Okunma

Photoshop’un Püf Noktaları – 1


29 Kasım 2010 Pazartesi 12:30
Photoshop’un Püf Noktaları – 1

Photoshop‘ta fotoğraflarınıza yapacağınız basit işlemleri bu dosyamızda sizlerle paylaşıyoruz. Artık sayfalar arasında kaybolup, neyin ne işe yaradığını öğrenmek için vakit kaybetmenize gerek yok.

4 Temel İşlem Nedir?

Çektiğiniz fotoğraflardaki talihsiz hataları ve istenmeyen renk olaylarını, anlatacağımız bu işlemler vasıtasıyla bir nebze de olsa gidermeniz mümkün.

İşte fotoğraflarınızı tekrar canlandıracak 4 temel işlem. Bu işlemlere Image/Adjustments sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Levels – Auto Levels

Photoshop‘ta en sık kullanılan işlemlerden birisidir. Genel olarak fotoğrafınızın rengini ve ışığını ayarlamanız için kullanılır.

Auto Levels ise bu işlemi otomatik olarak yapar. Elimizdeki herhangi bir fotoğrafa Auto Levels uyguladığımızda oluşan değişim yukarıdaki gibidir.

Exposure

Fotoğrafçılığa aşina olan herkesin bileceği pozlamayı düzenlemeye yarayan bir işlemdir. Eğer çektiğiniz kare, olması gerekenden fazla veya az pozlanmışsa, kullanmanız faydalı olacaktır. Aşağıda aşırı pozlanmış fotoğraf örneğini daha iyi hale getirdiği görülebilir.

Black/White

Basit tabirle, fotoğraflarınızı siyah beyaz hale getirir. Yapacağınız ayarlamalar aynı zamanda fotoğrafınızın ışık olaylarını dengelemenize yarar. Örneği aşağıdaki gibidir.

Vibrance

Genel olarak eski ve soluk fotoğraflarınızın renklerini canlardırmak için kullanılan bir işlemdir. Renkleri haddinden fazla patlatmamanız önerilir. İyi uygulanmış bir örneği aşağıdaki gibidir. Renklerin canlılığı rahatlıkla görülebilir.

:: Photoshop üzerinde en çok öğrenmek istediğiniz özellikler nelerdir?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Photoshop’un Püf Noktaları – 1 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Photoshop’un Püf Noktaları – 1 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Photoshop’un Püf Noktaları – 1 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "