Okunma

PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?


08 Ekim 2016 Cumartesi 14:00
PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?

PayPal nedir, nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız tüm cevapları makalemizde bulacaksınız. İşte en büyük ödeme sistemlerinden biri olan PayPal ile ilgili detaylar.

PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?

Paypal, kredi kartı kullanmadan, internet üzerinden güvenli alışveriş yapmanızı ya da istediğiniz kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para yollayabilmenizi sağlayan, bir nevi online bankacılık sistemidir. Bu sistem hakkında, kayıt olmaktan tutun da para gönderip almaya kadar bilmeniz gereken her şey, bu yazıda.

Güncelleme: PayPal bir süredir Türkiye’de yok!

Ülkemizde bugüne kadar en çok kullanılan ödeme sistemlerinden biri olan PayPal, 2016 Haziran ayı itibarıyla Türkiye faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Şirket, Türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptıkları lisans başvurusunun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yani BDDK tarafından reddi nedeniyle faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Şimdilik servisin dönüp dönmeyeceği konusunda kesin bir bilgi olmasa da, gelen dedikodular bir süre sonra PayPal’ın gereklilikleri yetirine getirerek Türkiye’ye hizmet vermeye devam edeceği yönünde.

Sistem nasıl çalışıyor?

Paypal Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yerel web siteleri bulundurarak, bu ülkelerde sorunsuz çalışıyorsa da Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 37 ülkedeki kişiler tarafından belli kısıtlamalarla kullanılabiliyor.

16-10/16/paypal-nedir-nasil-kullanilir-2.jpg

Dikkat edilmesi gereken nokta, Türkiye’nin de dâhil olduğu bir grup ülkede bulunan yerel bir banka hesabına ödeme yapılamaması.

Paypal ile Amerikan Doları ve Yen gibi birden çok para birimini kullanarak ödeme alabilir veya yapabilirsiniz. Bu para birimleri arasındaki değişimleri Paypal otomatik olarak yaptığı için parite gibi detaylarla uğraşmanız gerekmiyor. Tabii bu işlemler için belirli bir ücret alınıyor.

Gelin isterseniz üye olarak Paypal’a ilk adımımızı atalım.

Paypal üyelik işlemleri

http://www.paypal.com adresine girdikten sonra sol üst kısımda bulunan Sign Up bağlantısına tıklayın. Açılacak ilk sayfada öncelikle hesap türünüzü belirlemeniz gerekiyor. Bu hesap türleri Personal ve Business olarak ikiye ayrılsa da, Personal hesap türü daha sonra Premium hale getirilebiliyor.

Personal hesap türü kişisel kullanım için tasarlanmış olup, internet üzerinden ürün alımında kullanılabiliyor ve bunu e-mail adreslerini kullanarak yapıyor. Eğer aynı zamanda e-mail yoluyla veya kredi kartları ile para almak isterseniz, bu durumda Premium Account türüne geçiş yapmanız gerekiyor. Eğer işiniz için tüm alım-satım işlemlerinde Paypal kullanmak isterseniz, bu durumda Business seçimi yapmanız gerekiyor.

16-10/16/paypal-nedir-nasil-kullanilir-3.png

Biz başlangıç olarak Personal hesap türünü seçiyoruz ve bunun yanında bulunan listeden de Turkey seçimini yapıyoruz. Daha sonra Continue düğmesine basarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

Bu ekranda isim adres bilgilerini doldurup tercihen bedava olmayan e-posta adresimizi ve Paypal için belirlediğimiz şifreyi yazıyoruz. Daha sonra şifre kaybı gibi durumlarda gerekli olan iki gizli soruyu seçip cevaplarını yazıyoruz. Hesabımızın Premium olup olmamasını istemediğimize karar vereceğimiz soruya Yes ve No olarak cevap veriyoruz. Eğer bu seçime Yes cevabı verirseniz para yollamak halen bedava iken para alma durumunda belirli oranlarda kesinti yapılacağını söylememiz gerekiyor. Bunlarla ilgili detaylı bilgileri Lea More bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ardından Paypal kullanıcı sözleşmesin onay vermek için Yes seçimini yapıyor ve yine sözleşmenin anlaşılıp anlaşılmadığına dair soruya da Yes cevabını veriyoruz. Daha sonra Sign Up düğmesine basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Bu sayfada Paypal ile para yollayabilmeniz için gerekli olan kredi kartı bilgilerini giriyoruz. Dilerseniz Cance” düğmesine basarak bu işleminizi sonraya erteleyebilirsiniz. Bu işlemleri bitirdikten sonra e-posta adresinize gelen bağlantıya tıklayarak hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Bu işlem de tamamlandıktan sonra artık Paypal üyesi oluyorsunuz.

E-posta hesabınıza gelen bağlantıya tıklayarak bilgilerinizi onaylamış oluyorsunuz.

Genel Paypal kullanımı

Aktivasyon işleminden sonra göreceğiniz gibi My Account bölümü altında hesabınızın detaylarına ulaşabiliyorsunuz. Gelin isterseniz bu bölümleri tek tek inceleyelim.

Overview
Bu bölümden hesabınıza genel bir bakış yapabilirsiniz. Eğer hesabınıza bir kredi kartı eklemediyseniz, ekranın sol bölümünde bulunan Add Credit Card bağlantısına tıklayarak kredi kartı eklemesi yapabilirsiniz. Yine ekranın solunda bulunan Upgrade Account bağlantısına tıklayarak hesabınızı genişletebilirsiniz.

Add funds
Daha çok ABD’de banka hesapları bulunan kullanıcılar için tasarlanmış. Kredi kartı kullanmadan banka hesabınız üzerinden Paypal hesabınıza para yüklemeniz mümkün. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, bu bölümü kullanamazsınız. Ancak kredi kartı eklediyseniz, Paypal hesabınızda para olmasa da başka hesaplara para aktarabilirsiniz. Göndereceğiniz miktar, kredi kartınızdan otomatik olarak çekilir.

Withdraw
Benzer şekilde ABD bankalarında bir hesabınız varsa bu bölümden Paypal hesabınızda bulunan parayı bu hesaba geçirebilirseniz.

History
Tarih ya da geçmiş bölümü olarak düşünülmesi gereken bu bölüm yardımıyla geçmişte Paypal üzerinden yaptığınız tüm işlemleri görebilirsiniz.

Resolution center
Çözüm alanı temelde Paypal hesapları kullanılarak alınmış bir ürünün sorunlu olması veya ücreti ödenmiş hizmetin alınamaması gibi durumlar için kullanılıyor. File a Claim bağlantısına tıklayarak Paypal kullanarak yapmış olduğunuz bir alışveriş için hak talebinde bulunabilirsiniz.

Profile
Bu bölümden Paypal hesabınız ile ilgili temel tüm ayarlamaları yapıyorsunuz. Profile bölümü Account Information (hesap bilgileri), Financial Information (finasal bilgiler), Selling Preferences (satış tercihleri) olmak üzere üçe ayrılıyor. Credit Cards bağlantısına tıklayarak kredi kartı bilgilerini ve fatura adreslerini girebilirsiniz.

Para yollama

Send Money bölümüne tıklayarak para yollama bölümüne girdikten sonra göreceğiniz gibi Pay Anyone ve Pay For eBay Items olmak üzere iki alt bölüme ulaşabiliyorsunuz.

Pay anyone
Öncelikle Recipient’s Email bölümüne alıcı kişinin e-posta adresini yazıyorsunuz. Altında bulunan Amount bölümüne yollayacağınız para miktarını giriyorsunuz. Currency bölümünden yollayacağınız paranın birimini belirliyorsunuz ($,€).

Kayıt olurken belirlediğiniz para birimi dışında bir para birimiyle para yollayacaksınız, bu işlemden bir miktar komisyon kesileceğini unutmamalısınız. Type bölümüne ise parayı yollama nedeninizi yazıyorsunuz. Subject ve Note bölümleri ise alıcıya yollanacak bilgilendirme mailinde kullanılıyor. Bu yüzden doldurmak zorunlu değil.

Pay for items
Bu bölüm özellikle eBay’den alışveriş yapan kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Böyle bir düşünceniz yoksa bu bölümü es geçebilirsiniz.

Para talep etmek

Paypal’da iki şekilde para talebinde bulunabilirsiniz.

Create a money request
Bu ekranda e-postasını yazacağınız kişiden para talebinde bulunabiliyorsunuz. Basit olarak tasarlandığı için ilgili bölümleri doldurmada zorlanmayacaksınız.

Create an invoice
“Invoice” (fatura) bölümü para talebinin biraz daha gelişmiş halidir. New Invoice ile oluşturacağınız yeni faturaya talep ettiğiniz ücretleri ve bunların detaylarını yazabiliyorsunuz.

Merchant tools
Paypal’ı yoğun olarak para girişleri için kullanan kişilerin işine yarayabilecek bir bölüm. Bu bölümde düğmeler oluşturarak web sitenize koyabilir ve ziyaretçilerinizden size bağış ya da ödeme yapmasını sağlayabilirsiniz. Burada hazır butonlar bulabileceğiniz gibi kendi istediğiniz ya da belirlediğiniz düğmeleri de kullanabilirsiniz.
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

71 yorum - “PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Cok guzel acid ve net tesekkurler

 2. Mevlam dedi ki:

  Bu karti açmak içinde kredi kartimı gerekiyor normal bir banka karti geçmıyormu

 3. Josep Koeman dedi ki:

  Selamlar gibi herhangi bir nedenle bir kredi veya finansmana ihtiyacınız var mı?

  a) Kişisel Kredilendirme, İş Geliştirme,
  b) İş kurma, Eğitim,
  c) Borç Konsolidasyonu
  d) Sabit Para Kredileri
  borç için herhangi bir şey?

  % 3’lük düşük faiz oranı ile kredi sunuyoruz ve bir Otomobil veya Ev satın almak için borç konsolidasyon kredileri, girişim sermayesi, işletme kredileri, eğitim kredileri, konut kredileri ve kredi gibi kişisel krediler sunuyoruz, ancak yöntemimiz size, İhtiyacınız olan kredinin miktarını ve karşılayabileceğiniz süreyi belirtin. Bu, e-posta ile ilgilenen kişilere ihtiyaç duyduğunuz parayı elde etmek için gerçek bir şans verir: *****

  senden duymak isteyen
  Saygılarımla

 4. Ebru Aydoğdu dedi ki:

  Benim adım Bayan Ebru Aydoğdu. Ankara’da yaşıyorum ve bugün çok mutlu bir kadınımdır? Hayatımı ve ailemi değiştirebilecek olan herhangi bir Kredi veren kuruluşun kredi talep eden herkese danışacağını söyledim. Bana ve aileme mutluluk verdiklerine göre, 150,000.00 TL’lik bir krediye ihtiyacım vardı 3 çocuğa sahip bir dul olarak hayatımı başlatmak için bu dürüst ve ALLAH’tan korkan kredi borç verme şirketinden çevrimiçi olarak 150.000 TL Türk Lirası kredi sağladı, onlar gerçekten İnsanlardan korkan İnananlar, Saygın bir kredi şirketidir.

  Geçen hafta onlardan borcumu ödediğim için çok mutluyum. Krediye ihtiyacınız varsa ve krediyi% 100 geri ödemekten mutlaka lütfen onlarla iletişime geçin ve lütfen Bayan Ebru Aydoğdu’nun sizi onlara yönlendirdiğini söyleyin. E-posta yoluyla iletişim kurun: ([email protected]*****

  Ebru Aydoğdu

  Borcumu nasıl kazandığımı gösteren tanıklık

 5. SDN Okuru dedi ki:

  *% 3 faizli kredi oranı sunar
  * Nakitsiz Girişimci İçin Sigorta
  * Para garantisi

  İyi kredi puanıyla, Credit Financier Home, bireysel veya şirket veya kooperatif derneklerine, endüstriyel ve kişisel çıkarlar için teminatlı krediler ve teminatsız krediler sunar.

  İletişim Adresi:
  Doğrudan posta
  [email protected]*****

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Evet, ama bunun bir problem olmasına izin vermiyorsun, şimdi yapmanız gereken tek şey, kimliği belirleme için kimlik belgesinin bir fotoğrafını çekmeye çalışmaktır, bu nedenle, tamamlanmaya devam edebiliriz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Mali yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen her çeşit kredi başvurusunda bulunun
  Ve acilen paranı al!

  Bize e-posta: ([email protected]*****

  5,000 dolardan 5,000,000,00 dolara * Randevu kredisinin tutarı
  * Faiz oranı% 2
  * 1 ila 20 yıl arasında geri ödeme seçeneği.
  * Aylık ve yıllık ödeme planı arasında seçim yapın.
  * Kredi esneklik şart ve koşulları.
  Bugün mali yardım için bize e-posta gönder: ([email protected]*****

  içtenlikle
  yönetim_

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Mali olarak mı indirdin? Herhangi bir nedenle bir krediye ihtiyacın var mı? Bugün ***** adresinden bizimle iletişime geçin. Herkese% 2 oranında kredi teklif ediyoruz, hizmetlerimiz çok hızlı ve %100 güvenilir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kredi/mali yardıma mı ihtiyacınız var? Sunduğumuz finansman
  bir çok düşük faiz oranında % 3. Tüm ilgili başvuru
  daha fazla bilgi için e-posta yoluyla bize ulaşın üzeresiniz.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar ben bir internet sitesinden alışveriş Yaptım ama ben PayPal ile ilgili herhangi bir işlem yapmadım. Kredi Kartı hesabımdan 363 tl ilk bir ödeme yapılmış PayPal hesabına. Ben bu harcamayı yapmadım ve bu PayPal Hesabı nedir bilmiyorum. Benim hesabımdan başkaları bu Hesabı açmış herhalde. Bu konuda ne yapabilirim . Nasıl iptal edebilirim ve paramı nasıl geri alabilirim. Lütfen yardım edin. Birazdan polise gidip Olanları anlatıcam.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar paypal nedir bilmiyorum ama benim bildiğim veya da bilmediğim feyste arkadaşım mikrostan hediye çeki veriyorum sana şifre göndereyim evet yaz gönder dedi vekonuştuğum kişi dolandırıcı çıktı karşılığı olmayan kupona evet mesajı 100tl imiş hemen faturama yansıdı çözümünü ne bilen var nede çözen dolandırıcılık diz boyu

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Daha fazla bilgi için e-posta ile bana geri alirim Için: *****
  Eger sirketler, isletmeler ve kuruluslar için proje finansmani ihtiyaci var mi?
  Eger bir is baslatmak için bir kredi gerekiyor mu?
  Eger faturalarinizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?
  Tibbi kredi nee musunuz?
  Eger kisisel kredi nee musunuz?
  Eger bir mali yardim katiyen kredi nee musunuz?

  Cevabimiz evet bize ulasin Eger bugün *****
  Biz düsük faiz oraniyla size kredi verebilir.

  Bizim temel hizmet eglence, turizm, eglence ve insaat sektörlerinde önemli arazi gelistirme projeleri için sirketler, isletmeler ve kuruluslar için uluslararasi proje finansmani saglanmasidir.

  Daha fazla bilgi için e-posta ile bana geri alirim Için: *****

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Paypal banka sefresini nerden ogrene bilirim

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar paypal olmadan kredi kartıyla alışveriş yapmak mümkünmü tü***** kredi kartı numarasını girmek güvenlimi???

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Hi all
  I’ve opened a PayPal account to purchase from sites in Turkey but was bought Failed Following that, I realized The Lear Paypal only for Turkey members And I did try to find solutions But unfortunately it did not result The only solution that came to my mind is the use Copies of documents Turkey Those who are able to provide these documents lay Message
  if someone needs Foreign PayPal change with the PayPal Turkey
  Sorry for writing English
  *****
  Best regards

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Hi all
  I’ve opened a PayPal account to purchase from sites in Turkey but was bought Failed Following that, I realized The Lear Paypal only for Turkey members And I did try to find solutions But unfortunately it did not result The only solution that came to my mind is the use Copies of documents Turkey Those who are able to provide these documents lay Message
  if someone needs Foreign PayPal change with the PayPal Turkey
  Sorry for writing English
  *****
  Best regards

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bir Mali yardım alma düşünüyor musunuz? Eğer acil bir kredi ihtiyacı ciddi misiniz? Eğer kendi işinizi kurma düşünüyor musunuz? Borçlu musunuz? Bu Biz kişisel kredi, iş kredisi ve şirket kredi vermek için arzu ulaşmak için bir şans, ve daha fazla bilgi için% 3 faiz oranı kredi her türlü e-posta yoluyla bize şimdi, [email protected]***** olduğunu

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ben bi dosya indirdim ama o dosyayı nerden göreceğmi bilmiyorum lütfen yadım edin

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Sevgili Arkadaşlar,Paypal hesabım ve tüm ödeme sistemlerim var,Amerika/New york kuruluşlu firmalarımız var, Amerika ve Avrupa bankaları hesaplarımız var, Gerçek ve Reel iş yapan şahıs/şirketler için birlikte iş sağlayabiliriz, ilgilenenler için [email protected]***** ayrıca ***** için iletişim kurabilirsiniz

" PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "