Okunma

PC Devri Kapanıyor Mu?


12 Ağustos 2011 Cuma 07:49
PC Devri Kapanıyor Mu?

Bugün IBM PC’lerin 30. yılı kutlanıyor. Microsoft’un da konuyla ilgili bir kutlaması olacağını dün yine ShiftDelete.Net okurlarına duyurmuştuk. Ancak IBM tarafından da konuyla ilgili bir açıklama geldi.

IBM, artık her ne kadar kişisel bilgisayar üretmiyor olsa da bugünkü PC’lerin şekillenmesindeki en büyük etken. Bundan otuz yıl önce 12 kişilik bir mühendis ekibi ilk PC’nin temellerini kurmuş oldu. Bu on iki mühendis arasında yer alan Mark Dean, IBM’in blog sayfasında yazdığı yazıda “PC’lerin oluşturulmasına yardımcı olurken çaptan düşeceğine tanıklık edecek kadar yaşayacağımı düşünmemiştim.

Ancak PC’ler bilgisayar teknolojilerine yön vermeyecek olsa da hala en çok kullanılan cihazlar olacak. Ayrıca PC’lerin yerini tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar almayacak” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bu açıklamaya göre Dean, PC’lerin akıbetinin ne olacağı konusunda henüz net bir açıklama yapmış olmasa da, bugünkü kadar büyük bir rol oynamayacağını düşünebiliriz. 

Orta Doğu ve Afrika Teknoloji Baş Yöneticisi Mark Dean, yeni fikirlerin ve sosyal medyanın bilgisayar teknolojilerine büyük bir şekilde yön verdiğine de değindi. IBM, sahip olduğu kişisel bilgisayar pazarındaki payını 2005 yılında Lenovo’ya devretti.

:: Tablet ve akıllı telefonlar PC’lerin yerini alabilir mi?

 

 
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “PC Devri Kapanıyor Mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  PCyi devirmeleri için önce pc yazılım hazırlayanları yok etmeleri gerekiyor ardından PC donanımın üreten şirketlerin kapanması gerekiyor.
  Yukardaki amcanın açıklaması tutarsız ve neden sorusuna yanıt ***** ki akıllı telefon ve oyun konsoları PC donanımın sayesinde ekmek yiyorlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  klasik bir yaşlı şirket fobisi konuşması xD yaw ıbm iyisin hoşsunda artık yaşlandın ve çok ta popüler değilsin diye pc alemine ne laf atıyorsun… pc devri seninle başladı diye seninle mi bitecek sanıyorsun git allah aşkına işine yaw…!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bilgisayarlar hiç bir zaman atıl bir teknoloji olmayacak. ancak şu anki formlarından çok farklı yapılara bürünecekleri kesin.

 4. kuntakinte dedi ki:

  2 sene daha önce doğsam yaşıt olcakmışız :/

 5. fakcakaya dedi ki:

  lüzumsuz bir açıklama olmuş…

 6. MirAge42 dedi ki:

  Hepsinin kullanım amacı farklı hepsi yolunda ilerlemeye devam eder

" PC Devri Kapanıyor Mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PC Devri Kapanıyor Mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PC Devri Kapanıyor Mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "