Okunma

PC Dergilerinde Ocak 2008


06 Ocak 2008 Pazar 22:00
PC Dergilerinde Ocak 2008

SDN ofisine en yakın dergi satışı yapan yer olan Metrocity Migros‘ta dergilerin olduğu rafta gördüklerimiz karşısında şok olduğumuzu söyleyelim. Nerdeyse bütün bilgisayar dergilerinin içleri boşaltılmış ve bütün promosyonlar yağma edilmiş. Güvenlik kontrolünden sorun çıkartmadan geçirilen CD/DVD, kitapçık ve diğer promosyonların getireceği zarar büyük. Promosyonsuz alınan derginin eksik kısımlarını eve gidince öğrenen okurun dergiyle yaşadıkları sorunları çözmek gerçekten can sıkıcı ve zaman alıyor. Umuyoruz ki bu soruna bir çözüm getirilir. Bu bilgilendirmeden hemen sonra dergilere daha yakından bakalım.


PC World

 

Ayın dergisi diye bir ödülümüz yok ama eğer olsaydı bu ödülü PC World alırdı. İçeriğinin donanım, internet ve yazılım olarak eşit dağıtılması ve çok sayıda pratik konu içermesi ile beğenimizi kazanan derginin kapağı Bilişim Suçları. Bilgisayar başındayken nelerin suç olduğunu yazıdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca, evde ve ofiste yasaklanan bilgisayar uygulamalarını nasıl aşacağınıza dair bazı önerilerde mevcut.

Derginin donanım sayfalarında 2 test yer alıyor. Oyuncular için özel hazırlanan dizüstü bilgisayarlar ve DivX oynatıcıların karşılaştırmalı testinin yanı sıra 18 tane donanımın da incelemesi bulunuyor.

Derginin yaptığı testte en iyi anti virüs yazılımının Norton ve Kaspersky‘i geride bırakan ve adı çok az duyulan G-Data olması da bizi şaşırttı.

Silinen verileri kurtarma, video dosyaları üzerinde işlemler ve MSN‘de kendi ifadenizi oluşturma gibi pratik konular da, okunmasını tavsiye ettiğimiz yazılar içerisinde yer alıyor.

Okurken bizi tebessüm ettiren iki içerik var ki, değinmeden geçmeyelim. Birisi röntgen için oyuncak ayının içerisinde webcam yerleştirme yazısıydı. Diğeri ise patronunuzun kablosuz ağının şifresini tahmin etmek için "patronunuzun metresinin adını deneyin" tavsiyesiydi.

Dergi, 1 DVD ve bir prezervatif ile beraber geliyor. Prezervatif konusunda şaka yapmıyoruz ve doğru yazdık.

Bilgi için: PC World
Fiyatı: 6,5 YTL


Chip

 

Ayın en kötü dergisi diye bir ödülümüz yok. Olsaydı kullanacağımız dergi konusunda da sıkıntı çekmezdik sanırım. Kapak konusu "Sabit diskinizin ne kadar ömrü kaldı?" olan dergiyi satın aldıktan sonra sayfalarını karıştırırken en çok dikkatimizi çeken konu, sayfa baskısının ne kadar kötü olduğuydu. Ürünlerin ve ekran görüntülerini seçmekte zorluk çekiyorsunuz.

Kapak konusunun neden "Mafya PC’nizde" konusu olmadığını da merak ettik.

Derginin ilk sayfasında, yayın yönetmeni Ufuk Yamankılıçoğlu‘nun derin yazısını okumanızı öneriyoruz. Evde kablosuz ağ kurmanın yöntemleri ve faydalarının anlatıldığı dergide, LCD TV ve cep telefonu alırken dikkat edilmesi gereken noktalar da paylaşılmış.

"2 dakikada Windows kurun" makalesinde, imajı alınan yedekten işletim sistemi kurmayı detaylı olarak anlatan Chip, haber sayfalarında Vista SP1‘in Aralık ayında verildiğini yazarken Beta yazmayı unutmuş maalesef.

Donanım incelemelerinde gözümüze çarpan birkaç ufak hatanın ve bolca imla hatasının dışında ilgimizi çeken fazla bir konu bulamadık.  

Donanım sayfalarında, RAM‘leri ve fare/klavye setlerini yarıştıran Chip, 30 adet donanım incelemesi ile bu ay en çok donanım inceleyen dergi oluyor.

Dergi, 1 DVD ve 1 kitapçık (Dijital Fotoğrafçılık) ile beraber geliyor.  

Bilgi için: Chip
Fiyat: 6,25 YTL

 

Byte

 

Derginin kapak konusu "Evde Video". Video kayıtlarınızı başarılı prodüksiyonlar haline getirmenin yollarının anlatıldığı dergide, 20 inç ve üzeri LCD monitörler test edilmiş. Ancak testin biraz daha detaylı olmasını beklerdik. Bu arada dergilerde test tablolarının yatay olarak yayınlanmasının ne kadar kötü bir seçim olduğunu her yeni testte daha da fazla idrak ediyoruz.

Tasarım açısından birçok derginin önünde yer alan Byte, alışveriş sitelerini de kişisel tercihleri baz alarak kıyaslamış. En iyi 10 Firefox eklentisi, köşe yazarlarından Jerry Pournelle‘in uzunca bir "Yılın Ürünleri" yazısı ne "Nasıl Yaparım?" bölümü, tavsiye ettiğimiz içerikler arasında yer alıyor. Dergide 14 tane donanım incelemesi yer alıyor.  

Byte, promosyon konusunda diğer dergilere gol atarak 2 DVD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: Byte
Fiyatı: 6,5 YTL

 

PCnet

 

İlginç kapaklar serisine bir yenisini daha ekleyen PCnet, "112 hayat kurtaran çözüm" kapak konusuyla 2008‘e merhaba diyor. Uzun haberlerin hemen ardından Melisa Küçük‘ün "Stres atmak mı, esir olmak mı?" yazısı ilaç gibi geliyor.

Nette popüler olan "Koca Kafalar" ile yapılan röportaj da ilginç içeriklerden. Donanım, yazılım ve internet gibi farklı kategorilerde toplam 112 problemin ve çözümün anlatıldığı kapak konusunu saklamanızda fayda var.

Donanım sayfalarında 18 ürünün incelenediği dergide GPS destekli yol bilgisayarları (navigasyon cihazları), harici diskler ve performanslı ekran kartları yarıştırılmış.

Geçtiğimiz aylarda olduğu gibi derginin bu sayısında da yazılım ve pratik makalelerin azlığı dikkat çekiyor.

PCnet, 1 DVD ve 2 CD ile birlikte satılıyor.

Bilgi için: PCnet
Fiyatı: 5,9 YTL

PC Magazine

 

Bayilere en erken çıkan dergi ünvanını elinden bırakmayan PC Magazine‘in bu ayki kapak konusu "Divx Rehberi". İnternetten DivX filmlerin nasıl indirileceği, nasıl arşivleneceği ve altyazı gibi konuların detaylı anlatıldığı dergide MSN sahtekarlarının nasıl çalıştığını ve korunma yöntemleri anlatılmış.

AMD‘nin yeni platformu Spider, ATI‘nin yeni ekran kartlarını ve Intel’in en yeni işlemcilerini özel olarak inceleyen dergide ekran kartı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler paylaşılmış.

Donanım sayfalarında 12-13 inçlik dizüstü bilgisayarların yanı sıra, 24 inçlik monitörler ve ATI ile Nvidia’nın performanslı ekran kartları yarışıyor. 21 ürünün incelendiği PC Magazine‘de Panoramik resim hazırlama ve Ajax ile slayt hazırlama gibi faydalı pratik makaleler de bolca mevcut.

Dergi, 1 DVD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: PC Magazine
Fiyatı: 6,9 YTL

Satın Aldığınız Dergiyi Yorumlayın

Satın aldığınız dergiyi siz de yorumlayın, eleştirilerinizi doğrudan dergi yöneticileri okusun.

:: Forumda bu ayın en iyi dergisini seçiyoruz. Oy verin, yorumunuzu yapın.

SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “PC Dergilerinde Ocak 2008”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  berbat
  omus bence

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ben emecmua’dan 2 ytl’ye okuyorum dergileri fazlasını hak etmezler. internetten, yurtdışındaki dergilerden çeviri yazılar var. donanım forumlarındaki yazarları dergilere tercih ederim.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Açıklıyorum Pc World Gelecek Ay şişme hatun vericekmiş :D:D:D

  dergi sattırmak için neler yapıyolar ya şaka sandım girdim sitesine baktım bide 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  pcnetin kapakkonusu çok güzerl. gerçekten saklamakta fayda var. keşke kitapçık olarak verselerdi.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ben hep chıp alırdım ama bu 2-3aydır saçmalıktan başka bişe değil hep bilinen yönütemler ve kolay ele geçecek programlar sunuyorlar verdiğim paraya değmez ve artık bu dergiyi almam iyici boşlamışlar bence

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ne o ekipten biri magazine i bırakıp world e mi geçiyor?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  chipe aboneyim dergimden memnunum ara sıra kapak ilgimi çekerse pcnet alıyorum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  chip e karşı bir antipatim var.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  pcnet aldım ama pc magazine de güzelmiş

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Her ayki gibi chip aldım. Maalesef doğan dergiye geçtikten sonra pek bir şeyi kamadı. zaten çoğu yazarları diğer dergilere dağıldı. baskı kaliteside yine doğana geçtikten sonra ASIR matbaası yerine doğanın matbalarında basılmasından kaynaklanan hatalardır. Bu arada pcnet e üzülüyorum. eskiden bol bol chip e atardı şimdi ikiside aynı yayın grubunun ne yapacak kime atacak bilmiyorum. Ama şu aralar pc world ve pc mag epey yükselişteler. ben de bundan sonra o dergileride takip etmeyi düşünüyorum.
  Chip seven: e-eyup_tr

 11. SDN Okuru dedi ki:

  dergi almıyorum ama alacak olsam bunların içinden PC Magazine’i seçerdim. güzel seçilmiş konular

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Chip hariç hepsi iyi…
  Chip’teki bu düşüş nedendir anlamadım?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  PC net aldım 112 hayat kurtaran çözümün faydalı oduğunu düşünüyorum. Birçok konuda ipuçları verilmiş.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  CHIP’e abone oldum en iyisi bence. Bir de PCNET

 15. SDN Okuru dedi ki:

  dergiler yavan kaldı,internet kullanan insanları dergilerin verdikleri artık tatmin etmiyor bilgi yönünde dergiler vasatı geçemez vaziyette çalışanlarıda dahil kendilerini geliştirmeleri lazım

 16. SDN Okuru dedi ki:

  donanim kismi biraz zayif kalsa da kesinlikle BYTE diyorum… icerigi dolu dolu ve zevkle okunuyor. eger donanim dergisi istiyorsaniz CHIP alin zaten. 80 sayfa donanim var 🙂 ama zevkle okuyacak birseyler ariyorsaniz BYTE’dan sasmayin.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Byte aldım DVD harika. Hemde 2 DVD.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  4ever pcnet^^

" PC Dergilerinde Ocak 2008 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PC Dergilerinde Ocak 2008 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PC Dergilerinde Ocak 2008 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "