Okunma

LED lambalarla internet aktarımı başladı!


28 Mart 2018 Çarşamba 10:29
LED lambalarla internet aktarımı başladı!

Işık dalgalarını kullanıp internet aktarımı teorisi ile başlayan Light Fidelity, yani LiFi teknolojisinin global çapta ilk kullanımı başladı! Philips LiFi ürünleri ve teknolojisi kullanıma sunuldu.

Philips LiFi teknolojisi, LED lambaların armatürlerinin internete erişim sağlaması ve bu armatürler üzerindeki LED lambaların yaydığı ışık dalgalarının interneti aktarmasını temel alan bir sistem. LED lambalardan yayılan güçlü ışık dalgaları üzerinden yayılan veriler, alıcı cihaza bağlanacak olan bir USB dönüştürücü yoluyla internete dönüştürüyor.

Philips LiFi teknolojisi kullanıma sunuldu!

Işık dalgalarının yoğunluğu sayesinde, internet hızı ve veri aktarımı oldukça yüksek seviyelere çıkabiliyor. LiFi, saniyede 224 gigabayta kadar ulaştı. Bu hızlarda bir insan bir saniyede 20 film uzunluğunda veriyi indirebilir. Hue ürünleri ile aydınlatma kategorisinde yenilikçi ürünler sunan Philips, Light Fidelity LiFi teknolojisini kullanan ürünlerini küresel çapta kullanmaya başladı.

LiFi ile, WiFi sinyallerinin erişemediği veya ciddi oranda sinyal kaybı yaşadığı bölgelerde kayıpsız bir deneyim sunabilir. LED lambaların bulunduğu ortama özel internet ağı sayesinde, güvenlik seviyesi de son derece yüksek. Işık dalgaları duvarları aşamayacağı için, bu tip ağlara dışardan erişimi de imkansıza yakın bir seviyede.

:: Sizce LiFi teknolojisi, ne zaman WiFi’ın yerini alabilir?
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “LED lambalarla internet aktarımı başladı!”

 1. Sedat63 dedi ki:

  Yüksek hızda porno😂

 2. ironmert dedi ki:

  ışık duvarları aşamadığına göre evin içinde diğer odalara ulaşabilecekmi ?

 3. Yunus Emre dedi ki:

  Gece lifi gündüz sunfi.

 4. baca dedi ki:

  pek iyi teknoloji sayılmaz, hızlıda olsa şimdilik kullanışsız. misal telefondan bağlandınız, telefonu eline alıp ışık alma sensörünü kapattığın an bağlantı kesilir, gece yatak odasında yada gündüz salonda internet için sürekli ışık açık olması vs. 🙂

 5. Adeko dedi ki:

  Gündüz Napacaz

" LED lambalarla internet aktarımı başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere LED lambalarla internet aktarımı başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda LED lambalarla internet aktarımı başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "