Okunma

Peter Carl Fabergé Kimdir? Öğrenelim!


30 Mayıs 2012 Çarşamba 05:10
Peter Carl Fabergé Kimdir? Öğrenelim!

Aşağıda gördüğünüz harika logo Google tarafından Peter Carl Fabergé için hazırlandı. 30 Mayıs 1846’da Saint Petersburg’da doğan mücevher tasarımcısı sanatçının en meşhur eseri, babası tarafından yapılan ancak sanatçının kendisi tarafından geliştirilen Feberge Yumurtaları.

Sanatçının bu eserlerinin büyük kısmı Amerika‘daki müzelerde sergilenirken, küçük bir kısmı da şu anda Kremlin Sarayı‘nda Rusya‘da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Yumurtaları izleyelim

#Karl-Gustavovich-Faberge.flv#

Bir sonraki sayfada, sanatçının bazı eserlerine ait fotoğrafları göreceksiniz.

Örnek eserler

   

Peter Carl Fabergé tarafından yapılan ve Madonna Lily veya Lilyum Buketi olarak adlandırılan eser.

El değiştiren mağazası

Sanatçı tarafından kurulan ancak daha sonra Bolşevik İhtilali‘nin ardından kamuya devredilen mağazalardan biri. Fotoğraf, 1893 yılında Moskova‘da çekildi.

Bir sonraki sayfada Peter Carl Fabergé belgeselini izleyeceksiniz.

Peter Carl Fabergé belgeseli

Peter Carl Fabergé için hazırlanan İngilizce belgeseli aşağıdan izleyebilirsiniz.

:: Google’ın bu logolarla sanatçıları tanıtması hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

41 yorum - “Peter Carl Fabergé Kimdir? Öğrenelim!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  şahane eserler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Satılmış tipler var aramızda istanbul dan defolun

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Italya ya hiç gitmedim galiba,

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Paskalya yumurtası oynamanın en üst sanatsal yöntemi, sanırım bu yetmisucuncu millet. Ömründe kuran okumamış bize türkçe oku diyor, sen bi müslüman ol öyle konuş. Istanbullu fethii hafife alan zihniyeti anlıyorum muhtemelen yunan asıllı vatandaş yahut ermeni ondan dolayı biraz kararsizlar, fakat müslümanlar üç fethi onemser. Mekke kudüs ıstanbul, müslüman insan google den daha iyisini halkın hizmetine sok sonra kendi tarihini yaz eleştirme elin california li gölgesinin.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Lütfen biraz global düşünün. FATİH SULTAN MEHMET ve İstanbul’un fethi önemli bir izdir tarihte, ancak biz Türk’leri ilgilendirir. Google dünya firması 72 millete hitap ediyor. Körü körüne inanıp her duyduğunuz safsataya biyad edeceğinize, birazda bilimle ilgilenin. ALLAH (CC) akıl vermiş fikir vermiş. Açın bir kez olsun Kur-an’ı Türkçe okuyun ve iyice anlayın. Arap harfi öğrenmekle Arapça çözülmez. Okuduğunuzun anlamını öğrenin. Harf devrimini yapan Atatürk’e de bir fatiha okuyun.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yorumcular siz önce bu faşistliğinizden silkelenin

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Talan edilen yeşil alanları, bitmez tükenmez gecekonduları, eksik alt yapısı ve sahil şeritlerini kirleten on binlerce mangal yelleyeni düşündükçe; “fetih edilmese daha mı iyi olurdu acaba” diye demeden de edemiyor insan hani. Öyle ya, İstanbul’un bir dünya mirası olduğu düşünülürse, örneğin: İtalyanların elinde olsa çok daha iyi mi olurdu acaba? diye kendi kendime mırıldanmadan duramıyorum. İyi niyetli biriyim ne de olsa; insanım yani…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi kanka

 9. SDN Okuru dedi ki:

  süperler

 10. SDN Okuru dedi ki:

  fermuarın icat edilişini bile hatırlayan google’ye , istanbul’un fethi zor geldi …

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hayırlı akşamlar, şimdi fetih sözcüğünün neden yeri kalmamalı diyorsun bunu anlayamdım fakat doğrudur İstanbul birdaha ***** gönüller fethedilir ,İstanbulun fethi tabiki çok önemli düşünülmeli fakat bizim gibi anlam çıkarmalarını beklemek de doğru değil fakat bazı yöntemler ile seneye de olsa fetih doodle u buraya ***** yaşındaki kardeşimi de tebrik ediyorum iyi ***** daha iyi anlatmanın zamanı ***** lider gücü TÜRKİYE için gönülleri fethedebilen gençler,eğitim ve azim gerek, teşekkürler saygılar.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  BU YUMURTALAR NE İŞE YARAR? YAKILAN CESETLERİN KÜLLERİNİ SAKLAMAYA MI?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  mmm tamam

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Fermuar dediler de, o müthiş tasarım eminim onu küçümseyenin üzerinde bile şu anda vardır. Milyarlarca insanın orasını burasını kapamış yıllardır. Küçümseyemezsin! İstanbul’un fethi dünya ölçeğinde bakınca, hamasetle bir avuç insanı ilgilendiriyor sadece. Ayrıca “fetih” sözcüğünün günümüzde yeri artık kalmadı, kalmamalı da…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  atalarimiz tarihte
  oyle buyuk bir zafere imza atmiski ;bunun etkisini hale hazmedemediklerinden kendilerince hatirlamamak icin bu yola basvurmuslar …

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Ben daha çocuğum 11 yaşımdayım ama herkes beni farklı bir çocuk olarak görüyor. Bir yetişkinle rahatça konuşabiliyorum. Şehrimdeki BİLSEM’e de gidiyorum. Tarih bilimine ilgi duyuyorum. İlk yorumu yazan kişiye biraz katılıyorum. Ama bence sanat önemli bence bi sanatçıyı haırlamaları gayet normal. Çok da güzel bir Doodle olmuş. Fakat İstanbul’umuzun fethine Dodle yapmamaları kötü olmuş, bu milletimizce hoş görülmeyebilir. Ama şurası bence kesin herkesin düşüncesini nornal karşılamamız gerekir. Tabi bu benim düşüncem… Lütfen yorumuma kötü eleştiriler küfürler yazmayınız. TEŞEKKÜRLER!

 17. SDN Okuru dedi ki:

  istanbulun fethini niye doodle yapılsın? fatih sultan mehmet’i sevenden çok sevmeyen vardır.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  harikülade

 19. SDN Okuru dedi ki:

  bizmim fetihimiz dünyaca ünlüdür bunlar yumurtaları kendince ünlüdür ben hiç bir şey anlamdım

 20. SDN Okuru dedi ki:

  ıyıde türkçe alt yazı atsanızda anlasak

 21. SDN Okuru dedi ki:

  sdn okuru 01:06 manyak mısın oğlum sen? bu nasıl bir psikoloji böyle? kim doldurdu seni böyle psikopatça?

 22. SDN Okuru dedi ki:

  bu nr lan zengin olasım geldi

 23. SDN Okuru dedi ki:

  yorumları komplex olarak değerlendiren odun arkadaş.senin türün ne acaba,meşe mi çam mı?özüne dön ya da sus doğru sözün karşısında

 24. SDN Okuru dedi ki:

  İstanbulun fethi googla baya koymuş bugun yumurtaları atmş dışarı.d

 25. SDN Okuru dedi ki:

  amın

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Ne saçmalık!! Bakın adı üstünde bişeyleri icat eden insanlar oluyo. İstanbulun fethi kimin umrunda 🙂 Türkler akıllı olsalardı da kendileri google gibi büyük bir internet aracı bulsalardı. Kimene sizin fatih sultanınızdan.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  sizi kınıyorum google ama sizin için önemli değil asimilasyonun bir parçası bunlar neyseki biz tarihimizi unutmuyoruz İstanbul’un Fethinin 559. yıl dönümü Çağ kapatıp Yeni Çağ açan o önemli gün kutlu olsun hepimize , ejdadımız ne ile uğraşmış biz ne yapmışız yazık bize…..

 28. SDN Okuru dedi ki:

  “sırf dinle yürümüyor dünya” yazan arkadaşım! Mutlaka bilirsin bilirsinde işine gelmez HAK TEKTİR! BATIL HERŞEYDİR! inanlara yobaz demek kolaydır. Biz asıl yobazlığı 630 yıl önce bıraktık. Google elbette Fatih Sultan Mehmet Han’ ı hatırlamaz yada İstanbulun fethini. 13 onlar için neden uğursuz sayı bilirmisiniz 1453, 1 4 5 3=13
  uyanın artık! Tabi kalbiniz mühürlü değilse…

 29. SDN Okuru dedi ki:

  BurASI TÜRKİYEEE önce sen nerede yaşadığının farkına var… Asıl sana yazık bi TÜRK olarak biz senden utandık..!!!!!!!!!!!

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ne kompleks be kardeşim!Neyin peşindesiniz,Şu sanatı seyredipte nasıl küçülebiliyorsunuz,insan utanır be…yazık yazık harbi kütük dolu bu memleket ya.
  Utandım sizlerden!

 31. SDN Okuru dedi ki:

  fermuari icad eden adami bile koydu gugıl ama istanbulumun fethini hatirlayamadi. cok yazik. kiniyorum.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Bir çağı kapatıp diğerini açan kişi google’a ağır gelir…hıristiyan olsaydı bak nasıl hatırlıyordu Sultan Mehmedi…

 33. SDN Okuru dedi ki:

  gugıl gık gık gıklamış ve sonunda yumurtlamış bu gugılı kaybetmeyelim a dostlar (altın yumurtlayan gugıl ne de olsa)

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Sultan Mehmed’ın İstanbul’u fethedişi resmi bayram mıdır ? Kurtuluş Günü müdür ? Nedir yani ? Aman aman tafralara gerek yok. Ayrıca Allah’ın gazabı yakın diyen arkadaş biraz ilim öğren sırf dinle yürümüyor dünya internette yobaz zihniyetin lüzumu yok.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  ulan fatih sultan mehmed i koymadınız bunu koydunuz helal

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Mücevher tasarımcısını bile unutmayan Google İstanbul’un fethi ağır geldi galiba:)

 37. SDN Okuru dedi ki:

  aynen gugıl ayip istanbul fethi ile alakali bişi gören varmi?

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Ilk yorumu yapan kisi neyin kafasinda? O logoyu shiftdeletein tasarlayip koydugunu falan zannetmis heralde 😀

 39. SDN Okuru dedi ki:

  01:06 ne içtin sen gece gece?

 40. SDN Okuru dedi ki:

  eften püften şeyleri logo yapıyosun da istanbulun fethiyle alakalı bi logon yok gugıl

 41. SDN Okuru dedi ki:

  bu defada bu şekildemi bir plan yaptınız, müslüman kardeşlerimin amerika ve rusyaya sempatileri oluşsun diye. ama merak etmeyin ALLAH’ın gazabı pek yakındır, siz o kederli günü bekleyin.

" Peter Carl Fabergé Kimdir? Öğrenelim! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Peter Carl Fabergé Kimdir? Öğrenelim! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Peter Carl Fabergé Kimdir? Öğrenelim! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "