Paylaşımlarınızda Dikkat Çekin


31 Ağustos 2014 Pazar 08:00
Paylaşımlarınızda Dikkat Çekin

Bildiğiniz gibi sosyal medya çok geniş bir mecra ve bu büyük kitlelere tek bir paylaşım ile ulaşmak pek kolay sayılmaz. Özellikle paylaşımlarınızda dikkat etmeniz gerekenler, yapmanız veya yapmamanız gerekenler var. Bu yazımızda paylaşımlarınızda nelerin olup, olmaması gerektiğini anlatacağız.

Resimler

Bizce bir paylaşımın en önemli odak noktası resim kullanma. Resimli paylaşımlar üzerinde yapılan bir araştırmada, resimli paylaşımlar %18 oranında daha fazla tıklama, %150 daha fazla paylaşım ve %89 oranında daha fazla beğeni alıyor. Ayrıca başka bir araştırmada resimli paylaşımların %55 oranında daha fazla dikkat çektiği de kanıtlanmış.

Peki, nasıl resimler kullanmalısınız?

Resimlerde dikkat çekebilmeniz için en önemli şey yazdığınız metin ile doğrudan ilişkili bir resim kullanmaktır. Ayrıca paylaştığınız resim görsellik açısından daha dikkat çekici ve canlı renklere sahip olmalı.

Resimlerde renklerin önemi

Resimlerde renkler çok önemli. Bunların en önemli kanıtları da Burger King gibi markaların logolarında kullandığı renklerdir. İsterseniz kısaca renklerin insanlar üzerindeki etkilerini açıklayalım.

Kırmızı: Canlılığı arttırır. İştah açıcı etkiye sahip olması nedeni ile yemek markalarının logolarında sıkça kullanılır.

Sarı: Akıl ve zekâ rengidir. Enerji vericidir. Dikkat çekicidir.

Turuncu: Enerji ve heyecan verici bir renktir. Güldürmeyi ve yaratıcılığı arttırır.

Yeşil: Denge ve uyumun rengi olmasının yanında güven verici özelliğe sahiptir. Doğa rengi olması nedeni ile canlılığı arttırır.

Mavi: Dürüstlüğü ve çalışmayı ifade eder. Örneğin iş adamları genellikle koyu mavi takım elbiseler tercih ederler.

Mor: Yaratıcılığı ve ruhsallığı ifade eder. İlahi etkisi vardır ve sanatı da ifade etmektedir.

Siyah: Canlılığı reddeder. Ölümün ve karanlığın rengidir. Çok dikkat çekmediği için paylaşımlarda olumlu etkisi yoktur.

Beyaz: Canlılığın rengidir. Güven, temizlik ve saflığı simgeler. Çok dikkat çekicidir.

Gri: Uzlaştırıcı etkiye sahiptir. Bunaltıcı olduğu da söylenir.

14-08/30/resim-paylasimlarda-dikkat-cekmek.png

Gif Resimler

Her sosyal ağda kullanılmasa da gifler, normal resimlere oranla %80 daha fazla dikkat çekiyor. Bu nedenle resimlerde olduğu gibi paylaşımlar ile direkt alakalı gifler kullanmak paylaşımları çok daha dikkat çekici hale getirir.

Semboller ve Emotionlar

Semboller ve Emotionlar da görsel etkiye sahiptir. Paylaşım içerisine anlamlı bir simge eklenmesi paylaşımı çok daha dikkat çekici hale getirir.

Kısa ve Anlamlı Metinler

Paylaşımlarınızda direkt olmada da dolaylı olarak, reklamcı mantığı ile düşünmeniz gerekiyor. Paylaşım metinlerinizde kısa ve anlamlı metinler kullanmanız ziyaretçilerin dikkatini normalden çok daha fazla çeker.

Ayrıca yazdıklarınızın soru çeklinde olması, takipçinin gerçeği merak edip belirttiğiniz linke gitmesini sağlar. Yani anlamları gizli tutarak paylaşımlarınızı çok daha etkili kılabilirsiniz.

Dil Bilgisine dikkat edin

Metinlerde hata yapmanız takipçiler için büyük bir öneme sahip olmasa da sıkça tekrarlanan hatalar takipçilerinizin sayısını olumsuz etkileyebilir.

14-08/30/metin-paylasimlarda-dikkat-cekmek.png

Neleri yapmamalısınız

Uzun metinler

Paylaşımlarınızda uzun metinlerden kaçının. Takipçiler uzun metinler okumak yerine kısa bir sözde büyük anlamlar ararlar. (Örn. Mevlana sözleri gibi)

Resimler

Paylaşımlarınız ile ilişkisi bulunmayan ve anlamsız resimlerden uzak durun. Dikkat çekmek için elinde mikrofon olan Emotion resimleri dikkat çekiyor olsa da, uzun dönemde takipçi sayınızda olumlu etkiler yapmaz.

Tekrar paylaşımı

Bir paylaşımı yakın zaman içerisinde tekrarlamayın. İkinci bir paylaşımda direkt alakalı başka metinler kullanın. Bu şekilde aynı takipçi ikinci defa istediğiniz linke gidebilir.

Sonuç olarak, dikkat çekici olmanız, kullanacağınız resimler ve kısa anlamlı metinlerle paylaşımlarınızı okunabilir hale getirmeniz gerekiyor. Ayrıca paylaşımlarınızın başkaları tarafından tekrara paylaşılması sizler için büyük derecede olumlu etki yaratacaktır.

:: Paylaşımlarınızda nelere dikkat ediyorsunuz?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Paylaşımlarınızda Dikkat Çekin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Paylaşımlarınızda Dikkat Çekin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Paylaşımlarınızda Dikkat Çekin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  2. 2 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  3. 3 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  4. 4 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  5. 5 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  6. 6 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  7. 7 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  8. 8 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  9. 9 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  10. 10 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!