Penryn Yolda, Nehalem Seneye


19 Eylül 2007 Çarşamba 13:00
ABONE OL
Penryn Yolda, Nehalem Seneye
Herkesin merakla beklediği 45 nanometre Penryn kod adlı çekirdek, aslında Core 2 Duo‘nun yenilenmiş hali diyebiliriz. Bu arada Core 2 serisi sonundaki Duo ve Quad ibareleriyle sanırız yakın zamanda vedalaşacak, dolaysıyla şimdiden ürünleri sadece numaralarıyla anmaya başlasak iyi olur. Yani diyeceğimiz o ki, sonlarındaki ekleri görmezseniz "sahte işlemci satılıyor" diye polisi aramayın.

Yeni Çekirdek, Yeni İmkânlar

Yeni Penryn 45 nanometre üretim teknolojisine sahip olmasının yanında tamamen yeni bir çekirdek değil. Esas olay, daha da olgunlaşmış 45 nanometre üretim sürecinin uygulanacağı ve 32 nanometreye geçişle bir adım daha atacak olan Nehalem kod adlı işlemciler. Yeni çekirdek, dörtten fazla çekirdeği tek bir yongada birleştirebiliyor. Burada Intel’in ölçeklenebilirliğe yaptığı vurgu sanırız artık dört ve üzerindeki çekirdek sayısının biraz daha AMD’vari bir yöntemle çözülmesini öngören bir gelişmenin sonucu.  

Intel yeni gelecek mimaride daha iyi güç yönetimi özelliklerine ve sistem yönetim niteliklerine vurgu yapmış, ki işlemciler geliştikçe onlardan beklentilerin artması kadar doğal bir şey yok. Bu eniyilemeler arasında tekrar Hyper-Threading özelliğinin yine bir şekilde rol alacağını görüyoruz.

Rekabet Kazandırır

AMD’nin HyperTransport veriyolundaki teknik başarıyı gözden kaçırmayan Intel, benzer şekilde bir işlemciden yongaya ve işlemciden işlemciye, QuickPath isimli bir veriyolunu devreye sokma niyetinde. Çok işlemcili sistemlerdeki bellek ve önbellek yönetim sistemleri konusunda sadece ek yongaları değil, işlemcilerin kendisine tümleşik yongalarla kullanma fikri, devrimsel anlamda parlak bir fikirdi. Intel’in de bu konuda önemli bir adım atıyor olması, sunucu sistemlerinde yakılacak bir şenlik ateşinin habercisi gibi görünüyor.

Bilgi İçin: Intel 
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

AMD phenom işlemcileri ***** çıkaramadılar adamlar ama kulağımıza gelen söylentiler ortalığı kasıp kavuracağı yönü***** VIA da kendi cephesinde güzel gelişmeler ***** bu rekabet kullanıcılara yarı***** de tekelci Microsoft ve intelden uzak durun derim naçizane

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Mühim olan insanların talebi olduğuna göre bu talepde ucuz,ekonomik,orta performansta olan az ısınan işlemciler olduğuna göre intel p4 den bu yana cok iyi işlemciler cıkarmaya başladı.Şimdi 3 ghz hızında 2 mb l2 cachli celeron işlemciler göreceğiz ***** kitlesi türkiyede en geniş olarak orta direk olduğuna göre intel penry işlemcilerin celeronlarını çıkarınca cok miktarda satacak demektir.
Tüketici cok pahalı cok ısınan cok elektrik yakan
cevreci olmayan işlemcileri artık evine almıyor
tabi bilinçli tü***** insanlara bakıyorum eski p4 leri bile ucuz diye sıfırolarak
piyasada elde kalanları hemen alıyor çünkü ağzı yanmamışta ***** ***** cok akım ceken işlemcilerin cabuk bozuldugunu defalarca tamirciye gidecegini hesaplamı***** başımıza geldi hiç bilgisayardan anlamadığım halde sırf işlemcilerin verdiği sıkıntılar beni deneyimli bir insan haline getirdi artık dergilerdeki yeni çıkan işlemci haberlerini ve reklamlarını cok dikkatli inceleyrek okuyorum
bunuda alın der gibi yapılan dergi reklamlarına
rağbet etmiyorum önce işlemciyi inceliyorum
kac watt ceker l2 cache yeterlimi ne kadar akım çeker ***** tavsiyem kendi ihtiyaclarına uygun işlemciyi alsınalr incelemeden
hemen dalması***** gerçekten cevreci ve ekonomık bir işlemci olacak bu belli harcadığı
guc/verim oranı***** de bunu bekliyorduk tüketinin isteklerini bundan sonra
göz önüne alır diye düşünüyoruz.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

zaten bu yenilikler yüzünden 1 senedir pentium 4 ten ayrılamadım artık 1 sene daha ayrılamıycam

" Penryn Yolda, Nehalem Seneye konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Penryn Yolda, Nehalem Seneye ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Penryn Yolda, Nehalem Seneye ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak? Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak?
  2. 2 Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi
  3. 3 BİM'de satılacak drone'u inceledik BİM'de satılacak drone'u inceledik
  4. 4 Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet! Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet!
  5. 5 Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme! Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme!
  6. 6 Apple yeni ürünlerini tanıttı! Apple yeni ürünlerini tanıttı!
  7. 7 Ali Babacan çekiminin arka planı! Ali Babacan çekiminin arka planı!
  8. 8 BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik! BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik!
  9. 9 Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme! Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme!
  10. 10 Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık! Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık!