PDF boyut küçültme nasıl yapılır?


19 Kasım 2019 Salı 09:42
PDF boyut küçültme nasıl yapılır?

PDF boyut küçültme, günümüzde herkesin internet sitelerinde çözümünü aradığı bir konu olmaya başladı. PDF dosya boyutu küçültme sayesinde kullanıcılar, dökümanlar ile alakalı işlerini daha kolay yapar hale gelmiş bulunmakta. Kolaylıkla birlikte, PDF boyutu küçültme, zaman kazanma noktasında kullanıcıların sıklıkla kullandığı metodların başında geliyor. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile PDF boyutunu küçültme nasıl yapılır ve hangi programlar kullanılır bunları paylaşacağız. Şimdi gelin PDF boyut düşürme işlemine biraz daha detaylı bir şekilde bakalım

pdf boyut küçültme anlatımı

PDF boyut küçültme nedir?

PDF boyut düşürme işleminden önce, PDF dosyasının ne olduğuna bir değinelim. PDF’ in anlamı “Portable Document Format” Türkçe karşılığı; “Taşınabilir Belge Formatı” anlamına gelir. Çok sık kullanılan bir dosya türü olduğu için, PDF dosya boyutu küçültme işlemi kullanıcıların çok işine yaramaktadır. PDF boyut düşürme programlı ve programsız olarak da yapılabilmektedir.

PDF boyutu nasıl küçültülür sorusunun cevabı ise, PDF boyut küçültme programı kullanmak ya da online PDF boyut küçültme sitelerinden yapılabilir diyebiliriz. Program kullanmak ya da online olarak yapmak tamamen sizin isteğinize bağlı. PDF boyutunu küçültme uygulamaları kolay bir şekilde sizlerin sorununu çözecektir. Biz de sizler için kullanımı basit ve anlaşılır olan yöntemleri derledik.

pdf boyut küçültme rehberi

PDF boyut küçültme programı kullanarak boyut düşürme

PDF dosya boyutu küçültme programı olarak Nx Powerlite” programını kullanacağız. Program oldukça basit bir mantıkla çalışıyor. Yüklediğiniz PDF dosyalarını sıkıştırarak boyut konusunda tasarruf etmenizi sağlıyor. PDF dosya boyutu küçültme için kullanabileceğiniz basit bir program olduğu için, sizlere nasıl çalıştığını ve neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Nx Powerlite ile PDF boyut düşürme

PDF boyut düşürme için oldukça iyi performans veren bu program, PDF dosya boyutunu küçültme için çok kullanışlı bir program. Vereceğimiz adresten programı indirebilirsiniz. İndirdikten sonra ise programın nasıl kullanıldığına bir göz atalım.

Program linki

Programı yukarıdaki verilen adresten indirip kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Kurulumun ardından bizi aşağıdaki gibi bir giriş karşılıyor. İşaretlenmiş noktadan “Add Files” komutunu kullanarak PDF dosya boyutunu küçültme yapacağımız dosyayı seçiyoruz. Dilerseniz PDF boyutunu küçültme için seçtiğiniz dosyayı direk programa da sürükleyip bırakabilirsiniz.

pdf boyut küçültme adımları

PDF boyut düşürme için seçtiğimiz PDF dosyası programa yüklendi. 181 MB olan PDF dosyasını küçültmek için sağ alt kısımdaki “Optimize” komutunu kullanıyoruz.

pdf boyut küçültme anlatım

PDF boyutu küçültme için kullandığımız program PDF dosyasını işlemeye başladı. Dosyanızın boyutuna ve bilgisayarınızın teknik özelliklerine göre bu işlemin süresi daha kısa veya daha uzun olabilir.

pdf dosya boyutu küçültme

PDF boyutunu düşürme işlemimiz çok iyi bir şekilde sonuçlandı. Gördüğünüz gibi 180 MB PDF dosyasını %57 oranında küçülterek 77 MB boyutuna getirdi. Bu oran, sizin dosyanızın büyüklüğüne göre değişebilir. Oldukça başarılı olan bu program sayesinde, siz de dilediğiniz PDF boyut düşürme işlemini yapabilirsiniz.

pdf boyutu küçültme

PDF boyut küçültme işlemini online olarak yapmak

PDF boyutunu nasıl küçültebilirim diye soruyorsanız, bunun için online sitelerin mevcut olduğunu da söyleyelim. PDF dosya boyutunu küçültme için kullanabileceğiniz birçok site olmakla birlikte, biz sizler için bunların arasında en beğenilen ve kullanımı kolay olanı anlatacağız. PDF dosyası boyut küçültme işleminin online versiyonunda nasıl yapıldığının detaylarına geçebiliriz.

pdf boyutunu küçültme

PDF Compressor ile PDF boyutunu küçültme

İnternette fazlasıyla PDF boyut düşürme sitesi mevcut. Fakat kullanıcılar hangisinin daha iyi olduğu konusunda pek bir fikir sahibi değil. Bu bölümde pdfcompressor sitesinden PDF dosya boyutu küçültme işlemini anlatacağız. Kullanıcılar tarafından PDF boyutu küçültme online olarak kullanılan sitelerin başında geliyor.

Öncelikli olarak siteye buradan giriş yapıyoruz.

Daha sonra karşımıza çıkan bölümde “Yükleme” diyerek PDF boyutunu küçültme işlemi yapacağımız dosyayı seçiyoruz. PDF boyutu küçültme işlemi otomatik olarak başlamış olacak. Dilerseniz PDF boyutunu küçültme yapmak için, PDF dosyanızı boş alana sürükleyerek de yükleyebilirsiniz.

pdf boyut düşürme

Yükleme işleminden sonra PDF dosya boyutu küçültme işlemine geçecek. Dosyanızın boyutuna göre işlem süresi değişkenlik gösterebilir.

pdf boyut düşürme online olarak yapmak pdf boyut düşürme nasıl yapılır

Sonuca bakıldığında ise PDF boyutu küçültme online olarak başarıyla sonuçlandı. PDF dosyası yüzde 61 oranında küçültüldü. “İndir” diyerek PDF boyut düşürme sonucu elde edilen dosyayı indirebilirsiniz. İnternet sitesi çoklu bir şekilde PDF dosya boyutu küçültme işlemini desteklemektedir. Birden fazla PDF dosyanızı siteye yükleyerek PDF boyutunu küçültme işlemlerini yapabilirsiniz.

PDF boyutu küçültme avantajları neler?

PDF boyut düşürme işleminin kullanıcılara sağladığı birçok avantaj mevcut. Bunların en başında PDF dosya boyutu küçültme sayesinde azalan dosya boyutları ile birlikte, mail ile gönderim çok daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Çoğu mail gönderim platformunda PDF dosyalarının gönderimi için bir üst sınır mevcut. PDF boyutu küçültme burada bizler için devreye girerek büyük bir kolaylık sağlamakta.

PDF dosya boyutu küçültme işleminden sonra boyutu azalmış olan PDF dosyası, daha hızlı bir şekilde görüntülenebilir. Sayfalar arasında gezinirken, sayfaların yüklenmesi için daha kısa süre beklersiniz.

İnternet ortamına yüklenecek PDF dosyaları, upload hızlarının düşüklüğünü de hesaba katarsak geç yüklenebilmekte. Fakat PDF boyutunu küçültme yapıldıktan sonra çok daha hızlı bir şekilde dosyalar internet ortamına aktarılabiliyor. Upload süresi bu işlem ile birlikte neredeyse yarı yarıya kısalmakta.

Özellikle cep telefonu ya da eBook kullanan kullanıcılar yer tasarrufu konusunda büyük bir avantaj sağladığından dolayı, PDF boyut küçültme işlemine başvuruyor. Kullanıcılar bu sayede daha fazla PDF dosyalarını kullandıkları cihazlarında depolayabiliyorlar.

pdf boyutunu nasıl düşürebilirim

PDF dosya boyutu küçültme dezavantajları neler?

PDF dosyası boyut küçültme uygulamasının avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. Bunların en başında gelen durum ise kalitenin düşmesi. PDF dosyasının boyutunu küçültme işlemi yapan program ya da siteler, PDF dosyasını sıkıştırarak kalitenin düşmesine neden oluyor. Kalitenin düşmesi en çok PDF dosyası içindeki görsellerin kalitesini etkiliyor.

Eğer PDF dosyasından baskı alınacaksa, PDF boyutu küçültme uygulaması tavsiye edilmemektedir. PDF kalitesi daha düşük olacağından dolayı, çıkacak baskının kalitesi de aynı oranda düşecektir. PDF dosyasında bulunan görsellerde bozulma oranı oldukça fazla olabilir. Bozulma oranının düşmesinde PDF dosyanızdaki görsellerin kalite oranı büyük bir rol oynamakta.

PDF boyutu küçültme işlemi gördüğünüz gibi çok karışık bir işlem olmayıp, oldukça basit ve anlaşılır bir işlem. Siz de istediğiniz PDF dosya boyutu küçültme işlemi ile PDF dosyalarınızı küçültebilir ve bir hataya maruz kalmadan anlattığımız şekilde dökümanlarınızı kullanabilirsiniz.
yazarOğuzhan Güneş

Teknolojinin, bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getiren olduğuna inanan ve doğru bilginin neleri değiştireceğini bilen Oğuzhan, bu konularda makale yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" PDF boyut küçültme nasıl yapılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PDF boyut küçültme nasıl yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PDF boyut küçültme nasıl yapılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!