Okunma

PES 2012 İnceleme


12 Ekim 2011 Çarşamba 10:50
PES 2012 İnceleme

Konami’nin yıllardır Electronic Arts ile kıyasıya bir rekabet içerisinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu rekabet dönem dönem çizginin bir diğer tarafına kayıyor bu da bilinen bir gerçek. Son dönemlerde oyunların aldıkları yorumlara bakılırsa, Konami bu rekabette Electronic Arts’a gittikçe yaklaşıyor gibi görünüyor.

PES serisi, yeni nesil konsollarla birlikte oynanışta her yıl getirdiği yeniliklerle, daha gerçekçi bir futbol deneyimi sunmayı deniyor. Bu yıl yüz animasyonlarında ve oynanışta yapılan geliştirmelerle, aslına bakarsanız oldukça gerçekçi de görünüyor.

Kendi adıma konuşmam gerekirse PES serisinden yeni nesil konsollarla birlikte hiçbir zaman zevk alamadım. Fakat Konami’nin her yıl yaptığı geliştirmeleri ve getirdiği yenilikleri de görmezden gelemem.

Şampiyonlar Ligi’ne hoş geldiniz

Öncelikle oyun modlarına değinelim istiyorum. PES 2012’de hazırlık maçları, Football Life, ayar menüsü, online oyun modları, PES topluluğu sayfası gibi öğelerden oluşan bol seçenekli bir menü karşımıza çıkıyor. Become a Legend modu da yerli yerinde duruyor.

Kupa ve ligler hazırlayarak oynayabileceğimiz bir seçenek de var. Bu sayede yapay zekaya karşı liglerde mücadele edebiliyor ya da arkadaşlarınızla kendi aranızda kupalar düzenleyebiliyorsunuz.

Eğer etrafınızda oynayacak kimseyi bulamıyorsanız, Online modları deneyebilir ve dünyanın her yerinde bulunan oyuncularla maçlar yapabilirsiniz. Fakat bu Online modlar konusuna biraz sonra değineceğim.

Biz şimdilik oyunda hangi lisansların olduğundan bahsedelim. Konami, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nin lisanslarını almış durumda. Ayrıca dört büyükler olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor da oyunda lisanslarıyla birlikte yer alıyor.

Şampiyonlar Ligi’nde iki takımımız var. Fenerbahçe ve Trabzonspor. Bu konuda Konami’nin doğru bir hareket yaptığını görebiliyoruz. Zira elemelere katılan takımlar bile futbol oyunlarında her zaman turnuvalarda yer almıştır.

Fakat lisanslı takımların yanında, birçok lisanssız takım da yer alıyor. Ayrıca yeri gelmişken değinelim, Konami kadro güncelliği konusunda yine sınıfta kalıyor. Çünkü birçok oyuncu eski takımlarında yer alıyor ama bu yazı yazılırken, Konami’nin ücretsiz bir DLC hazırladığı ve yama ile son transfer güncellemelerini de yapacağı belirtilmişti.

Oynanışa gelen yenilikler

PES 2012’nin oynanışında karşımıza çıkan yenilikler, özellikle iki analog çubuğun kullanılarak iki ayrı oyuncuyu aynı anda yönetebilmek, yüz animasyonlarında yapılan geliştirmelerle, daha gerçekçi görünen bir oyun yaratmak ve 360 derece yön sistemi daha da geliştirilerek rahatça top sürme imkanı tanımak gibi yenilikler olarak tanıtıldı.

Oyun içerisinde bu özelliklere baktığımda ise pozisyon sonrası görüntülenen tekrarların ve animasyonların oldukça gerçekçi göründüğünü söyleyebilirim. Oyuncuların şah damarlarına kadar nasıl şiştiğini görebilmek oldukça ilginç. Fakat maç içerisindeki animasyonlarda PES 2012 gerçekçilikten biraz uzak bir görünüm sergiliyor. Özellikle oyuncuların paslaşma animasyonları oldukça kötü.

Oynanışa gelen yenilikler arasında, atılan şutlar ve yapılan ortalar
sayesinde oluşan pozisyonların biraz daha gerçekçi görünmesi gibi bir durum söz konusu ama yine de çok
başarılı
olduklarını söyleyemeyeceğim. Topun biraz fazla sekiyor olması
da, pinpon topu gibi görünmesine neden oluyor.

Yine de oldukça başarılı bir oynanışa sahip diyebilirim. PES tarzı oynanışı sayesinde hızlı ve bol paslı oyunlar oynanabiliyor. Hücum ve defans anlayışları da gittikçe daha düzgün hale gelmiş. Oyunun yapay zekası başarılı. Oyuncuların yer tutma, boş alan doldurma, boşa kaçma ve maç içerisindeki boş koşuları yerli yerinde. Tabii hatalar mevcut, yamalarla bu hatalar sürekli olarak düzeltilecektir.

Eh bir de kalecilerin biraz kolay gol yediklerini belirtmek gerek. Zira tam olarak nerede problem var anlaşılamıyor ama sanırım yer tutma ve reaksiyon süreleri ile ilgili sıkıntılar yaşamış Konami.

Az önce de bahsettiğim iki futbolcu kontrolünün de teoride iyi fakat pratikte oldukça zor bir hareket olduğunu belirtelim. Öncelikle alışmak gerekiyor ve alıştıktan sonra da aşırı konstantrasyon isteyen bir hareket.

Fakat kullanabildiğinizde de oldukça etkili olduğunu söylemem gerekiyor. Harika koşular yaparak, güzel bir pasla kaleciyle burun buruna kalabiliyorsunuz. Oynanışın bol ara pas ve iyi oyuncularla ( Ronaldo ve Messi gibi) bire bir pozisyonlarda çalımlar atmaya dayandığını sıkı PES oyuncuları zaten biliyor ama yine de belirtelim.

Hatta oyunda çalım atmanın her yıl olduğu gibi yine çok kolay olduğunu da söylemek gerek. Üstüne bir de defans oyuncularıyla müdahalelerde yapılan ufak değişiklik eklenince, hızlı oyuncularla topu alıp kaleye kadar koşabildiğiniz gerçeği ortaya çıkmış.

Atmosferin dışına çıkıyoruz

Oyunun seslerine ve müziklerine de değinelim. Çalan müzikler elektronik tabanlı ve kafa şişirmiyorlar. Hatta güzel denebilecek düzeydeler. Elektronik müzikten hoşlananlar için artı bir özellik olabilir. Sesler ise tokluk hissinden uzaklar. Özellikle maç içerisinde tezahüratlar ve spiker konuşmaları yavan geliyor kulağa. Müziklerin başarısı, seslere pek yansımamış denebilir.

 

Konami yıllardır bir Japon firması olmasından kaynaklı olarak olsa gerek, atmosfer yaratımı konusunda pek başarılı olamamıştı. Maç içerisinde tribünlerin pozisyonlara verdikleri tepkiler hep boğuk tonlarda olduğundan insanı içine çekemiyor. Fakat maça girişte yer alan animasyonlar ve grafikler çok güzel. Yine de toplamda kötü bir maç içi atmosfer var.

Online oyunların atmosferinde de bazı sıkıntılar var. Öncelikle bu modlar biraz zayıf kalmış gibi görünüyor. Özellikle çeşitliliğin olmaması ve oynadığınız maçlarda “Lag” problemleri yaşıyor olmanız oldukça can sıkıcı olmuş. Fakat bu tür şeyler, yamalarla çözülebiliyor ve Konami gereken müdahaleyi yapacaktır diye umuyorum.


Konami’nin bu yıl oyuna eklediği yeni servisi MyPES, Online olarak yaptığınız mücadelelerin istatistiklerini tutuyor ve bunları videolar ile birlikte yayımlayabiliyor. Hem de hiç zorluk çekmeden direkt olarak Facebook üzerinden bu işlemi gerçekleştiriyor. MyPES uygulamasına bu linke tıklayarak ulaşmanız ve uygulamayı önce kayıt olarak aktif hale getirmeniz gerekiyor.

Ardından oyunun menüsü içerisinde aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak kendinizi fişletebilir(!) her yaptığınız şeyin Facebook’unuzdan yayımlanmasını sağlayabilirsiniz. Tabii bu fikir de henüz beta aşamasında olduğundan birçok eksiği ve çalışmayan noktası var ama Konami bu sisteme oldukça ağırlık verecek gibi görünüyor.

Yavaş yavaş da son sözlerime geliyorum. PES 2012, bu yıl da biraz gölgede kalmış durumda. Tanıtım ve basın desteğini arkasına alan FIFA 12, tam gaz yoluna devam ederken, PES serisine olan ilgi dünyanın çoğu ülkesinde bu yıla kadar yavaş yavaş azalıyordu. PES 2012 ile birlikte bu düşüş yerini yükselişe bırakacaktır. Zaten ülkemizde bu durum farklı ve PES hala PlayStation kafelerin en önemli silahlarından biri.

Konami bu yıl yerinde saymadan, kendini geliştirerek bir oyun hazırlamış. Şahsi fikrimi soracak olursanız ben iki oyunu da oynamanızı ve sonra karar vermenizi söyleyebilirim. Eğer sıkı bir PES hayranıysanız, bu oyundan da oldukça zevk alacaksınız. FIFA 12 ve PES 2012 bu yıla oldukça iyi çalışarak hazırlanmış.

Eğer Online oyun sistemlerindeki problemler hızlıca çözülür ve bu yazı yayımlandığında kadro güncellemeleri ile ücretsiz indirilebilir içerik de hazır halde olursa, çok daha başarılı bir PES versiyonu ile karşı karşıya olduğumuzu anlayabiliriz.


Tercih yine de sizin, oynayın ve öyle karar verin. İyi oyunlar dilerim.

Artılar: Bir futbol oyunu olması nedeniyle bir yıl boyunca oynanacaktır. Yeni kontrol sistemleri güzel olmuş. Yüz animasyonları ve grafikler oldukça başarılı.  Müzikler kulağa hoş geliyor.

Eksiler: Pas animasyonları kötü. Ses ve atmosfer konusunda sınıfta kalıyor. Online özelliklerinde problemler var ve Lag yaşanıyor.

Puan: 8/10

:: PES oyuncusu musunuz yoksa FIFA oyuncusu mu?

Normal
0

21

false
false
false

TR
X-NONE
X-NONE

Konami’nin yıllardır Electronic Arts ile kıyasıya bir
rekabet içerisinde olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu rekabet dönem dönem çizginin
bir diğer tarafına kayıyor bu da bilinen bir gerçek. Son dönemlerde oyunların
aldıkları yorumlara bakılırsa, Konami bu rekabette Electronic Arts’a daha da
yaklaşıyor gibi görünüyor.

PES serisi, yeni nesil konsollarla birlikte oynanışta her
yıl getirdiği yeniliklerle, daha gerçekçi bir futbol deneyimi sunmayı deniyor.
Bu yıl yüz animasyonlarında ve oynanışta yapılan geliştirmelerle, aslına
bakarsanız oldukça gerçekçi de görünüyor.

Kendi adıma konuşmam gerekirse PES serisinden yeni nesil
konsollarla birlikte hiçbir zaman zevk alamadım. Fakat Konami’nin her yıl
yaptığı geliştirmeleri ve getirdiği yenilikleri de görmezden gelemem.

Şampiyonlar Ligi’ne hoş geldiniz

Öncelikle oyun modlarına değinelim istiyorum. PES 2012’de
hazırlık maçları, Football Life, ayar menüsü, online oyun modları, PES
topluluğu sayfası gibi öğelerden oluşan bol seçenekli bir menü karşımıza
çıkıyor. Become a Legend modu yerli yerinde duruyor.

Kupa ve ligler hazırlayarak oynayabileceğimiz bir seçenek de
var. Bu sayede yapay zekaya karşı liglerde mücadele edebiliyor ya da
arkadaşlarınızla kendi aranızda kupalar düzenleyebiliyorsunuz.

Eğer etrafınızda oynayacak kimseyi bulamıyorsanız, Online
modları deneyebilir ve dünyanın her yerinde bulunan oyuncularla maçlar
yapabilirsiniz. Fakat bu Online modlar konusuna biraz sonra değineceğim.

Biz şimdilik oyunda hangi lisansların olduğundan bahsedelim.
Konami, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nin lisanslarını almış
durumda. Ayrıca dört büyükler olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe,
Galatasaray ve Trabzonspor da oyunda lisanslarıyla birlikte yer alıyor.

Şampiyonlar Ligi’nde iki takımımız var. Fenerbahçe ve Trabzonspor.
Bu konuda Konami’nin doğru bir hareket yaptığını görebiliyoruz. Zira elemelere
katılan takımlar bile futbol oyunlarında her zaman turnuvalarda yer almıştır.

Fakat lisanslı takımların yanında, birçok lisanssız takım da
yer alıyor. Ayrıca yeri gelmişken değinelim, Konami kadro güncelliği konusunda
yine sınıfta kalıyor. Çünkü birçok oyuncu eski takımlarında yer alıyor ama bu
yazı yazılırken, Konami’nin ücretsiz bir DLC hazırladığı ve yama ile son
transfer güncellemelerini de yapacağı belirtilmişti.

 

 

Oynanışa gelen yenilikler

PES 2012’nin oynanışında karşımıza çıkan yenilikler,
özellikle iki analog çubuğun kullanılarak iki ayrı oyuncuyu aynı anda
yönetebilmek, yüz animasyonlarında yapılan geliştirmelerle, daha gerçekçi
görünen bir oyun yaratmak ve 360 derece yön sistemi daha da geliştirilerek
rahatça top sürme imkanı tanımak gibi yenilikler olarak tanıtıldı.

Oyun içerisinde bu özelliklere baktığımda ise pozisyon
sonrası görüntülenen tekrarların ve animasyonların oldukça gerçekçi göründüğünü
söyleyebilirim. Fakat maç içerisindeki animasyonlarda PES 2012 gerçekçilikten
biraz uzak bir görünüm sergiliyor. Özellikle oyuncuların paslaşma animasyonları
oldukça kötü.

Yine de oldukça başarılı bir oynanışa sahip diyebilirim. PES
tarzı oynanışı sayesinde hızlı ve bol paslı oyunlar oynanabiliyor. Hücum ve
defans anlayışları da gittikçe daha düzgün hale gelmiş. Oyunun yapay zekası
başarılı. Tabii hatalar mevcut, yamalarla bu hatalar sürekli olarak
düzeltilecektir.

Az önce de bahsettiğim iki futbolcu kontrolünün de teoride
iyi fakat pratikte oldukça zor bir hareket olduğunu belirtelim. Öncelikle
alışmak gerekiyor ve alıştıktan sonra da aşırı konstantrasyon isteyen bir
hareket.

Fakat kullanabildiğinizde de oldukça etkili olduğunu
söylemem gerekiyor. Harika koşular yaparak, güzel bir pasla kaleciyle burun
buruna kalabiliyorsunuz. Oynanışın bol ara pas ve iyi oyuncularla ( Ronaldo ve
Messi gibi) bire bir pozisyonlarda çalımlar atmaya dayandığını sıkı PES
oyuncuları zaten biliyor ama yine de belirtelim.

Atmosferin dışına çıkıyoruz

Oyunun seslerine ve müziklerine de değinelim. Çalan müzikler
elektronik tabanlı ve kafa şişirmiyorlar. Hatta güzel denebilecek düzeydeler.
Elektronik müzikten hoşlananlar için artı bir özellik olabilir. Sesler ise
tokluk hissinden uzaklar. Özellikle maç içerisinde tezahüratlar ve spiker
konuşmaları yavan geliyor kulağa. Müziklerin başarısı, seslere pek yansımamış
denebilir.

Konami yıllardır bir Japon firması olmasından kaynaklı
olarak olsa gerek, atmosfer yaratımı konusunda pek başarılı olamamıştı. Maç
içerisinde tribünlerin pozisyonlara verdikleri tepkiler hep boğuk tonlarda
olduğundan insanı içine çekemiyor. Fakat maça girişte yer alan animasyonlar ve
grafikler çok güzel. Yine de toplamda kötü bir maç içi atmosfer var.

Online oyunların atmosferinde de bazı sıkıntılar var.
Öncelikle bu modlar biraz zayıf kalmış gibi görünüyor. Özellikle çeşitliliğin
olmaması ve oynadığınız maçlarda “Lag” problemleri yaşıyor olmanız
oldukça can sıkıcı olmuş. Fakat bu tür şeyler, yamalarla çözülebiliyor ve
Konami gereken müdahaleyi yapacaktır diye umuyorum.

Konami’nin bu yıl oyuna eklediği yeni servisi MyPES, Online
olarak yaptığınız mücadelelerin istatistiklerini tutuyor ve bunları videolar
ile birlikte yayımlayabiliyor. Hem de hiç zorluk çekmeden direkt olarak Facebook
üzerinden bu işlemi gerçekleştiriyor. MyPES uygulamasına bu linke tıklayarak
ulaşmanız ve uygulamayı aktif hale getirerek kayıt olmanız gerekiyor.

Ardından oyunun menüsü içerisinde aynı kullanıcı adı ve
şifreyi kullanarak kendinizi fişletebilir ve her yaptığınız şeyin
Facebook’unuzdan yayımlanmasını sağlayabilirsiniz. Tabii bu fikir de henüz beta
aşamasında olduğundan birçok eksiği ve çalışmayan noktası var ama Konami bu
sisteme oldukça ağırlık verecek gibi görünüyor.

 

Yavaş yavaş da son sözlerime geliyorum. PES 2012, bu yıl da
biraz gölgede kalmış durumda. Tanıtım ve basın desteğini arkasına alan FIFA 12,
tam gaz yoluna devam ederken, PES serisine olan ilgi dünyanın çoğu ülkesinde bu
yıla kadar yavaş yavaş azalıyordu. PES 2012 ile birlikte bu düşüş yerini
yükselişe bırakacaktır. Zaten ülkemizde bu durum farklı ve PES hala PlayStation
kafelerin en önemli silahlarından biri.

Konami bu yıl yerinde saymadan, kendini geliştirerek bir
oyun hazırlamış. Şahsi fikrimi soracak olursanız ben iki oyunu da oynamanızı ve
sonra karar vermenizi söyleyebilirim. Eğer sıkı bir PES hayranıysanız, bu
oyundan da oldukça zevk alacaksınız. FIFA 12 ve PES 2012 bu yılı oldukça iyi çalışarak
hazırlanmış.

Eğer Online oyun sistemlerindeki problemler hızlıca çözülür
ve bu yazı yayımlandığında kadro güncellemeleri ile ücretsiz indirilebilir
içerik de hazır halde olursa, çok daha başarılı bir PES versiyonu ile karşı
karşıya olduğumuzu anlayabiliriz.

Tercih yine de sizin, oynayın ve öyle karar verin. İyi oyunlar
dilerim.

Artılar: Bir futbol oyunu olması nedeniyle bir yıl boyunca
oynanacaktır. Yeni kontrol sistemleri güzel olmuş. Yüz animasyonları ve
grafikler oldukça başarılı.  Müzikler
kulağa hoş geliyor.

Eksiler: Pas animasyonları kötü. Ses ve atmosfer konusunda
sınıfta kalıyor. Online özelliklerinde problemler var ve Lag yaşanıyor.

Puan: 8/10

:: PES oyuncusu musunuz yoksa FIFA oyuncusu mu?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

41 yorum - “PES 2012 İnceleme”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  pes her zaman iyidir fifa oynayan 1 ay pes unutur fifanında öyle özelgi war

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kendi adıma konuşayım FIFA 2005 benim için efsanedir!Kimse FIFA‘yı küçümsemesin çünkü ilk o vardı! PES dediğimiz oyun çok güzel ama hakem hataları,lisansları alınamamış ligler,takımlar vs. ve oyun modlarındaki eksik yönler oyunu oynanmaz hale ***** bu karşılaştırma sizi yanıltmasın,arkadaşlarla oynanan oyunlarda ve uzun vadede(yani uzun süre oynamak sizi sıkmaz,aksine sizi oyuna bağlar!) PES açık ara önde!!! FIFA da PES de kendi sahalarında iyi birer futbol oyunu…illa bir şeyleri karşılaştırmak istiyorsanız çağırın arkadaşlarınızı açın FIFA‘yı ya da PES‘i becerilerinizi test edip oyun zekalarınızı karşılaştırın 😉

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yaklaşık 15 yıldır futbol oyunları oynayan biri olarak ben herzaman pes derim. çünkü bana göre gerek ikili mücadeleelr olsun gerekse diğer etmenler olsun herzaman bir adım öndedir. fifa serileri bana hep ruhsuz gelir top adeta balon gibidir ama peste 35 m civarından attığınız muhteşem bir golün coşkusunun dünyada karşılığı yok

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar ben amerika’dan yaziyorum burda yuzlerce insana sordum fifa 10 ile 15 yas arasi cocuklar icin pes tam bir zeka oyunu oyunu anlamak icin once 8 ay oynamaniz gerekiyor herkes alismis savas oyunlari gibi herkesi vurup tek basina sehirleri fet etmeye pes’i sadece oyun olarak gormeyin gercekte nasil futbol oynuyorsaniz onu yapin zor ama ogrenince harika birakin fifa’yi falan game plane herseyi anlatiyor pes’le game plane yaparken bile hersey belli oluyor fifa tam bir komedi kimse kusura bakmasin hic biri babamin firmasi degil para veriyoruz bedava almiyoruz hangisi iyiyse onu oynariz ama suan pes en az bu zihniyetle giderse 20 yil daha pes oynariz biz… Birde fifa cok satiyor diyorlar onlarada sunu diyorum toyota’da bmw den cok satiyor ama iyi oldugundan degil:)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  fifa gerçek futbol pes yapay futbol

 6. SDN Okuru dedi ki:

  furkan sevi sefin oyun lar yok kapat pes2012

 7. SDN Okuru dedi ki:

  🙂

 8. Yersu Gök dedi ki:

  FİFA 2012:

  Fifa 11 baya iyiydi, fifa 12 ise çok daha iyi. Bir sürü şeyi gelişmiş. Özellikle grafik ve yüz benzetmeleri çok gelişmiş. Ben bu seneye kadar hep fifayı tutmuşumdur. Gerek atmosfer gerek grafik ve oynanış olarak hep önde bulmuşumdur. Peside fazla oynamamışımdır, çünkü önyargılıydım. Fakat bu sene Pes 12yi oynadığımda çok şaşırdım. Çok beğendim. Fifa 12 çok daha gelişmiş fakat pes 12 gerçek maçta gibi hissettiriyor insanı. Arkadaşla çok zevk veriyor. Fifada o zevki alamıyorum. O yüzden en iyisi bence pes 12

 9. SDN Okuru dedi ki:

  neyın tartışmasını yapıyonuz kı adamlar oyun yapıyo para kazanıyo sız burda boş muhabbet yapıyonuz cıkın oyun salonlarına bakın oyun satışlarına bakın kım daha cok kullanıyo kım daha cok hangı oyunu oynuyo nokta bıttıı ve pes 12 göruntru kalıtesı harıc guzel bı oyun guzel bı oyun oynamayı ve bundan arkadaşıyla keyıf almasını bılene

 10. SDN Okuru dedi ki:

  pes yapay zeka ve gerçekçilik üzerine çalışıyor. oyunu zorlaştırıyor . ama öğrendikçe hoşunuza gidiyor. her hareket bilinçli yapılıyor. defans yapmak zor değil rt x basılı tuttuğunuz zaman adam sizi geçemiyor pas yapmak zorunda kalıyor sadece x’e basılı tutarsanız alamıyorsunuz. şut olayına gelince pozisyona göre iyi veya kötü sut çekiliyor. ronaldo dahi olsa her pozisyonda vurulan top füze gibi kaleye gitmez. gerilip vurulunca ve rahat pozisyonlarda iyi şut çekiliyor. benim tek beğenmediğim nokta kaleciler. basit gol yiyorlar ve atlayışların gerçekçiliği yok . her şutta gerçekte bilerek gol yiyen bir kaleci hissi veriyor. grafiklere gelince; hayır hayır konuşmaya bile gerek yok en iyisi pes 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  FİFA NE YA …PES DEN İYİSİ YOOOOK..

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Sistem Yetse Alıcam Ekran Kartı :Sss
  360 derece ve lisans gelse tam olur

 13. SDN Okuru dedi ki:

  #1- Incelemeyi yapan arkadas malesef sinifta kalmis, inceleme gercekten tutarsiz laflarla bezeli, en basit ornek “Eğer Online oyun sistemlerindeki problemler hızlıca çözülür” PES’in update lerinin nasil zor yapildigindan cok haberdar degil #2- Turkiye’de en cok tutulan ve oynanan oyun PES’tir, cunku Turk oyun severlerimiz online cok fazla oynamadiklari ve PS2 ve PS3 online oyun destegini cok sonra cikarmasi bunlara gerekce diyebiliriz #3- PES 6 bana gore PES serisinin zirvesidir ozellikle 256K internet baglantisiyla puruzsuz , lagsiz bir mac deneyimi acisindan #4- PES 10 yil once Fifa yi gecti diyenler o donem icin haklilar, ancak Fifa 09’dan beri 3 yildir PES’i gecti diyebiliriz #5- Yillara gore kendi oyun aliskanligimi anlatayim her zaman konsolda ve orjinal oyun kullanmisimdir; (Oyunlarin versiyonu degil aldigim yillari ifade etmektedir) #2003: FIFA ve PES, #2004: PES, #2005: PES, #2006: PES, #2007: PES, #2008: FIFA, PES, #2009: FIFA, PES, #2010: FIFA, #2011: FIFA .. durum bu sekilde..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bana pes 2012 nin gercekci yanlarını söyleyin grafik falan demeyin

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bu oyun ve oyunlar harikadir bizim için

 16. SDN Okuru dedi ki:

  pes 2009 bir facia idi arapası hızlı koşu ve gol durdurmak imkansızdı.pes2010 da bu düzeltildi biraz daha gerceğe yakınlaştı.fifa10 ilgimi çekti ve aldım ve oynadım.otomatik falso vardı bu komikti:)fifa 11 ise biraz daha ***** ise bugune kadar oynadıgım(fifa99 dan 2010 a,winningeleven 1,2,3 pes 06,pes11)en iyi gerceğe yakın futbolanlayışı vardı.pes2012 için artık bu iş gerçek futbol olur beklentisi içindeyken tamamen hayal kırıklığı oldu tam bir oyuna dönmüş.halen gerçeklik arıyorum ama bulamıyorum bence olmamış.fifa2012 i yi daha denemedim deneyip göreceğiz

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de bir zamanlar FIFA hayranıydım, 2005’ten 2009 a kadar FIFA’nın üstünde oyun mu var diyodum.. Ta ki PES10 ile FIFA10 u aynı anda oynayana kadar.. Grafik, gerçekçilik ve yenilik adına her alanda PES önde, fakat bir gerçek var ki, PES te attığım ilk gollerin gol olduğunu anlamak için rakibin santra yapmasını bekliyordum.. Çünkü, hiç atmosfer yok.. PES 11’de yepyeni bir oyun tarzı geldi.. Önce ben de beğenmedim fakat PC’de sürekli olarak oynanınca zevk veriyor.. Aynı sene FIFA11’i de aldım.. Çünkü PES’teki en büyük sorun lisans problemi.. Şampiyonlar Ligi ve Football Life uygulaması ile de PES önde.. Artık FIFA sarmıyor, çok yapay.. Pes’teki olağanüstü gerçekçilik büyük bir artı..KONAMI gelen şikayetler üzerine PES 12 de duran topları düzeltmeye çalışmış, fakat şimdi de çok kolay gol atılıyor.. KONAMI bu çizgiyi tutturamamış..

 18. SDN Okuru dedi ki:

  pes iyice kötüye gitmeye basladı rakip takımdan top nasıl alınır aldıgın zaman faul almadıgın zaman her oyuncu messi gibi gider her frikik gol olmak zorunda değil dandik takımla bile paslar kötü rakip takım her adama markaj uygulamıs her adam mac boyunca köpek gibi kosuyo topa yakındaki adam kosmuyo otomatik mal mal bakıyo arapaslarda hep rakibe takılıyo biz markaj ayarları yapsak bile markaj yok su forvetleri bi forvete gönderremedim ortasahada dolasıyo her sey basit gol atmaları top kapmaları frikikler fauller hakemler iyice taraflı olmus adam bana takılıp düşüyo faul frikik gol bir mac bu kadar basit olmaz ayrıca oyunu zorlaştırmak sacmalamak anlamına gelmez hep pes serisi oynarım ama bu gidişle zor

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Pes 12 kesinlikle rezalet fifa 12 cok daha zevkli cok daha gercekci cok daha oyuncuyu ceken bir oyun pes 11 ve pes 12 arasinda fark yok otun dedigin fifa gibi olur

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Doğrudur PES, FIFA’yı yakalayıp geçeli 10 yıl oldu. Ama Sonrasında FIFA, PES’i yakalayıp geçeli de 3 yıl oldu. Bir oyunu sevdiğiniz onun diğerinden daha iyi olduğunu göstermez. Bütün dünyadaki oyun dergileri ve siteleri FIFA’nın daha önde olduğunu düşünüyor ve ben de aynı fikirdeyim ama kim hangisini seviyorsa onu oynasın kardeşim. Bir oyunu seviyorsunuz diye diğerini yerin dibine sokmaya gerek var mı? Her iki oyunun da üzerinde büyük emek var ve saygı duyulmalı. Düşünün bakalım siz yapımcı olsanız ve biri sizin yaptığınız oyuna “Berbat” “Rezalet” “Çok kötü” gibi yakıştırmalar yapsa ne düşünürdününz?

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Fıfa Ne Ya Alayına Pes

 22. SDN Okuru dedi ki:

  oha yuh

 23. SDN Okuru dedi ki:

  her halde pes 2012

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Pes i herkes oynayamı***** dönük adamla sonuna kadar doldurup gol atma meraklıları beğ***** fifa oynayın.***** 1 de winning eleven ***** ikili mücadeleler bile fifa dan daha ***** fifaya yetişip geçeli 10 yıl ***** dünyasında yaşıyolar

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Ya arkadaşım oyuna zor ***** den topu kapamıyorum diyenler kendi adına konuş***** yeni yeni zevk almaya başladım.en zorunda oynayıp pc yi çok rahat ***** oyunu üst seviyede oynamak zorunda değ***** kolay seçeneği seçin oynayın.bırakında zor seçeneğe ihtiyacı olanlar için zoru ***** parasıyla daha zor seçenek var onda oynuyorum çokda rahat kapıyorum ***** zorunda biz oynayalım.sen kolayında ***** zorunda oynarsın.herkes en zorunda oynamak zorunda değ***** sitede aynı tarz yorumlar var onların yüzünden oyunu yine kolay yapcaklar zevk almıcaz oyundan.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  oyunlar gerçek olsa, her gün on kez ölürdüm 🙂

 27. SDN Okuru dedi ki:

  yama çıktı zaten. 11 ekimde güncellemeyi indirdim.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Ya Fifa Pes in yolunda ilerleyerek şimdiki oyun yapısına kavuştu.. Hala kalkım konami EA ya yaklaştı demiyrolar mı çıldırıyorum ya.. Winneng Eleven 2000 vardı bi zamanlar.. O yun bile Fifa ya 10 basmıştı.. Neden bahsediyo bu millet anlamıyorum.. FİFA 12 TAMAM GÜZEL AMA HALA FUTBOLCULAR SANKİ ÇİM üzerinde kaykay yapmaya çıkmışlar gibi.. Pes her yönüyle süper olmuş… Pes 11 tamam kötüydü. Sebebide yeni bi oynanış sistemine geçtikleri içindi. Ama şimdi 12 harika diyorum fifa 12 den daha iyi bir oyun.. Kimse yadırgamasınn…

 29. SDN Okuru dedi ki:

  resimle inçelememi olur videolu inceleme bekliyoruz

 30. SDN Okuru dedi ki:

  ilk önce fifa’yı oynadım begenmedim sonra pes oynadım hala oynuyorum pes diyorum başka bişey demiyorum…

 31. platonik dedi ki:

  Pes in atmosferi hep aynı zaten. Fifa ya bu konuda diyecek yok, çok iyi çalışmışlar.

  Reklamlarda da dediği gibi;

  Love football play football

 32. aykutyenihan dedi ki:

  bu balon lafıda bitmedi gitti şimdiye kadar oyunlarda yapılmış en iyi fizik bu bence, topun hareketleri tepkileri vs önyargıdan oluyor bunlar başka bişeyden değil diye düşünüyorum. Daha şimdi bir sanş daha vereyim dedim pes12 açtım ama olmuyor arkadaş fifadan sonra adamların robot gibi köşeli hareketleri, hiç gerçekçi olamyan dönüşler, paslaşmalar,şutlar.. üstüne hep aynı tonda gelen maçla alakasız gürültü atmosfer diye bişey yok bide bu yıl bulanık bir görüntü yapmışlar akıllarazarar… lafın kısası iki oyun arasındaki fark kapanacak gibi değil en az 3-5 sene.

 33. fergan dedi ki:

  fifa da topu bi türlü sevemedim bi balon hissi var hep

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Pes her zaman için zoru sevenlerin oyunu olmuştur,Bundan sonrada böyle kalır.Bu sebeple,PES vazgeç***** oyundan bile sayamam…
  Ayrıca Pes 12 oynanış olarak çok sağlam bir oyun olmuş,Kupalara başladık bile.

 35. Burakfrcsgzl dedi ki:

  Alayına FIFA . Pes ne ya oyun mu.

 36. aykutyenihan dedi ki:

  fifayı herkes oynayamaz ama alıştıktan sonra da pes kimseyi sarmaz.

 37. mylife.eg dedi ki:

  Fifaya alışamadım bi türlü pes 2012 oynuyom ara pas die bişi yok resmen

 38. SDN Okuru dedi ki:

  çok kötü bir inceleme olmuş, anımasyondur atmosferdir kadrolardır vs derken 4 sayfa dolmuş. Değinilmesi gereken hususlar; 1) yapay zekadaki devrim 2)Defans yapmadaki düzenlemeler, gerçekten konsantrasyon gerekiyor. X’e basık tutmak hiçbir işe yaramıyor 3)Hava topları ve ortalardaki değişim, çok daha güzel ve gerçekçi pozisyonlar oluşuyor 4)oyuncu kondisyonları daha gerçekçi olmuş 5)çalım atma mevzusu biraz abartılmış sanki, kolay adam geçiliyor. 6)kaleciler sanki biraz unutulmuş, çok gol yiyorlar.

  Kanımca yukarıdaki konular açılmadan yapılan inceleme, inceleme olamaz.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın yazar Murat Sağlam da PES dersine iyi çalışmamış. Bir FIFA incelemesini okuyun bir de PES incelmesini. FIFA’da kaç maç yaptığını bile söylemişti. FIFA’nın her şeyini iyisiyle kötüsüyle ortaya koy. PES’e gelince oynayın karar verin diye topu bize at. Ben de bu oyun incelemesine PES diyorum

 40. 1ruby1 dedi ki:

  Pes etti artık 😉

 41. S_T_A_L_K_E_R dedi ki:

  Şu resmi yama çıksın oyuna tekrar bir bakmak lazım. Özellikle bilgisayar yönetimindeki oyuncudan top kapamama ve ceza sahası önünden neredeyse her frikiğin gol olması problemlerini biraz düzeltmelerini bekliyorum. Messi topu alıp bütün defansımı al aşağı ediyor. Tamam iyi oyuncu ama, üç kişi formasından çekerken de sanki yanında hiç kimse yokmuş gibi alıp gitmesin.

" PES 2012 İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PES 2012 İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PES 2012 İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "