Petrolün Yerini Data Aldı!


21 Nisan 2016 Perşembe 18:32
Petrolün Yerini Data Aldı!

Schneider Electric tarafından 17-18 Nisan 2016’da Dubai’de düzenlenen Power to the Cloud 2016 etkinliğini yerinde izleme imkanı bulduk.

Açılış konuşmasında çölün ortasında kurulmasına rağmen tüm dünyaya örnek olan hızlı yükselişiyle Dubai’den başarı hikayeleri paylaşıldı.

Dubai’in hedefleri büyük

Başta soğutma olmak üzere enerjiye bağımlılığı son derece yüksek olan Dubai’nin hedefinde 2020 yılı için ihtiyaç duyulan enerjinin %7’si, 2030 yılında %25’i, 2050 yılında ise %75’ini temiz enerji üzerinden elde etmek var.

Stratejisini oluşturan şehrin ajandasında; yenilenebilen enerji üretimi, temiz enerji ile çalışan motorlar ve tüketiminin akıllı sensörlerle ölçülmesi gibi başlıklar var.

Türkiye’yi bekleyen fırsatlar

Schneider Electric Bilgi Teknolojileri Başkan Yardımcısı Filiz Gökler ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, etkinliğin önemi ve Türkiye’yi bekleyen enerji fırsatlarını konuştuk.

Dubai Su ve Elektrik Otoroitesi CEO’su H.E Saeed Mohammed Al Tayer tarafından yapılan sunumda gördük ki; ülkenin enerji konusunda oluşturduğu strateji, kraliyet ailesinden tüm vatandaş ve göçmenlere kadar benimsenmiş durumda.

Ülkenin lideri Muhammed Bin Raşid El Maktum tarafından temeli atılan ve2020 yılında 1.000 MW güç üretmesi beklenen park, bu örneklerden sadece biri. Parkın 2030 hedefi ise 5.000 MW kapasiteyle Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne hizmet vermek.

16-04/22/ekran-resmi-2016-04-21-212313.png

Schneider Electric’te Energy Business birimi CEO’su Frédéric Abbal’ın paylaştığı bilgiler arasında enerjinin son 50 yıldaki dönüşüm vardı.

 

Enerjinin dönüşümü

1965 yılında mekanik yöntemlerle tek bir merkezden dağıtılan enerji, 1990’dan itibaren dijital teknolojiler kullanılarak dağıtılırken, 2015 ve sonrasında ise üretimin, dağıtımın ve tüketimin birbirine bağlı, verilerin anlık alındığı ve işlendiği, bulut ortamından yönetilen yapısına kavuştuğunu belirtildi.

2020 yılında 50 milyar cihazın IOT sayesinde büyük veri ile entegre olmasını beklediğini belirten Abbal, Schenider Electric olarak geleceği göğüsleyecek ve şekil verecek teknolojilere sahip olduklarını ve enerjinin üretiminden dağıtım ve tüketimine kadar her aşamada bulunduklarını paylaştı.

16-04/22/ekran-resmi-2016-04-22-004652.png

Önemli bilgilerin paylaşıldığı “Power to the Cloud 2016” etkinliğindeki notlarımızı paylaşmaya ve sitemizde “enerji” konusuna bu etkinlikten sonra daha fazla sayfa ayırmaya karar verdiğimizi belirtelim.

:: Enerji için Türkiye’yiy bekleyen fırsatlar neler?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Hakkı abi cansın can

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Herkes yenilenebilir enerjiye geçiyor biz nükleer santral kuruyoruz. Allah akıl fikir versin..

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

araplaro bize sevdirmrye calisip aklimiza sokuyorsun azicik tarafsizsan bunuda yorumu yanitla

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Okadar denizimiz daglarimiz var basta duzgun adamlar olsa ruzgar enerjisi dalga enerjisi gunes enerjisi derken disariya enerji satar hale gelebiliriz ama nerde bizdekilerde o kafa anlik cozerler anca

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Bu hafta boyunca 6.sınıf öğrencilerime yenilenebilir enerjinin geleceğiz için ne kadar önemli olduğunu anlatan bir Fen Bilimleri Öğretmeni olarak sizi tebrik ediyorum. Ülkemize hatırı sayılır bir mesafede olan Dubai ye bir fiil giderek ana konusu bilişim (IFA, CEBIT vb) olmayan bu toplantıya katılmanız benim açımdan takdire şayan bir davranış. Bu konuda yapacağınız tüm yayın ve haberler için şimdiden teşekkür ediyor, çalışmalarınızda size ve ekibinize başarılar diliyorum.

" Petrolün Yerini Data Aldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Petrolün Yerini Data Aldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Petrolün Yerini Data Aldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi