Okunma

Pil Ömrünü 10 Kat Artıracak Çalışma


01 Kasım 2010 Pazartesi 14:00
Pil Ömrünü 10 Kat Artıracak Çalışma

İsviçre’de bulunan Ecole Polytechnique Federale de Lausanne adlı üniversitedeki araştırmacılar, nanoteknoloji kullanarak mevcut pillerin ömrünü 10 katına çıkarmayı hedefliyorlar. (Şarj Problemine Yazılımsal Çözüm)

 

Elektronik cihazlar uyku ve bekleme konumlarındayken bile güç harcıyorlar

 

Bekleme ve Uyku Modu

Steeper adı verilen proje dahilinde araştırmacılar yeni bir transistor tasarımı üzerinde çalışıyorlar. Böylece cihazlarların, bekleme ve uyku modundayken neredeyse hiç enerji harcaması yapmamaları sağlanmaya çalışılıyor.

Standart transistorların tasarımdan kaynaklanan hatalar nedeniyle, kapalı durumdayken bile enerji kaçağı yaptığını belirten araştırmacılar, bu hata giderildiğinde pil ömürlerinin önemli ölçüde artabileceğini söylediler.

:: Elektronik cihazlarınızı kapatmayı mı, yoksa bekleme konumuna almayı mı tercih ediyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Pil Ömrünü 10 Kat Artıracak Çalışma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Pil Ömrünü 10 Kat Artıracak Çalışma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Pil Ömrünü 10 Kat Artıracak Çalışma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "