Okunma

PC Pazarında Dengeler Şaşıyor


20 Mart 2014 Perşembe 11:01
PC Pazarında Dengeler Şaşıyor

Windows 95’in ilk tanıtıldığı günleri, pazara çıkışını, bilgisayarlarımızın nasıl süründüğünü hatırlayanlar var mı? Tam bilgisayarlarımızı Windows 95 ile mükemmel çalışacak hale getirmiştik ki Windows 98 piyasaya sürüldü.

Bu döngü hiç değişmedi. Bu güne kadar süregeldi. Elbette daha güçlü kişisel bilgisayarlar için bizi zorlayan tek şey işletim sistemleri olmadı. Yazılımların yeni versiyonları ve oyunlar her zaman daha güçlü sistemler için üzerimizde baskı kurdu.

Şimdi çok büyük bir değişim yaşanıyor. Microsoft Windows 8.1 ile alakalı tanıtımlarında şöyle bir ibare kullanıyor; “Cihaz üreticileri daha iyi bir Windows deneyimi için düşük maliyetli bilgisayarlar üretebilecekler ve fiyat rekabetinde iddialı olabilecekler.”

Bu duruma nasıl gelindi? Aslında yazılım-donanım ikilisinin sürekli yenilenme birlikteliğini bozan kesinlikle akıllı mobil dünya oldu. Bu dünyaya zamanında giremeyen Microsoft çok iddialı bir ürün ile ortaya çıktı; Windows 8.

Amaçlanan şuydu; tek bir işletim sistemi hem akıllı telefonlarda, hem tabletlerde, hem kişisel bilgisayarlarda hem de diğer akıllı platformlarda kullanılabilsin. Ancak zamanlama da ufak bir problem oldu. Windows 8 pazara çıktığında Metro ara yüzüne hazır yeterince çok dokunmatik ekranlı cihaz yoktu. Bunu sağlayabilecek donanımlar ise yeterince ucuz değildi. Kullanıcılar dokunmatik olmak için tasarlanmış bir ara yüzü masa üstü ve diz üstü bilgisayarlarda kullanmakta zorlandılar. Microsoft iki problemi birden çözmek zorundaydı; daha ucuz makinelere girebilmek ve daha fazla kullanıcı dostu olmak.

Windows 8.1 her iki problemi birden çözmüş olabilir. Ancak bu sefer bozulan PC pazarının dengeleri olacak. Eğer daha ucuza, dokunmatik bir cihaz alabileceksek neden sürekli cihaz yenileyelim ki? Üstelik tüketici algısı her yıl yeni modellerin çıktığı bir pazardan artık sıkılmaya başladıkları yönünde değişiyor. Satın aldığınız son model bir cihazın altı ay sonra fiyatının yüzde 30 ila 40 düşmesi (her marka için geçerli değil) tüketicinin daha temkinli hareket etmesine neden oluyor.

Kısacası PC pazarında dengeler artık eskisi gibi ilerlemeyecek.

:: Siz bu dönüşüm hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarAhmet Usta

Oyun dergilerinde köşe yazarak medya dünyasına adım attı. Sonrasında yıllar çabuk gelip geçti. Şimdi ShiftDelete.Net bünyesinde yeni dönemi kurgulayan çekirdek ekipte. Soon, Very Soon (arka planda Hans Zimmer çalıyor öyle hayal edin.)
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “PC Pazarında Dengeler Şaşıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Dizüstü bilgisayarı ancak Apple yaşatabilir. Hiç bir bilgisayarda magic mouse veya track pad kadar kullanışlı bir fiziksel arayüz yok. Gerçekten sihirli çalışıyorlar. Çoklu dokunma desteğini Apple aşmış ve iyice geliştirmiş. Mağazalarda bulursanız bir iMac ve bir Macbook serisiyle karşılaştırın. İkisinde de harika çalıyor bu magic mouse ve track pad.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Uygulamayı nerden yapıyorsunuz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Artık yeni dönemde donanım ön planda ***** ön plana geç***** kullancağımız cihazlarda içinde hangi donanıma sahip olduğunu bilmediğimiz daha doğrusu merak etmeyeceğimiz döneme gireceğ***** kısmı Windows veya mac olmayacak veya Windows ***** vs İos ***** tablet ve akıllı telefon ***** dediğim son kulllanıcıyı yani bizi ***** biz akıllı telefon ve tablet kullanacağız.Bu teknolojiyi üreten insanlar yine Workstation makinelerde bu işleri ü***** pc onun için ö***** azalacaktır.Önemi azalacaktır ama profesyonel iş ile uğraşan yazılım geliştiricileri yine kullanmaya devam ***** 8 ile büyük hata yaptı pc kısmı***** hata zaten şuan Windows 8 satış göstergeleri ile görü***** donanımı geçtiği ve ön plana yazılımın geçtiğini görüyoruz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Mobil her şey değ***** pcler android gibi işletim sistemlerinin yapıldığı platformlardır.mobil cihazı mobil yapan lratikliğ***** yazmak uygulama geliştirmek hiçbir zaman o kadar ayak altına indirgenmez

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bence windows artik basarili olamayacak. Android ve İos mobil cihazlarla piyasaya iyice hakim oldu.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 20.03.2014 16:35 “KADIR INANIR”

 7. SDN Okuru dedi ki:

  6 yıl içersinde notebook ultrabook ***** tablet ve akıllı telefon ***** pc önemi ve oem parçaların fiyatları ***** onu hiç bir zaman bırakamayız.Çünkü onlar performans cihazlarıdır.Bu performansı verecek cihazlar malesef yok.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Pc dönemi ***** den kastım Masaüstüdür.Notebook netbook ultrabook değ***** mobil cihazlardır.Performans cihazları değ***** ne kadar teknoloji gelişsede hiçbir zaman notebook ultrabook lar masaüstü pc performansı ***** ve akıllı telefonlar internet tarayıcısı ön planda bu iki cihaz tüketim aracıdır.Hiçbir zaman bu iki cihazda üretim yapı***** içinde yine iş masaüstü pcye bakı***** Workstation ***** beri devam eden Mac vs Pc kapışması bitmedikçe Windows yani pc pazarına bir şey ***** 8 tutmaması nedeni ***** Workstation pc lerde mobilite değil Windows 7 gibi işletim sistemini ***** isteğide Microsoft kolay kolay yıkamaz.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  buna kim inanır

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Masaüstü pc ö***** tamamen üretim aracıdır.Bu gördüğümüz teknolojiler onun sayesinde yapılı***** zamanla önemi ***** dönemde tablet ve akıllı telefonlar ***** aşikar bir ***** ve notevook bu cihazları saymıyorum ***** kadar iyi olursa olsunlar masaüstü pc ile yarış***** bir gerçek

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Farenin devri bitmedikçe , ki bitmeyecek, PC pazarı hep olacak. Dokunmatik teknolojisinin eksiklerini fare, farenin eksiklerini dokunmatik ekran karşılar. Bu böyle devam edecek. Yaşasın PC’ler!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  2020 masaüstü pc dönemi ***** daha akıllı telefon ve tabletler ***** pazarı gittikçe düş***** istasyonu haricinde herkes akıllı telefon ve tablet ***** netbookta olduğu gibi sonu ***** yeni ürünler artık ultrabook .ultrabooklar belli bir süre artış gösterecek

 13. karacaerc dedi ki:

  Çook geniş bir konu olmak ile beraber, ucuz donanım, ideal performans konusunda başarılı bulmuyorum Windows’u. Bu konuda Google daha çok desteklenmeli bence. Browser üzerinden her işimizi halletmeliyiz. Türkiye’de internet berbat, ancak dünyanın kalanı böyle değil. Biz de zamanlara onlara uyum sağlarız. Bulut ve Chrome alt yapısı çok daha verimli bir gelecek sunuyor bize 😉

" PC Pazarında Dengeler Şaşıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PC Pazarında Dengeler Şaşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PC Pazarında Dengeler Şaşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "