Okunma

Pi Günü Doodle oldu!


14 Mart 2018 Çarşamba 11:07
Pi Günü Doodle oldu!

Önemli günlerde hazırladığı doodle tasarımları ile ana sayfasını renklendiren Google, Pi Günü’nü de unutmadı ve Doodle’ını yaptı.  Ayrıca kullanıcılarına bu özel günleri hatırlatmayı amaçlayan arama motoru, Pi sayısı hakkında özel bilgiler de veriyor.

Pi Günü nedir?

Pi Günü, her yıl 14 Mart tarihinde kutlanıyor. Bunun sebebi de  3. Ay’ın 14. Günü’nde, 3/14’ün en doğru şekilde hatırlanması amacıyla olduğu söyleniyor. Bu özel gün, ünlü matematik sabiti pi sayısı anısına yapılıyor. 14 Mart ilk olarak, San Frincisco’da ünlü fizikçi Larry SHAW tarafından kutlanıldı.

pi günü doodle

Pi sayısı nedir?

Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel matematik sabiti olarak biliniyor. İsmini, Yunanca çevre sözcüğünün ilk harfi olan π den alır. Pi sayısı, Ludolph sayısı ya da Arşimet sabiti olarak da bilinir.

2010 yılında Fabrice Bellard‘ın Chudnovsky algoritması kullanarak sayının ilk 2.699.999.990.000 basamağını bulduğu biliniyor. Günlük kullanımda basitçe π ≈ 3,14 olarak kabul ediliyor.

::3,14 saysının hayatınızdaki yeri nedir?
yazarNurullah Akbıyık

Teknolojiyi çok seven Nurullah, boş vakitlerinde yabancı dizi ve film izlemeye bayılır. Ayrıca oyun delisidir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Pi Günü Doodle oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pi Günü Doodle oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pi Günü Doodle oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "