöneticileri açık kodlu yazılımların geleceğini anlattı.

Başarı hikayelerinin paylaşıldığı, fikirlerin tartışılacağı panel süresince amaç, var olan özgür yazılım bilincinin uygulanabilirliğini görmek ve akademik süreçlerdeki iş modeleri, örneklerle gösterildi.  

:: Pardus kullanıyor musunuz?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Pardus Üniversite Öğrencileriyle Buluştu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pardus Üniversite Öğrencileriyle Buluştu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pardus Üniversite Öğrencileriyle Buluştu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "