Periscope’un Başı Belada!


27 Haziran 2015 Cumartesi 05:00
Periscope’un Başı Belada!

Günümüzde gerek teknoloji medyası gerekse de blog kavramı büyük ölçüde video içeriğe kaymış durumda. Hatta artık internetin televizyon yayınına kafa tutabilecek potansiyele sahip olması, canlı yayınları da büyük ölçüde talepkâr kıldı. Keza yayınların yoğunluğu da bu taleplere cevap vermek üzerine oluşuyor.

Canlı yayın konseptinin internet üzerinde gerçekleştirilmesi ne yazık ki video yayınlamak kadar kolay değil. Özellikle amatör blog yazarlarının kendi kitlelerini oluşturması veya var olana mobil olarak hitap etmesi, canlı yayınla büyük uğraş ve altyapı gerektiriyor.

Periscope, artık yeni nesil canlı yayın medyası!

Bu noktada başta Youtube olmak üzere birçok video yayın sistemi, kullanıcılara kolay canlı yayın ara yüzleri sunmak için çalışıyor. Ancak mobil taraftaki uygulama yığınları arasında, bu konu ile ilgili bir boşluk olduğunu sezen Periscope, en başarılı olan mobil canlı yayın ağını iOS ile bütün kesimlerin beğenisine sundu!

15-06/26/periscope_news-detail3-1435327314.jpg

Doğru bir tespit ile kullanıcı beklentilerinin yoğunluğu, Twitter ile paralel çalışmasıyla karşılamayı başaran Periscope, her yaştan kimsenin canlı yayın yapmasına olanak tanıdı. Üstelik bu olanağı belli sınırlar içerisinde tutmamakla kaymayıp, bütün dünyadan kitlelerin ulaşabileceği bir sistem hazırladı!

Periscope Android ve iOS’te!

Kısa zamanda Twitter’ın etkisiyle de iOS cihazlarda büyük bir sevilerek canlı yapan kitle oluşturan Periscope, uzunca bir süre diğer platformlarda yer alacak mı tartışmalarına da konu oldu. Her daim Periscope bu sorulara esnek cevaplar vererek kullanıcıları tek platformla bağlı tutmayacağını hissettirdi. En nihayetinde de Android platformunda da yer aldı ve kullanıcı kitlesi birden çok daha büyük boyutlara ulaştı. Ama bu durum, Periscopu’da bir noktada zora sokmuş oldu: Kontrol ve filtreleme!

Bilindiği gibi Periscope üzerinden kolaylıkla herkes canlı yayın yapabiliyor. Herkesin istediği görüntüyü canlı yayınla tüm dünyaya açabilmesi, özellikle denetim konusunda büyük zorluk oluşturuyor.

Hali hazırda Youtube gibi sistemlerde, videoları için telif hakları veya uygunsuzlukları konusunda bir filtreleme ve şikâyet sistemi bulunuyor ve uygulanıyor. Ancak iş canlı yayın noktasına geldiğinde uygulama çığırından çıkabiliyor!

Periscope’un be denli fazla kitleye ulaşması ve herhangi bir filtreleme veya şikâyetle yayın kesme pratikliğini barındırmadığı için her kesimden insanın at koşturacağı bir iletişim yolu haline gelebiliyor.

Bu konu ile ilgili bir süre önce ilk çatlaklar telif hakları konusunda ortaya çıktı. Firmalar veya bireyler, izinsizce yayına konu olan materyallerinden memnun değillerdi. Zira belli kullanıcılar devamlı müzik veya film gibi içerikler yayınlamasının yanı sıra habersizce veya yasaklı alanlardan gelen görüntülerde yayınlara konu oluyordu.

Periscope’da yasak yayın!

Şimdi ise Periscope, tümden çığırından çıkmış bir halde! Son gelen raporlara göre Periscope üzerinden yoğun cinsel içerikli yayınların yapılıyor olmasından, vahşet, insani ve dini konulara saldırı, terörizmi ve şiddeti destekleyen ve yol gösteren yayınların yapılmasına kadar çok geniş çaplı bir pazar oluşmuş durumda.

15-06/26/periscope_news-detail2.jpg

Bu başlıklar, birçok kişi için ‘özgürlük’ olarak değerlendirilebilir. Ancak ne yazık ki Periscope kullanıcılarının yaş skalası çok geniş! Yani her yaştan kimseler tüm dünya yayınlarına ulaşabiliyorlar. Bu sebeple birçok kişi için porno, saldırı, işkence, suça teşvik ve suç öğretici içeriklerin rahatça yayınlanması, ciddi anlamda kötü sonuçlar doğuracak potansiyelde!

Periscope Yasaklanabilir!

Periscope bu konularda yoğun olarak eleştiri ve baskı altında kalmış durumda. Ne yazık ki bu duruma etkili olarak Periscope müdahale edemiyor. Ancak söz konusu yayınların böyle devam etmesi, en sonunda hükümetler tarafından el atılacak hale gelecektir. En nihayetinde ise belki de belirli ülkeler kapsamında yasaklamalar veya kısıtlamak ortaya çıkacaktır.

En kötü senaryo ile Periscope yayın hayatına kısa süreliğine, etkili bir çözüm bulana kadar ara vermeye zorlanabilir. Ancak canlı yayın söz konusu olduğunda, doğrudan bir filtreleme uygulamak büyük altyapı ve çaba gerektiriyor.

Periscope bu eleştirilere ve baskılara şimdilik sessiz kalmaya devam ediyor. Öte yandan bu eleştiriler her geçen gün kat ve kat artıyor. Zira eleştirilere konu olan içerikler de, paralel olarak gün ve gün artmaya devam ediyor!

Periscope nasıl bir yol haritası izleyecek veya nasıl bir çalışma sürdürüyor sorularının cevabını, bir süre daha öğrenmek mümkün olamayacak gibi görünüyor.

:: Periscope’da ki bu yayınlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Periscope’un Başı Belada!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ben çok şeylerle karşılaştım 4k begeni isteyip çıplak duş alan kızlardan tut ilişkiye girenlere kadar dolu insan var bari yaş sınırlaması konsa yoksa sıkıntı büyük millet izlenme rekoru için soyunuyor….

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Insanlar boyle seylerle kendini tatmin etmekten baska bir sey yapmiyor. Tamamen gereksiz bir uygulama.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  müdahale çok zor görünüyor canlı yayına

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  canlı yayında direk işleme yapamak inanılmaz zor olur , düşünsenize milyonlarca kişinin verisini canlı olarak işlemek inanılmaz bir işlem gücü ister

" Periscope’un Başı Belada! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Periscope’un Başı Belada! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Periscope’un Başı Belada! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)