Okunma

Periscope’un Apple davası sonuçlandı!


12 Haziran 2018 Salı 17:22
Periscope’un Apple davası sonuçlandı!

Periscope dava süreci sonlandı ve mahkeme kararını verdi. Periscope’un Google, Apple ve Twitter aleyhinde açtığı dava Periscope’un haklı bulunmasıyla sonuçlandı. Periscope başta olmak üzere Google’un ve Twitter’ın avukatlarının dahil olduğu davada, Periscope haklı bulundu ve yayınların kısıtlanması yönünde karar verildi!

Periscope dava sonucu: Periscope TV yasaklandı!

Periscope dava konusuyla gündeme geldikten hemen sonra, tüm kullanıcılar arasında “Neden dava açıldı?” sorusu yayılmaya başladı. Periscope’u temsilen davaya katılan avukat Mustafa Ocak, “Davalılar, tescilli bir markadan olmadan müvekkil şirket markasına sistematik olarak tecavüz halini devam ettirmektedir. Tecavüz halini sonlandıracak nitelikte karar alınmasını talep ediyoruz.” şeklinde ifadelerle davanın gerekçesini açıkladı.

periscope dava

Periscope davasında Twitter’ı temsilen katılan avukat Ceyda Karaoğlan’da markalarını savundu. Avukat Ceyda Karaoğlan, “Marka ihlali olduğunu düşünmemekteyiz. Zira tüketici asında davacıdan hizmet aldığını düşünürken farkında olmadan müvekkil şirket Twitter’dan hizmet alıyor değildir.” diyerek savunmasını tamamladı.

Google Inc. avukatı Tolga Ulusoy’da yine dava seyrinde savunmalarını iletti. Google avukatı Tolga Ulusoy, “Google’nin mahkeme kararı olmadan talebin gereğini yapması mümkün değildir. Alan adı sonu bölümündeki Periscope kullanımı ibaresi marka kullanımı teşkil etmez” şeklinde ifadelerle Google’yi savundu.

Apple Inc. tarafından temsilen görevlendirilen Avukat Mutlu Yıldırım ise davanın hukuka uygun olmadığını ve ilgili marka ile Apple’ın hiçbir şekilde muhatap ve sorumlu olmadığını belirterek, davanın reddini talep etti.

Karar: Pericsope TV kapatılacak!

Dava neticesinde Periscope haklı bulunarak, diğer yayıncılara kısıtlama getirilmesine karar verildi. Karar şu şekilde:

“Davalıların, davacının Türkiye Patent Enstitüsü nezdinde tescilli Periscope ibareli marka hakkına tecavüzün tespiti ile davalıların Türkiye sınırları içerisinde tecavüz oluşturan Periscope adı altındaki her türlü reklam, tanıtım faaliyetleri ile Periscope ibaresinin, tanıtım sayfalarında içerik adres bağlantılarında kullanımının durdurulmasına hükmetti.”

Mahkemenin verdiği kararın detaylarında, mobil Periscope uygulaması, @periscepocp isimli Twitter hesabı ve www.periscope.tv isimli internet sitesinin Türkiye’den erişimlerinin engellenmesine karar verildi. Bu engellemelerin yapılmadığı takdirde, tecavüz hükmünün geçerli kılınacağını ekleyen mahkeme, Türkiye’de Periscope devrinin bittiğini resmen bildiren bir karar verdi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Periscope’un Apple davası sonuçlandı!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Periscope haklı bulundu madem neden kapatılıyor benim beynim bu noktada yetersiz kaldı

  2. baca dedi ki:

    davada bile apple farklı. diğerleri haktan hukuktan, apple ise savunma bile yapmıyor 🙂 hırsızlığı normal gördükleri için muhatap bile almıyorlar

" Periscope’un Apple davası sonuçlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Periscope’un Apple davası sonuçlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Periscope’un Apple davası sonuçlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "