Pfizer, Covid 19 hapını insanlarda test etmeye başladı


24 Mart 2021 Çarşamba 17:31
ABONE OL
Pfizer, Covid 19 hapını insanlarda test etmeye başladı

ABD merkezli bir ilaç şirketi olan Pfizer, Covid 19 hapını insanlarda test etmeye başladı. Pfizer, Covid 19 aşısını BioNTech ile ortaklaşa geliştirmişti. Geliştirdikleri Covid 19 aşısının başarım oranı yüzde 95 olarak belirtiliyor. Pfizer’in insan testlerine başladığı Covid 19 hapı sayesinde sağlık çalışanları ve erken aşamadaki Covid 19 hastaları virüsten korunabilecek.

Covid 19 hapı virüsün çoğalmasını engelleyebiliyor

Hap, virüsün çoğalmasını önlemek için proteaz adı verilen bir enzime bağlanıyor. Proteaz enzimini engelleyen ilaçlar daha önce, HIV ve Hepatit C‘yi içeren diğer virüs türlerinin tedavisinde başarılı olmuştu.

Pfizer’in Baş Bilim Sorumlusu ve Başkanı Mikael Dolsten, “SARS-CoV-2‘nin mutasyona uğradığı ve Covid-19’un devam eden küresel etkisi göz önüne alındığında, salgının hem şimdi hem de sonrasında, tedavi seçeneklerine erişimin kritik olacağı muhtemel görünüyor.” dedi.

Mikael Dolsten

Pfizer’in geliştirdiği Covid 19 hapının insan deneylerine ulaşan ikinci ilaç olduğu belirtiliyor. Daha önce, geliştirilen antikorların uygulanması oldukça zahmetli. Ayrıca antikorların kullanımlarını zorlaştıran lojistik zorluklar da bulunuyor. Hap sayesinde erken evre Covid 19 hastasının virüsten korunacağı belirtiliyor. Ayrıca sağlık çalışanları da bu hapları kullanarak Covid 19’dan daha iyi bir şekilde korunabilecekler.

Dolsten, “Her şey yolunda giderse Pfizer, 2021’in ikinci çeyreğinin başlarında faz 2 hatta faz 3 denemelerine başlayabilir. Gıda ve İlaç İdaresi salgının nasıl gittiğine bakarak Covid 19 hapının erkenden kullanılması için bir yetki verebilir. O zaman oyun değişir” dedi.

Mikael Dolsten’in yaptığı bir diğer açıklamaya göre, Covid 19 hapı SARS virüsü ve MERS dahil birçok korona virüsüne karşı başarılı sonuç elde etti. Son olarak Pfizer, 6 Nisan‘da Amerikan Kimya Derneği toplasında Covid 19 hapının bileşiği hakkında daha fazla veri paylaşmayı planladığını duyurdu.
yazarAlpatürk Şahin

1995 yılında Trabzon'da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı eğitimi aldı. 2019'dan beri ShiftDelete.Net için içerik üretiyor. Grafik tasarımın yanı sıra, oyunlarla ve müzikle ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Pfizer, Covid 19 hapını insanlarda test etmeye başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pfizer, Covid 19 hapını insanlarda test etmeye başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pfizer, Covid 19 hapını insanlarda test etmeye başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!